Rozhovory a profily
Spin-off Adalid Sciences, založený letos v červnu vědci z ÚOCHB AV ČR, přichází na poli genové medicíny s vlastní metodou transportu mRNA do buněk. Potenciál společnosti potvrdila i nedávná investice od BTL v řádu stovek milionů korun. Založení spin-offu odstartoval výzkum Kláry Grantz Šaškové, ředitelky Adalid Sciences, která v rozhovoru říká: „Věříme, že naše patenty jsou dostatečně silné na to, abychom mezi ostatními konkurenty obstáli."
Vědavýzkum.cz
Tomáš Petráček, katolický teolog, historik a akademik, bilancuje tradiční názory uvnitř církve i akademické obce. Jako vědec kriticky zkoumá pojítka mezi modernitou a církví. Podporuje aktivní účast mladých lidí na formování inkluzivnější a humánnější společnosti. V rozhovoru mluví o vědě, společnosti, vysokém školství i fotbalu.
Univerzita Hradec Králové
Kateřina Sam je ornitoložka a ekoložka ověnčená řadou prestižních grantů a ocenění, své práce publikuje v těch nejlepších časopisech. Naposledy se stala jednou ze tří laureátek ceny L´Oréal UNESCO Pro ženy ve vědě. Zkoumá vztahy mezi stromy, hmyzem a hmyzími predátory. Jak se pracuje na Papui-Nové Guineji? Proč v Čechách kupuje pozemky? A co nám její unikátní výzkumy mohou říct o složitých vztazích v přírodě?
Vědavýzkum.cz
Když jí položíte otázku, odpověď proloží dalšími nápady, postřehy a připomínkami, které na téma navazují. Trošku to připomíná strukturu pozdně středověkých rukopisů, jejichž studiu zasvětila svůj vědecký život. Lucie Doležalová, která působí na Filozofické fakultě UK a Fakultě humanitních studií UK, letos v létě získala ERC CZ grant.
Univerzita Karlova
Objevila nové způsoby, jak využít nanovlákna v environmentální oblasti. Fatma Yalcinkaya je vědkyně, jejíž jméno rezonuje u nás i v zahraničí. Před více než dekádou ji na Technickou univerzitu v Liberci z Turecka přilákal právě nanosvět.
Technická univerzita Liberec
Agentura CzechInvest ve svém projektu Technologická inkubace podporuje i firmy z oblasti biotechnologií, zdravotnictví a obranného průmyslu, zřídila pro ně Tech4Life Hub. Jak si české firmy vedou v těchto náročných odvětvích, které mají vysokou přidanou hodnotu? Čtěte v rozhovoru s ředitelkou Tech4Life Hubu Hanou Chlebnou.
Vědavýzkum.cz
Biolog Jan Květ získal letos hlavní Cenu Josefa Vavrouška, kterou každoročně uděluje Nadace Partnerství za přínos pro životní prostředí. Jan Květ do českého jazyka navrátil slovo „mokřad“, napsal řadu knih, zasloužil se o Zákon na ochranu přírody a krajiny. O vzpomínkách na „vládu technokratů“ v 90. letech a svém celoživotním úsilí promluvil v rozhovoru.
Nadace Partnerství
Extrémní a výkonné objekty ve vesmíru, jako jsou supermasivní černé díry a supernovy, vyzařují gama záření. Observatoř Cherenkov Telescope Array Observatory se stane nejvýkonnější pozemní observatoří na světě v oblasti vysokoenergetické gama astronomie. Její spolumluvčí Rene Ong, který letos navštívil Fyzikální ústav AV ČR, popsal vědeckou vysokoenergetickou odyseu.
Fyzikální ústav AV ČR
Eva Budinská je vystudovanou matematickou bioložkou. Následoval doktorát z onkologie, na který navázala postdoktorským studiem ve Švýcarském bioinformatickém institutu (Swiss Institute of Bioinformatics) v Lausanne, kde strávila celkem čtyři roky. Ve svém vědeckém oboru se pohybuje na pomezí analýzy dat a biologie, jejím úkolem je tedy data nejen zpracovat, ale také interpretovat.
RECETOX
Maria Zlobina a Sepideh M. Koubjari se potkaly v jedné laboratoři výzkumného centra CEITEC, kde se věnují studiu RNA a jejích interakcí s proteiny. Zároveň společně stojí za startupem SciCanvas, který ve formě látek a oblečení z nich dává život vzorům, které pozorují pod mikroskopem.
Vědavýzkum.cz