facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Nová síťová karta je založena na čipu FPGA – náročné technologii, které se odborníci z FIT VUT věnují déle než 20 let. Ultra rychlá hardwarově akcelerovaná karta vznikla loni v rámci spolupráce sdružení CESNET a společnosti Reflex CES. Zvládne monitorovat až 400 gigabitů dat za sekundu.

4. 5. 2024

Vysoké učení technické v Brně

Michal Kohout pochází z jižních Čech. Po postgraduálním studiu se rozhodl vrátit na alma mater na Ústav organické chemie a obohatit nejen svou skupinu o nové zkušenosti a poznatky. Nedávno byl jmenován profesorem a jako své poslání vnímá, kromě samotného výzkumu a přednášení, jít příkladem a ukazovat studentům, aby se nebáli zakládat si vlastní firmy a rozjíždět vlastní business.

4. 5. 2024

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze

Jednotka diplomatické stálosti by se možná mohla jmenovat „jeden fojt“. Tedy přinejmenším ve Velké Británii. Proč? Protože co je stálejší než vědecký atašé britské ambasády v Praze? Otakar Fojt pracuje už pro šestého velvyslance/velvyslankyni v řadě. Zatímco jeho šéfové a šéfky se co tři čtyři roky mění, on zůstává.

3. 5. 2024

Univerzita Palackého v Olomouci

Zubři, divocí koně nebo pratuři byli v minulosti běžnou součástí české přírody. Dalibor Dostál, zakladatel a ředitel neziskové organizace Česká krajina, založil ve spolupráci s vědci první českou rezervaci velkých kopytníku v Milovicích a později i v národním parku Podyjí. Na základě výsledků rozsáhlých výzkumů ukazuje, že návrat velkých býložravců do krajiny má pozitivní vliv na její stav.

29. 4. 2024

Vědavýzkum.cz

Chemik Radek Cibulka z Vysoké školy chemicko-technologické se snaží položit základy nových metod pro fotochemické redukce, díky kterým bychom v budoucnu mohli v některých chemických syntézách nahradit toxické nebo drahé kovy. V loňském roce za svůj projekt získal čestné uznání předsedy Grantové agentury České republiky.

27. 4. 2024

Grantová agentura ČR

Miroslav Vrzal se sice živí prací v IT sektoru, známější je ale v metalové subkultuře, které se věnuje i na výzkumné úrovni. Kromě informatiky vystudoval absolvent FIT VUT sociologii na FSS MU a religionistiku na FF MU, kde aktuálně učí kurz zaměřený na subkultury. Zakladatel českých metalových studií upozorňuje, že při zkoumání řady společenských fenoménů je potřeba multioborového přístupu.

26. 4. 2024

Vysoké učení technické v Brně

Oddělení transferu technologií CATRIN má novou posilu. Je jí Jiří Navrátil, který donedávna propojoval vědu a průmysl v rámci aktivit firmy UNICO, jež v této oblasti patří k tuzemským lídrům. Někdejší výzkumník se komercializaci výzkumu začal věnovat po absolvování Ph.D. studia, první zkušenosti získával na londýnské Imperial College a jejím centru transferu technologií Imperial Innovations. Následně působil jako technologický skaut také na Cambridge Enterprise.

25. 4. 2024

CATRIN

Od úterý 23. dubna probíhá 59. ročník Academia Film Olomouc, jehož je pravidelným hostem a nebude chybět ani letos – moderátor České televize a významný popularizátor vědy Daniel Stach. Pro magazín Žurnál, který vychází na Univerzitě Palackého, odpovídal například na otázku: „Jak a proč o vědě mluvit?“.

24. 4. 2024

Academia Film Olomouc

Markéta Tomková je první laureátkou ceny Czexpats in Science, kterou udílí stejnojmenný spolek ve spolupráci s firmou DIANA Biotechnologies českým vědcům působícím v zahraničí, kteří excelují ve vlastním výzkumu a zároveň přispívají ke kultivaci vědeckého prostředí. Čemu se ve svém výzkumu věnuje, jak vnímá české a britské výzkumné prostředí a v čem jí byla vzorem maminka? 

24. 4. 2024

Vědavýzkum.cz

Vědec Luděk Sehnal, úspěšný žadatel o několik prestižních stipendií, kvůli kterým i s rodinou procestoval kus světa, momentálně dokončuje práci v Německu a plánuje se vrátit zpět na RECETOX. Jeho velkým přáním je předat zkušenosti, které nasbíral a podpořit rozvoj excelentní vědy v Česku. Jaká byla Luďkova vědecká cesta? Je zahraniční zkušenost opravdu nezbytná?

21. 4. 2024

RECETOX