facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory

Rozhovory

Na konferenci k ukončení podpory projektu CzechELib z programu OP VVV do Prahy přijeli významní odborníci na oblast open access. Portál Vědavýzkum.cz s nimi hovořil o tom, jak změna způsobu publikování otevře budoucnost globálnímu výzkumu.

14. 11. 2022

Vědavýzkum.cz

Vždy pozitivně naladěná Azin Shahsavar pracuje ve výzkumné skupině Molekulární nanostruktury na površích, kterou vede docent Jan Čechal. Splnit si pracovní sen, tedy spolupracovat s experimentátory, se jí podařilo díky CEITEC VUT v roce 2019. Zpočátku neznala v Česku nikoho, teď tu má snoubence, mnoho přátel a plánuje zůstat.

12. 11. 2022

CEITEC

Nic nás nestojí, je to nejlepší dárek i make-up. Řeč je o tak prosté věci, jako je úsměv. Že je ale banální jen na první pohled, dokázal výzkum psychologů Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL). Výzkum přitom nezůstává jen na papíře, ale jeho výsledky slouží v praxi. A právě o to jde Martinu Dolejšovi, který vede katedru psychologie Filozofické fakulty UPOL.

6. 11. 2022

Univerzita Palackého v Olomouci

Přehrady, mraky, letouny, zvířata, vlny… To je jen krátký výčet témat, na kterých výzkumník a pedagog Pavel Rudolf ilustruje krásy hydromechaniky. Jeho popularizační profil na Facebooku má přes sedm a půl tisíce sledujících. Proč se věnuje popularizaci vědy a jaký je jeho nejoblíbenější jev z hydromechaniky?

4. 11. 2022

VUT v Brně

V nedávné době se rektor Ostravské univerzity, lékař a profesor vnitřního lékařství, Jan Lata stal členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Jak si podle něj vede Ostravská univerzita a jaké má plány na další rozvoj? Přečtěte si exkluzivní rozhovor, který Jan Lata poskytl portálu Vědavýzkum.cz.

2. 11. 2022

Vědavýzkum.cz

Nové technologie – výzkumné centrum Západočeské univerzity v Plzni je pracovištěm dvojice výzkumníků, Hany Čechové a Víta Nováčka, kteří se věnují vývoji biomechanických modelů lidského těla. Na čem konkrétně pracují? Jak se jim ve výzkumném centru daří? Jak hodnotí své zahraniční zkušenosti?

31. 10. 2022

Vědavýzkum.cz

Moravskoslezský kraj čeká významná proměna, mimo jiné v souvislosti s nutností přejít k nízkouhlíkovému hospodářství ve vazbě na Zelenou dohodu. I proto vznikl Transformační plán kraje, který vytyčuje priority pro realizaci projektů s podporou OP Spravedlivá transformace. Podle Igora Ivana hraje v těchto plánech zásadní roli Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.

30. 10. 2022
Rozhovory
Array
(
  [0] => stdClass Object
    (
      [id] => 4
      [value] => 
    )

)

Rok. Tak dlouho strávil vědec Michal Bittner s celou svou rodinou na Fulbrightově pobytu na Baylor University v americkém Texasu. Do USA odjel, aby se zdokonalil ve svém výzkumném tématu – recyklaci odpadní vody. Také usedl v roli studenta do školních lavic, aby si vyzkoušel americký styl výuky na „vlastní kůži“. A i v Americe zůstal skautem.

29. 10. 2022

Masarykova univerzita

Česko je zapojené do čtyřiadvaceti evropských infrastruktur z celkových třiašedesáti a dvě dokonce koordinuje. Z tohoto pohledu je s evropským výzkumem provázanější než Švédsko nebo Finsko. O výzkumných infrastruktuách mluvil u příležitosti konference ICRI 2022 Jan Hrušák v rozhovoru pro magazín vysokých škol Universitas.

28. 10. 2022

Universitas

Patentová ochrana hraje důležitou roli i ve zdravotnictví. Proč je důležité již v raných fázích výzkumu přemýšlet o otázkách možné průmyslově právní ochrany a jaká je cesta k udělení patentu, exkluzivně v rozhovoru pro Lékařskou fakultu Masarykovy Univerzity přibližuje patentová zástupkyně Kateřina Hartvichová, spoluzakladatelka patentové kanceláře HARBER IP, s.r.o.

26. 10. 2022

Masarykova univerzita