facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory

Rozhovory

Ve čtvrtek 16. 12. 2021 vyrazila z Brna na Antarktidu prozatím poslední expedice, která má za cíl zkoumat dlouhodobé změny půdy na ostrově Jamese Rosse a vliv stresu na zdraví výzkumníků v polárních oblastech. O tom, jak taková expedice probíhá, mluvila Marie Hošťálková z centra RECETOX s jedním z předchozích účastníků expedice na Antarktidu, a to s kolegou Luďkem Sehnalem, vědcem z výzkumné skupiny Kláry Hilscherové.

1. 1. 2022

Masarykova univerzita

Lenka Šlachtová získala grant Primus a na 1. LF vede vlastní výzkumnou skupinu, která se specializuje na výzkum neurodegenerativních onemocnění, především amyotrofické laterální sklerózy (ALS) – onemocnění, u kterého vám při plném vědomí postupně ochabují svaly a léčit ho zatím neumíme. V posledních letech ale došlo k několika zásadním objevům, i díky „kyblíkové výzvě“.

29. 12. 2021

Univerzita Karlova

„Mým největším úkolem pro následující čtyři roky je vybudování kompletního kampusu naší a Lékařské fakulty v Hradci Králové, a především hledat další zdroje jeho financování. Musíme také řešit stagnaci počtu zájemců o studium farmacie,“ říká v otevřeném rozhovoru Jaroslav Roh, současný proděkan pro vědeckou činnost, doktorské studium a transfer technologií Farmaceutické fakulty UK (FaF UK), který v únoru stane v čele této fakulty sídlící v Hradci Králové.

25. 12. 2021

Univerzita Karlova

Jak se daří transferu na Biologickém centru AV ČR? Jaké postupy se jim osvědčily a co naopak ne? Nejen na tyto otázky odpovídá Petr Maršík, vedoucí tamního úseku transferu technologií – místa, které je kontaktním bodem pro firmy, jenž mají zájem o spolupráci s Biologickým centrem v oblasti výzkumu a vývoje či o využití místních laboratorních a přístrojových kapacit.

20. 12. 2021

Vědavýzkum.cz

„Baví mě základní výzkum – rozlouskávat ty intelektuální oříšky, přijít na to, jak věci fungují. A takových ‚oříšků‘ je výzkum signálních drah plný,“‎ říká molekulární biolog Jan Mašek z Přírodovědecké fakulty UK, vedoucí výzkumné skupiny podpořené grantem Primus.

17. 12. 2021

Univerzita Karlova

Vědkyně Eva Doležalová z Historického ústavu AV ČR se specializuje na dějiny středověku a kromě výzkumu se věnuje i popularizaci. O historických tématech často hovoří v pořadech České televize, Českého rozhlasu, ale i tištěných médiích a na dalších akcích pro veřejnost.

11. 12. 2021

Vědavýzkum.cz

Možná ji znáte z internetu jako „Dataholku“, která se zabývá výzkumem a analýz‎ou sociálních sítí, ale třeba i tím, jak testovat a navrhovat uvěřitelnou umělou inteligenci ve videohrách. Lenka Krsová vystudovala „nová média“ na Filozofické fakultě UK a nyní je doktorandkou na americké Syracuse University.

29. 11. 2021

Univerzita Karlova

Synergie Horizontu 2020 / Horizontu Evropa s Evropskými strukturálními a investičními fondy (ESIF), Fondy EU a národními programy z pohledu poskytovatele a z pohledu příjemce: V čem se tyto pohledy liší a co jsou pro každého z nich priority? Na to a mnohem více se ptal časopis ECHO Táni Hálové Perglové z Technologické agentury ČR a Ondřeje Hradila z Masarykovy univerzity.

24. 11. 2021

Technologické centrum AV ČR

Hledej, pochybuj a miluj! - Tak zní profesní i osobní motto profesora Vladimíra Komárka, významného dětského neurologa a oblíbeného pedagoga 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Na fakultu – tehdy dětského lékařství – nastoupil v roce 1967, v lednu 2022 tam završí druhé děkanské období.

19. 11. 2021

Univerzita Karlova

Podporu spin-off společností a koordinaci v rámci nově založené platformy zajišťuje univerzitní Centrum pro transfer technologií. Jeho ředitelka Eva Janouškovcová chce jejím prostřednictvím posílit využití podnikatelského potenciálu, který nabízí akademický výzkum Masarykovy univerzity.

17. 11. 2021

Masarykova univerzita