facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Česká startupová scéna má letos velkou šanci posílit, investice do technologických firem patrně po hubenějším loňsku významně stoupnou. Při chuti jsou hlavně generální partneři fondů, třetina z nich hodlá investovat výrazně více. Mají však obavy, zda se jim podaří získat dostatek kapitálu od soukromých investorů.

14. 4. 2024

Z videozáznamů umí analyzovat dopravní data v reálném čase, stačí k tomu záběry z dronu či bezpečnostní nebo jiné kamery. Brněnská firma RCE systems prorazila se svou technologií DataFromSky po celém světě. Nyní ji chce rozšířit o funkci pro monitorování emisí z dopravy. K vývoji proto přizvala odborníky z Vysokého učení technického v Brně.

13. 4. 2024

Vysoké učení technické v Brně

Česká republika by podle expertní stanoviska Akademie věd nazvaném AVex měla urychleně podpořit základní i aplikovaný výzkum vodíkových technologií a výroby alternativních paliv na bázi uhlíku, které se jeví jako vysoce perspektivní a pro přechod od fosilních paliv na bezemisní zdroje zcela zásadní.

8. 4. 2024

Akademie věd ČR

V úvodním článku k tématu vědeckotechnických parků jsme popsali, co by měl park splňovat, aby byl dlouhodobě udržitelný a plnil roli, kterou si pod tímto označením představujeme – tedy umožňoval propojení univerzit, výzkumných ústavů a firem, a tím napomáhal vzniku a rozvoji inovačně založených firem a umožnil přenos zkušeností mezi akademickou a firemní sférou. Nyní představíme park v Ostravě a v Plzni.

5. 4. 2024

Vědavýzkum.cz

V Česku ojedinělý počin, který se snaží v podstatě o logické: propojovat výzkumné instituce a tuzemské výrobní firmy. Aby podnikatelé o inovacích a nových technologiích věděli, a hlavně je využili. Netřeba znovu objevovat Ameriku, proč by nemohli spolupracovat s výzkumníky, aby společnými silami přišli s vhodným řešením pro zlepšení procesu výroby?

2. 4. 2024

CEITEC

V úvodním článku k tématu vědeckotechnických parků (VTP) jsme popsali, co by měl park splňovat, aby byl dlouhodobě udržitelný a plnil roli, kterou si pod tímto označením představujeme – umožňoval propojení univerzit, výzkumných ústavů a firem a veřejného sektoru, a tím napomáhal vzniku a rozvoji inovačně založených firem a umožnil přenos zkušeností mezi akademickou a firemní sférou. Nyní představíme funkční VTP v Brně a v Olomouci.

28. 3. 2024

Vědavýzkum.cz

Carebot, inovativní český startup v oblasti zdravotnické technologie, získal mezinárodní certifikaci. Díky licenci může nabízet svůj revoluční software pro analýzu rentgenových snímků plic nemocnicím a radiologickým oddělením po celé Evropě. Brzy se zaměření softwaru rozšíří i na mamografii a zlomeniny. Carebot také nedávno uzavřel investiční kolo a získal 1,2 milionu eur, což mu spolu s certifikací otevírá cestu k evropské expanzi a dalším inovacím v diagnostice.

27. 3. 2024

Czechstartups

Jihomoravský kraj s centrem v Brně se posunul mezi silné evropské inovátory. Oproti roku 2016 zlepšil svou inovační výkonnost ve srovnání s EU o více než pětinu, a to i díky spolupráci inovativních malých a středních podniků v regionu, která není pro země střední a východní Evropy běžná.

23. 3. 2024

Jihomoravské inovační centrum

Významná evropská platforma Europe Startup Nation Alliance (ESNA) minulý týden vydala report Startup Nations Standard Report, na kterém se podílelo 21 evropských států. Ten ukazuje, že digitalizace je v Evropě na dobré cestě a většina zemí zavádí osvědčené postupy v oblasti digitálních služeb a regulačních inovací pro startupy.

20. 3. 2024

CzechInvest

„Technoparky krachují i přes stamilionové dotace ze státní kasy.” „Kamarádi se rozhádali a projekt VTP za 400 milionů zkrachoval.” „Od problematické dotace k insolvenci.” „Půlmiliardová investice zkrachovala, park je na prodej.” To je několik mediálních titulků z mnoha, které poukazovaly na fiasko s některými vědeckotechnickými parky (VTP), které v Česku vznikly. Pokud jsou však vědeckotechnické parky správně nastavené, mohou být pro spolupráci akademického a soukromého sektoru klíčové. 

20. 3. 2024

Vědavýzkum.cz