facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Technologie z laboratoří Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR dostala výjimečnou příležitost uspět v bouřlivě se rozvíjejícím segmentu genové terapie. Výsledky úspěšného výzkumu má totiž šanci posunout dál nově založená soukromá firma Adalid Sciences, kterou se rozhodl podpořit významnou investicí přední výrobce zdravotnických technologií, skupina BTL.

21. 6. 2024

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR

Nejnovější vydání Sifted Leaderboard s názvem Sifted 30: Central Europe, který hodnotí nejrychleji rostoucí startupy ve Švýcarsku, Rakousku, Polsku, Česku, na Slovensku, ve Slovinsku, Maďarsku a Lichtenštejnsku podle růstu tržeb, přinesl aktuální žebříček. A Česko si vede nejlépe z celé střední Evropy.

20. 6. 2024

CzechInvest

Inovační centrum Ústeckého kraje (ICUK) spolu s Ústeckým krajem vyhlašuje 7. ročník soutěže Inovační firma Ústeckého kraje za uplynulý rok. Tato soutěž, která si klade za cíl ocenit nejvýznamnější inovace výrobků, služeb, technologií či procesů podniků v regionu, otevírá své přihlašovací brány začínajícím, malým, středním a velkým firmám, které se nebojí přicházet s novými originálními řešeními.

19. 6. 2024

Inovační centrum Ústeckého kraje

Zcela nový materiál – porézní skleněná plastelína použitelná v módě nebo designu, mobilní zařízení, které kdekoliv pohotově vyrobí nano- a mikrovlákna, a autonomní užitkové vozidlo pro přepravu nákladu v obtížných podmínkách. To jsou tři patenty a inovace vzešlé z Technické univerzity v Liberci, které získaly dvě zlaté medaile a jednu stříbrnou medaili na veletrhu Invent Arena.

18. 6. 2024

Technická univerzita v Liberci

Před umělou inteligencí se zubní kaz neschová. Nejrozšířenější onemocnění, kterým trpí přibližně polovina světové populace, dokáže AI diagnostikovat z rentgenových snímků stejně efektivně jako zkušení zubní lékaři. Automatickou metodu detekce kazů založenou na hlubokém učení vyvinul tým složený z výzkumníků Fakulty elektrotechnické ČVUT a 1. lékařské fakulty UK.

16. 6. 2024

České vysoké učení technické v Praze

Většina tonerových kazet používaných po celém světě, tedy i v České republice, je původem z Asie, hlavně z Číny. Obsahují nebezpečné látky, nelze je zatím renovovat ani ekologicky likvidovat, jsou extrémně rizikové pro lidské zdraví a devastují i přírodu. Tuzemští specialisté nyní testují, jak prášek z použitých kazet ekologicky zlikvidovat. Jejich aktuální výsledky vypadají velmi nadějně. Zcela jasno mají mít do tří let.

14. 6. 2024

NCK BIOCIRKL

Proměnit odpadní plasty a oxid uhličitý na vodík a další užitečné chemické látky využitelné v chemickém nebo petrochemickém průmyslu umožňuje nový třístupňový proces, který navrhli a ověřili vědci z Institutu environmentálních technologií (IET) VŠB-TUO ve spolupráci s kolegy z Univerzity Friedricha Alexandera v německém Erlangenu.

11. 6. 2024

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava

Dennímu světlu vstup zakázán! Do laboratoře, kde se tisknou pomocí 3D tiskárny keramické objekty, nesmí proniknout modrá složka světla. Zamezují tomu žluté folie, které jsou nalepené na okna. Místnost, kde vidíte žlutě, působí hřejivým dojmem, i když někoho z toho může rozbolet hlava.

8. 6. 2024

CEITEC

Český kosmický průmysl v posledních letech výrazně roste. Vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR ve spolupráci s mezinárodními i domácími vědeckými pracovišti a společnostmi vytváří unikátní přístroje, které budou sloužit k průzkumu Sluneční soustavy, ale také k hledání vesmírného nerostného bohatství.

3. 6. 2024

Vědavýzkum.cz

V medicíně už se umělá inteligence neboli AI (artificial intelligence) v některých oborech běžně využívá a její role dále roste. Lékařské fakulty čelí jednak výzvě naučit studenty používat AI pro jejich budoucí praxi a jednak ji začlenit do výukových metod. Nejčastěji zmiňovaným benefitem pro medicínu je úspora času, díky možnosti „delegovat“ na umělou inteligenci rutinní úkoly.

2. 6. 2024

Univerzita Karlova