Inovace a technologie
inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj
Technologie spojené s obnovitelnými zdroji energie zažívají v posledních letech velký boom. Rychlý vodíkový elektrolyzér, který vyvinuli výzkumníci z Ústavu chemických procesů AV ČR, může přinést revoluci v energetické stabilitě. Špičkový vynález přispěje ke stabilizaci rozvodné sítě uložením přebytečné energie ve formě vodíku.
Akademie věd ČR
Evropský inovační a technologický institut (EIT) otevřel výzvu pro nábor nových členů správní rady, kteří nahradí čtyři stávající, jimž mandát končí v r. 2025.
Technologické centrum Praha
Podpořit spolupráci podniků a výzkumných organizací se i letos rozhodla západočeská metropole. Prostřednictvím dotačního programu Plzeňské podnikatelské vouchery plánuje firmám rozdělit čtyři miliony korun na nákup služeb výzkumných organizací.
Město Plzeň
Jak podpořit hledání nových léků a jak objevy v této oblasti dostat na trh? Na tyto zásadní otázky odpovídá letos už po desáté letní škola Prague-Weizmann Summer School on Advances in Drug Discovery. Propojuje mladé vědce s významnými odborníky ze světových farmaceutických firem i akademického světa a spojuje tak všechny důležité články řetězce, na jehož konci jsou potřebná léčiva.
IOCB Tech
Poznání lidstva se každých 17 let zdvojnásobí. Vývoj nových technologií se zrychluje exponenciálně a tento proces již nelze zastavit. Stále zásadnější roli v tomto vývoji hraje umělá inteligence, která podle Martina Hartla, ředitele Ústavu konstruování, zásadně mění inženýrský proces. Americká konzultační firma McKinsey & Company uvádí, že do roku 2030 může kvůli umělé inteligenci dojít ke ztrátě až 800 milionů pracovních míst.
Vysoké učení technické v Brně
Vyznačuje se vysokou vodivostí a současně má vlastnosti izolantu. Nově objevený materiál by mohl v budoucnu nahradit nyní běžně užívané polovodiče, jako je křemík či germanium, a otevřít dveře do světa tzv. uhlíkové elektroniky. Existenci další modifikace uhlíku se podařilo prokázat týmu výzkumníků z Fakulty elektrotechnické ČVUT, Technické univerzity v Berlíně, výzkumného centra Helmholtz-Zentrum Berlin a společnosti Element Six GmbH.
ČVUT
Nejde vygumovat, rozpustit ani vymazat. Není rozpoznatelná běžným pohledem a neodhalí ji ani UV paprsek. Neviditelná značka obsahuje směs kovových oxidů, které vytváří číselný kód, a rozklíčovat ji zvládne pouze rentgenový fluorescenční spektrometr. Značka odolá času, teplu, světlu, mechanickému setření i restaurátorskému zásahu.
Vysoké učení technické v Brně
Vědci vyvíjejí speciální povrchy, které zabraňují přilnutí mikroorganismů. Jejich povrchová společenstva, zvaná biofilmy, totiž často kontaminují zdravotnické vybavení nebo poškozují průmyslová zařízení. Na výzkumu pracují experti z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v centru BIOCEV a Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR v Centru HiLASE v rámci projektu LasApp a vědecko-technologického klastru STAR.
Akademie věd ČR
Vědci z ÚOCHB AV ČR ve spolupráci s Univerzitou v Tübingenu v Německu a s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy vyvinuli nový typ kontrastní látky, kterou lze použít zároveň v magnetické rezonanci (MRI) i v pozitronové emisní tomografii (PET). Tento průlomový objev slibuje významné vylepšení diagnostiky a následné léčby, hlavně u chorob ledvin a u nádorů.
ÚOCHB
Česko je ve využívání umělé inteligence vysoce konkurenceschopné. Může světu nabídnout chytré nápady, flexibilní startupy a dynamické malé firmy, ale i blízkost vědy a byznysu a stále také dostupnost vysoce kvalifikovaných lidských zdrojů.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR