Inovace a technologie
inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj
Látky obsažené ve znečištěném ovzduší na různých místech České republiky a jejich vliv na buňky lidského těla zkoumají vědci v Ústavu experimentální medicíny AV ČR pomocí toxikologického inkubátoru, který vyvinuli ve spolupráci s ČVUT a Technickou univerzitou v Liberci.
Akademie věd ČR
Česko-islandský projekt PROFiBONE přináší inovativní 3D tištěné kostní implantáty, navržené dle potřeb pacientů a podporující hojení kostí. Přelomový materiál vyvíjejí vědci z CEITEC VUT Brno ve spolupráci s Lékařskou fakultou v Plzni Univerzity Karlovy a s islandskými partnery. Z něj tisknou implantáty, které mohou být vymodelované přesně na míru pacientovi a obohacené o další potřebné bioaktivní látky.
CEITEC
Ve spolupráci se specialisty z Massachusettského technologického institutu (MIT) ve Spojených státech amerických vzniká v Masarykově ústavu a Archivu AV ČR unikátní software, který umožní prohledat a spojit obrovské množství digitalizovaných historických pramenů a pomocí umělé inteligence je vyhodnotit.
Akademie věd ČR
Projekt prvního českého vesmírného dalekohledu QUVIK, jehož vědeckou část budou řídit astrofyzici z Masarykovy univerzity, dostal zelenou. Odborníci z Ministerstva dopravy ČR a Evropské kosmické agentury (ESA) vybrali ze sedmi špičkových českých vesmírných projektů dva. Projekt povede Výzkumný a zkušební letecký ústav.
Masarykova univerzita
Jaký krok kupředu může ČR provést v oblasti biotechnologií? Jak překlenout propast mezi základním výzkumem a průmyslovou výrobou? A jak v tomto směru dohnat západní státy? Dne 5. září 2023 se v Art-n-Coffee uskutečnila konference, v rámci které byl představen biotechnologický klastr Prague.bio, jehož ambicí je být odpovědí nejen na tyto otázky.
Vědavýzkum.cz
Česká společnost OHB Czechspace vyvíjí družici SOVA, která má být největším tuzemským satelitem v historii. Svou hmotností by překonala dokonce i poslední velkou českou družici Magion 5. Mise SOVA má za cíl zpřesnit klimatické modely, díky kterým bude možné lépe předpovídat extrémní jevy počasí, jako jsou přívalové deště, bouřky, silný vítr nebo tornáda, a reagovat tak snáze na změny klimatu.
OHB Czechspace
Na unikátní řadě přípravků pro rostliny se podílel Josef Jančář a jeho doktorandi z CEITEC VUT. Spolu se studenty založil v roce 2019 společnost ESCUBE, která dnes s produkty na přírodní bázi zvyšujícími odolnost rostlin vůči různým typům stresu a zlepšujícími cyklus vody v půdě slaví úspěchy nejen v Česku, ale i v zahraničí.
Vysoké učení technické v Brně
Před více než dvěma lety představil tým výzkumného centra RICE Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni pod vedením Františka Macha elektrostatický separátor plastů. Princip, kdy silné elektrické pole třídí jednotlivé části směsi podle jejich elektrického náboje, vědci otestovali i u dalších materiálů. Své využití tak separátor najde také při nakládání s elektroodpadem, nerostnými surovinami i v zemědělství.
Západočeská univerzita v Plzni
Fakulta materiálově-technologická Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava započala novou éru spolupráce v oblasti hi-tech a vysoce přesném obrábění podepsáním memoranda s českou společností DG Solutions.
VŠB-TUO
Najít poruchu elektromotoru není vždy snadné. K její efektivní diagnostice lze ale využít nové matematické algoritmy s parametrickým odhadem. Vývojem se několikátým rokem zabývá doktorand z VUT v Brně a výzkumník na CEITEC VUT Lukáš Zezula. Jeho algoritmy dokážou detekovat nejen přítomnost poruchy, ale i její lokaci a závažnost. Využití mají i při následné kompenzaci poruch – tak, aby elektromobil zůstal provozuschopný i s poškozeným motorem.
VUT v Brně