
Inovace a technologie
inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj
Zlínský kraj má nejpočetnější a nejrozvinutější strukturu pro budování přívětivého inovačního prostředí v rámci celé České republiky. Tato infrastruktura zahrnuje širokou škálu služeb související se zahájením podnikání až po služby pro etablované podnikatele, např. propojování firem s výzkumnými institucemi, mezinárodní spolupráce, technologický transfer, expertní poradenské služby či vzdělávání.
Systém S.A.W.E.R., vyvinutý na půdě ČVUT, dokáže zcela unikátně vyrobit vodu ze vzduchu. Na výstavě EXPO 2020 nyní získal ocenění přímo od dubajského šejka. EXPO sice na konci března skončilo, systém však v Dubaji zůstává pro svůj akademický i obchodní potenciál.
ČVUT v Praze
Máte zajímavý nápad a chtěli byste jej realizovat skrze start-up? Jihomoravské inovační centrum vám poradí, jak a kde pro svůj start-up získat podporu.
Jihomoravské inovační centrum
Vysokokapacitní, bezpečný a k přírodě šetrný superkondenzátor, tedy zařízení pro uchovávání elektrické energie, budou vyvíjet vědci z CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s kolegy z Bar-Ilanovy univerzity v Izraeli a italskou firmou ITELCOND.
CATRIN
Zástupci českých startupů v polovině února navázali nové kontakty s mezinárodními investory díky akci „Czech Startup Day“ na Velvyslanectví ČR ve Vídni. Tuzemským mladým inovativním firmám se tak otevřela možnost expanze na rakouský trh. Všichni přítomní investoři mají aktuálně zájem o nalezení partnerů z Česka, někteří již do českých firem investovali.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR
Ministerstvo vnitra realizovalo první dotazníkové šetření k měření inovací ve veřejné správě. Měření vychází z Kodaňského manuálu, který byl přizpůsoben specifikům českého prostředí. Měření inovací pokrylo tříleté období 2019–2021.
Ministerstvo vnitra ČR
Českým vědcům, výzkumníkům a zástupcům hi-tech firem i startupů se otevírá řada nových příležitostí na Tchaj-wanu. Během loňského roku představili Češi díky projektům vědecko-výzkumné spolupráce svá inovativní řešení stávajícím i novým tchajwanským partnerům.
Ministerstvo zahraničních věcí
Najít řešení, ukázat příklady dobré praxe, ale i limity, implementace principů Smart Cities s pomocí 5G technologií na území ČR. To bylo hlavním posláním akce zvané 5Gthon. Chytrá řešení pro města s využitím připojení k sítím nové generace byla předmětem předcházející víkendové soutěže, tzv. ideathonu, který vyvrcholil 22. 2. 2022 na 5Gthonu, kde vítězné týmy představily inovativní návrhy pro zlepšení života v českých městech.
5Gthon
Málokdo asi slyšel slovo metapovrch. Přesto se s ním možná brzy začneme potkávat na mobilních telefonech nebo ve virtuálních brýlích. Díky pečlivě navrženým nanostrukturám by mělo být v budoucnu možné ještě víc zmenšit technická zařízení, protože dojde k odstranění optických komponent. A právě na tom pracuje doktorand Peter Kepič z CEITEC VUT, který se svým výzkumem nedávno získal stipendium Brno Ph.D. Talent.
Vysoké učení technické v Brně
Rozvojem principů Smart Cities a návrhem možných řešení pro česká města s pomocí připojení k sítím nové generace se zabýval projekt 5G pro 5 měst, který vyvrcholí již 22. února 2022 závěrečnou akcí 5Gthon.
Technologická agentura ČR