facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Groundcom.space má v plánu fungovat jako nadpozemský operátor. S ambiciózní myšlenkou pomohla česko-slovenskému týmu také agentura CzechInvest. Na konferenci Satelite2022 ve Washingtonu firma před nedávnem podepsala výhradní kontrakt za několik milionů dolarů. 

18. 6. 2022

CzechInvest

Komisařka Mariya Gabriel oznámila připravovanou výzvu EIC, která by měla podpořit technologické start-upy sídlící na území Ukrajiny nebo nuceně přesídlené mimo Ukrajinu z důvodu vojenského konfliktu vyvolaného Ruskem.

14. 6. 2022

Technologické centrum AV ČR

Celkem 200 milionů dolarů plánuje v následujících deseti letech investovat do firem střední a východní Evropy Investiční fond pro střední a východní Evropu (CEE Fund), který spravuje národní společnost Taiwania Capital. Až osmdesát procent všech investic z CEE fondu bude směřovat pouze do tří zemí – České republiky, Slovenska a Litvy.

13. 6. 2022

JIC

Tým vědců z výzkumného centra RICE Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni vyvinul zcela nový systém, který dokáže eliminovat nebezpečné jevy způsobené třeba padlým stromem do distribuční sítě vysokého napětí. Řešení chrání dva evropské patenty.

11. 6. 2022

Západočeská univerzita v Plzni

Dlouho očekávaný projekt Technologická inkubace zná termín první výzvy. Agentura CzechInvest zveřejnila termín a předběžné znění výzvy pro příjem žádostí do projektu Technologická inkubace, který pomůže České republice stát se inovativním lídrem ve světě. Příjem žádostí do první výzvy se uskuteční v průběhu července.

10. 6. 2022

CzechInvest

Řeč je o dlouho očekávané evropské superpočítačové hvězdě –⁠ superpočítači LUMI. Ten nabízí část své výpočetní kapacity i vědecké komunitě z České republiky díky členství národního superpočítačového centra IT4Innovations, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, v konsorciu, které tento superpočítač buduje.

6. 6. 2022

VŠB - Technická univerzita Ostrava

Finsko má poměrně pokročilý výzkum a vývoj v oblasti nanotechnologií, nicméně řada produktů v sektoru HealthTech na trhu chybí. Pomoci by mohla i česká inovativní řešení, která se v rámci programu PROPED ve Finsku představila.

29. 5. 2022

Ministerstvo zahraničních věcí

Inovace jsou zásadním tématem pro každou ekonomiku moderního státu. Česko ale podle výsledků každoročních evropských statistik ale v této oblasti spíše stagnuje. Podle Vladimíra Velebného, šéfa úspěšné české biotechnologické firmy Contipro, by zrcadlo tomuto dění měly nastavit komerční subjekty i akademická sféra.

27. 5. 2022

Contipro

Česká republika podporuje projekty jako vystřižené z dílny vizionářských vědců. Patří mezi ně třeba úsporný dům po vzoru habitatů z Marsu, družicové monitorování přehřívání měst, světelné show tvořené drony nebo supercitlivý mikroskop. Díky CzechInvestu, který podporuje mimo jiné startupy s kosmickou tematikou, získalo téměř 40 firem investice za bezmála 335 milionů korun.

21. 5. 2022

CzechInvest

Přísná regulace používání nových technologií úpravy genetického kódu v zemědělství patří k nejkritizovanějším legislativním opatřením EU ze strany vědecké obce. Nově však Evropská komise vyhlásila k tématu veřejnou konzultaci. Je to signál, že Brusel je ochoten o tématu znovu začít jednat.

19. 5. 2022

Vědavýzkum.cz