facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Jak pomoci udržet vodu v krajině, zvýšit retenční schopnosti půdy a snížit tak negativní dopady sucha na zemědělství? Na tuto problematiku se zaměřili výzkumníci z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kteří ve spolupráci s dalšími partnery nyní testují nové ekologicky šetrné hydrogely, které mají pomoci udržet vodu v půdě.  

1. 7. 2022

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Kovové slitiny, které se používají k výrobě kloubních náhrad a kostních implantátů, musejí být velmi pevné a odolné, ale zároveň nebývale pružné. Výzkumníci z Japonska za pomoci vědců z Ústavu termomechaniky AV ČR vytvořili kovový materiál, který tyto zdánlivě si odporující vlastnosti spojuje.

26. 6. 2022

Akademie věd ČR

Zbavit se plísně na stěnách pomocí obyčejného hliníkového plechu. S tímto jednoduchým, leč velmi účinným řešením, přišel Miloš Kalousek z Fakulty stavební VUT. Na řešení, které rozvede po stěně teplo a zabrání kondenzaci vodní páry, získal dokonce patent.

23. 6. 2022

Vysoké učení technické v Brně

Agentura CzechInvest pořádala koncem května 2022 v Royal Theatre konferenci s názvem Výzvy startupového a inovačního prostředí v ČR. Pilotní ročník odstartovali odborníci, mentoři a investoři věnující se startupové problematice v Česku. Můžete se podívat na záznam z celé akce, který je dostupný online.

21. 6. 2022

CzechInvest

Přes tři miliony korun si mezi sebe rozdělí čtyři úspěšné projekty z páté výzvy programu Prototypuj a ověřuj, kterým město Brno společně s inovační agenturou JIC podporují začínající podnikatelské nápady.

20. 6. 2022

JIC

Energie země může sloužit jako obnovitelný zdroj tepla a chladu. A to díky své celoročně stabilní teplotě. Postarají se o to energopiloty – tepelně aktivované základové piloty, které se nacházejí pod stavbami a zajišťují statiku budov. V projektu Technologické agentury ČR je nyní vyvíjejí a testují odborníci z centra AdMaS (Advanced Materials, Structures and Technologies) a Ústavu geotechniky Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně.

18. 6. 2022

Vysoké učení technické v Brně

Groundcom.space má v plánu fungovat jako nadpozemský operátor. S ambiciózní myšlenkou pomohla česko-slovenskému týmu také agentura CzechInvest. Na konferenci Satelite2022 ve Washingtonu firma před nedávnem podepsala výhradní kontrakt za několik milionů dolarů. 

18. 6. 2022

CzechInvest

Komisařka Mariya Gabriel oznámila připravovanou výzvu EIC, která by měla podpořit technologické start-upy sídlící na území Ukrajiny nebo nuceně přesídlené mimo Ukrajinu z důvodu vojenského konfliktu vyvolaného Ruskem.

14. 6. 2022

Technologické centrum AV ČR

Celkem 200 milionů dolarů plánuje v následujících deseti letech investovat do firem střední a východní Evropy Investiční fond pro střední a východní Evropu (CEE Fund), který spravuje národní společnost Taiwania Capital. Až osmdesát procent všech investic z CEE fondu bude směřovat pouze do tří zemí – České republiky, Slovenska a Litvy.

13. 6. 2022

JIC

Tým vědců z výzkumného centra RICE Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni vyvinul zcela nový systém, který dokáže eliminovat nebezpečné jevy způsobené třeba padlým stromem do distribuční sítě vysokého napětí. Řešení chrání dva evropské patenty.

11. 6. 2022

Západočeská univerzita v Plzni