facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Česká republika podporuje projekty jako vystřižené z dílny vizionářských vědců. Patří mezi ně třeba úsporný dům po vzoru habitatů z Marsu, družicové monitorování přehřívání měst, světelné show tvořené drony nebo supercitlivý mikroskop. Díky CzechInvestu, který podporuje mimo jiné startupy s kosmickou tematikou, získalo téměř 40 firem investice za bezmála 335 milionů korun.

21. 5. 2022

CzechInvest

Přísná regulace používání nových technologií úpravy genetického kódu v zemědělství patří k nejkritizovanějším legislativním opatřením EU ze strany vědecké obce. Nově však Evropská komise vyhlásila k tématu veřejnou konzultaci. Je to signál, že Brusel je ochoten o tématu znovu začít jednat.

19. 5. 2022

Vědavýzkum.cz

Vědci z Mendelovy univerzity přišli s jednoduchou metodou, jak sušit tropické ovoce. Kambodžským pěstitelům může zajistit vyšší a stabilnější výdělky.

16. 5. 2022

Po loňském vypuštění první nosné rakety tentokrát jihokorejská vláda podpořila projekt podmořské osady poblíž městské aglomerace Ulsan. Ta nabízí nejen místa pro práci a bydlení, ale také umístění vysoce výkonného datového centra. 

13. 5. 2022

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Vědci z Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity spolupracují na vývoji systému, který umožňuje přesnější detekci bojových chemických látek. Výzkum v této oblasti je stále potřebnější, o čemž svědčí současná geopolitická situace.

8. 5. 2022

Masarykova univerzita

Po dvou a půl letech budování byla 28. dubna 2022 v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického v Praze (CIIRC ČVUT) slavnostně otevřena unikátní experimentální laboratoř, největší svého druhu ve střední a východní Evropě. Testbed pro Průmysl 4.0 je výzkumná infrastruktura, která na ČVUT vzniká díky významné investici fondů EU a ČR v rámci centra RICAIP.

5. 5. 2022

České vysoké učení technické v Praze

Stejně jako Česko musí Tchaj-wan čelit výzvám souvisejícím se stárnoucí populací a nedostatkem zdravotníků a pečovatelů. „Digitální zdraví“ se stává prioritním směrem péče o pacienty. Umělá inteligence (AI) v medicíně a zdravotní péči je jedním z moderních oborů, který se rychle vyvíjí a přitahuje zájemce o spolupráci s Tchaj-wanem. Potvrdila to odborná konference, která propojila české a tchajwanské experty na umělou inteligenci.

1. 5. 2022

Export.cz

V národním parku České Švýcarsko se nechávají lesy přirozenému vývoji, což způsobuje, že se v něm kvůli kůrovcové kalamitě nalézají rozsáhlé oblasti souší, které mohou být potenciálně nebezpečné pro dopravu i turistiku. Právě ty mapoval tým Petera Surového z České zemědělské univerzity v Praze za pomoci moderních technologií.

30. 4. 2022

Česká zemědělská univerzita

Nové složení hojivých náplastí na popáleniny testovali vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně ve spolupráci s Lucy Vojtovou z CEITEC VUT a dalšími odborníky. Jako vůbec první zkusili do základu náplastí přidat organické nanočástice se zabudovaným rybím olejem. Výsledky experimentu ukazují, že v některých případech působilo nové složení náplastí na hojení kožních ran lépe než v současnosti běžně používané postupy.

27. 4. 2022

CEITEC

Klastr Nanoprogress se zaměřuje na výzkum a vývoj funkcionalizovaných nanovlákenných struktur a jejich aplikací do průmyslu a biomedicíny. Vizí klastru je být příkladem klastrové excelence, důvěry, stabilní vzájemné spolupráce našich členů a transparentní manažérské politiky zaměřené na proces stálého zlepšování. Více o Nanoprogressu se dozvíte z videa v článku.

20. 4. 2022

Vědavýzkum.cz