facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Vědci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU) vytvořili technologii, která zlepšuje schopnost půdy absorbovat vodu a pomáhá osivu vyklíčit. Pomohou tak revitalizovat zemědělskou půdu ohroženou suchem. Projekt se stal vítězem prestižní ceny Technologické agentury ČR za rok 2022 v kategorii Společnost jako projekt s největším společenským významem.

2. 11. 2022

Vědci z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze ve spolupráci s firmou HIVE-Zox International vyvinuli zařízení, pomocí kterého je možné sledovat fotopast i po jejím případném odcizení. Toto zařízení již vědci začali s úspěchem využívat ve fotopastech umístěných v univerzitních lesích nedaleko Kostelce nad Černými lesy.

30. 10. 2022

Česká zemědělská univerzita

Pančování vína stejně jako uvádění nesprávného místa geografického původu přináší vinařům mnohamilionové ztráty. V současnosti přitom neexistuje jasná metoda, jak tyto problémy, které jsou i v českém prostředí běžné, rychle a účinně odhalovat. To se snaží změnit vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

29. 10. 2022

Mendelova univerzita v  Brně

Ve spolupráci dvou výzkumných center Západočeské univerzity v Plzni, RICE Fakulty elektrotechnické a RTI Fakulty strojní, vznikl prototyp technologického příslušenství obráběcího stroje s bezdrátově napájeným pohonem vřetena.

19. 10. 2022

Západočeská univerzita v Plzni

Japonsko patří mezi země figurující v popředí vývoje nanotechnologií díky svému silnému historickému postavení ve výzkumu materiálů. V posledních letech se nanotechnologie rychle rozvijejí i v kontextu Společnosti 5.0, která je japonskou oficiální vizí fungování společnosti v blízké budoucnosti.

16. 10. 2022

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Ačkoli v aktuálním hodnocení European Innovation Scoreboard 2022 vykazuje Česká republika nejvyšší meziroční nárůst celkového inovačního skóre, stále se řadí k tzv. mírným inovátorům. Na jaké silné a slabé stránky hodnocení poukazuje? A jak si v globálním měřítku vede celá Evropa?

9. 10. 2022

Vědavýzkum.cz

Česká republika se díky předsednictví v Evropské unii stala hostitelem dvou významných kosmických akcí. EU Space week (ESW) proběhl na začátku října. Na listopad pak připadá už pátý ročník tradičního Czech Space Weeku (CSW), festivalu plného kosmických akcí. Agentura CzechInvest se aktivně podílí na obou těchto akcích.

7. 10. 2022

CzechInvest

Grafitický nitrid uhlíku (g-C3N4), který vykazuje vysokou fotokatalytickou aktivitu, vyvinuli vědci z Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO ve spolupráci s kolegy z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a Ústavu chemických procesů AV ČR.

2. 10. 2022

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava

Lucemburské ministerstvo hospodářství oficiálně zahájilo již 13. ročník projektu Fit 4 Start. Tento stěžejní akcelerační program pro začínající podniky, který spravuje vládní agentura Luxinnovation, se zaměřuje na inovativní, technologické a datově orientované společnosti.

2. 10. 2022

Ministerstvo zahraničních věcí

Venture kapitálový fond i&i Biotech Fund I (i&i Bio) oznámil investici do španělského biotechnologického startupu Nanoligent SL vyvíjejícího cílenou onkologickou terapii. i&i Bio se tímto krokem připojil k předchozím investorům a firma Nanoligent v tomto investičním kole získala od všech tří společností celkem 2,8 milionů eur.

30. 9. 2022

i&i Bio