facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Dlouhodobě testuje mentální schopnosti zejména u seniorů a včas podchytí zhoršení, které se jinak těžko rozpozná – tak funguje revoluční mobilní aplikace Cogni Trainee, na jejímž vývoji spolupracovali čeští odborníci v oblasti neurověd.

10. 12. 2023

ČVUT v Praze

První ryze český fluorescenční teleskop zvládá odolat extrémním podmínkám pouště v Utahu i pampy v Argentině. Právě v areálu argentinské Observatoře Pierra Augera bude trojice teleskopů nové generace od roku 2025 měřit, odkud přilétají vysokoenergetické kosmické částice.

8. 12. 2023

Akademie věd ČR

Kde se na Měsíci nachází voda či kyslík, pomůže odhalit přístroj z dílny Lightigo Space. S využitím laserové spektroskopie prozkoumá chemické složení měsíčního povrchu a usnadní tak zdejší těžbu prvků či budování trvale obydlených lunárních stanic. Brněnský startup nyní získal v Lucembursku grant ESRIC, díky kterému by se první zařízení mohlo vydat na cestu do vesmíru už v roce 2030.

7. 12. 2023

Vysoké učení technické

Česko je na špičce kosmického průmyslu a vědy. Vede mezinárodní vesmírné mise, dodává součástky do raket, staví vlastní družice a stává se uznávaným centrem analogových misí. O oslavu dosavadních úspěchů a prezentaci novinek českého kosmického průmyslu se postará šestý ročník populárního festivalu Czech Space Week.

17. 11. 2023

CzechInvest

Vývojáři z výzkumného týmu Tomáše Reboka z Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity vyvinuli nový softwarový nástroj LikPik, který pomáhá Policii České republiky udržovat veřejný pořádek a bezpečnost.

12. 11. 2023

Masarykova univerzita

Zástupci českého ministerstva zahraničních věcí ČR se zúčastnili otevření českého stánku na veletrhu BIO-Europe, který v oblasti biotechnologií patří k největším akcím svého druhu a ročně se jej účastní kolem 5 000 lidí. Českou republiku zastupují firmy sdružené v rámci IOCB Tech Group, skupiny pod Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR.

7. 11. 2023

IOCB Tech

Výzkumná spolupráce pod vedením švýcarského institutu EPFL, zahrnující také výzkumné centrum NTC Západočeské univerzity v Plzni, odhalila překvapivou magnetickou vlastnost exotického materiálu, která by mohla předznamenat éru energeticky úsporných počítačů, jež potřebují méně než jednu miliontinu energie na přepnutí 1 bitu.

5. 11. 2023

Západočeská univerzita v Plzni

Výsledky výzkumného projektu RaDron představují slibné rozšíření technologií pro zajištění radiační bezpečnosti. Pokročilý autonomní dron z dílny Fakulty elektrotechnické ČVUT, osazený unikátními částicovými detektory pražské společností ADVACAM, umožní účinně detekovat zdroje radioaktivity, včetně těch pohyblivých. Nová metoda lokalizace může v budoucnu usnadnit i práci specializovanému týmu ÚJV Řež, který nálezy zdrojů ionizujícího záření řeší.

1. 11. 2023

ČVUT

Vědci z Lesnické a dřevařské a Agronomické fakulty se v Mongolsku snaží stabilizovat písečnou dunu, která ohrožuje jednu z tamních vesnic. Využít chtějí především jilmy podporované různými inovativními půdními aditivy. Písečná duna leží v oblasti Javkhlant nedaleko druhého největšího města Mongolska – Darkhanu. Okolní stepní krajina je silně poznamenána příliš intenzivní pastvou hospodářských zvířat a klimatickou změnou.

27. 10. 2023

Mendelova univerzita

Látky obsažené ve znečištěném ovzduší na různých místech České republiky a jejich vliv na buňky lidského těla zkoumají vědci v Ústavu experimentální medicíny AV ČR pomocí toxikologického inkubátoru, který vyvinuli ve spolupráci s ČVUT a Technickou univerzitou v Liberci.

22. 10. 2023

Akademie věd ČR