facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

V úvodním článku k tématu vědeckotechnických parků (VTP) jsme popsali, co by měl park splňovat, aby byl dlouhodobě udržitelný a plnil roli, kterou si pod tímto označením představujeme – umožňoval propojení univerzit, výzkumných ústavů a firem a veřejného sektoru, a tím napomáhal vzniku a rozvoji inovačně založených firem a umožnil přenos zkušeností mezi akademickou a firemní sférou. Nyní představíme funkční VTP v Brně a v Olomouci.

28. 3. 2024

Vědavýzkum.cz

Carebot, inovativní český startup v oblasti zdravotnické technologie, získal mezinárodní certifikaci. Díky licenci může nabízet svůj revoluční software pro analýzu rentgenových snímků plic nemocnicím a radiologickým oddělením po celé Evropě. Brzy se zaměření softwaru rozšíří i na mamografii a zlomeniny. Carebot také nedávno uzavřel investiční kolo a získal 1,2 milionu eur, což mu spolu s certifikací otevírá cestu k evropské expanzi a dalším inovacím v diagnostice.

27. 3. 2024

Czechstartups

Jihomoravský kraj s centrem v Brně se posunul mezi silné evropské inovátory. Oproti roku 2016 zlepšil svou inovační výkonnost ve srovnání s EU o více než pětinu, a to i díky spolupráci inovativních malých a středních podniků v regionu, která není pro země střední a východní Evropy běžná.

23. 3. 2024

Jihomoravské inovační centrum

Významná evropská platforma Europe Startup Nation Alliance (ESNA) minulý týden vydala report Startup Nations Standard Report, na kterém se podílelo 21 evropských států. Ten ukazuje, že digitalizace je v Evropě na dobré cestě a většina zemí zavádí osvědčené postupy v oblasti digitálních služeb a regulačních inovací pro startupy.

20. 3. 2024

CzechInvest

„Technoparky krachují i přes stamilionové dotace ze státní kasy.” „Kamarádi se rozhádali a projekt VTP za 400 milionů zkrachoval.” „Od problematické dotace k insolvenci.” „Půlmiliardová investice zkrachovala, park je na prodej.” To je několik mediálních titulků z mnoha, které poukazovaly na fiasko s některými vědeckotechnickými parky (VTP), které v Česku vznikly. Pokud jsou však vědeckotechnické parky správně nastavené, mohou být pro spolupráci akademického a soukromého sektoru klíčové. 

20. 3. 2024

Vědavýzkum.cz

Parkinsonova nemoc, druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění, postihuje stále rostoucí počet pacientů po celém světě. V rámci boje proti této nemoci přichází výzkumný tým pod vedením vědců z CEITEC Masarykovy univerzity s novým přístupem pro zvýšení účinnosti hluboké mozkové stimulace.

19. 3. 2024

CEITEC

Národní kolo soutěže Creative Business Cup 2024 podporující kreativní startupy zná svého vítěze. Stal se jím startup E-CAFE BIKE, kterého včera během slavnostního večera v libereckém kině Varšava vybrala odborná porota z finálové desítky. Vítěze soutěže, kterou pořádá agentura CzechInvest, čeká světové finále v Kodani. Cenu publika si odnesla loutková hra Kenka puppetgame.

18. 3. 2024

CzechInvest

Efektivně a optimálně využívat energii z obnovitelných zdrojů. To umožňuje software Wattee, za kterým stojí Lukáš Jablončík, Michal Mikulášek a Michal Ružička se zbytkem týmu. Po vážné nehodě prodal Lukáš Jablončík podíl ve firmě, přihlásil se na doktorát na FEKT VUT a díky jednomu večernímu telefonátu se pustil do rozvoje startupu, kterému meziročně vyrostl obrat o 10 milionů korun a o jeho produkty mají zájem i v Litvě, Finsku či Dánsku.

12. 3. 2024

Vysoké učení technické v Brně

Díky členství České republiky v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN), které zajišťuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, mají nyní i české startupy možnost využívat nový program CERN Venture Connect. Program napomůže startupům v rozvoji zpřístupněním vybraných technologií vyvinutých v CERN a propojením s partnerskými investory či inkubátory, které jim nabídnou další možnosti financování a expertní poradenství.

5. 3. 2024

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Mezinárodnímu týmu vědců vedenému českými fyziky se poprvé podařilo vyvinout unikátní magnetický nanografen. Zkombinovali přitom dva koncepty vzniku magnetismu a jako první dokázali detekovat jejich magnetický signál pomocí pokročilé rastrovací mikroskopie a kvantově mechanických výpočtů. Grafenové nanočástice mají potenciál pro využití k uchování a zpracování informací v kvantové informatice.

22. 2. 2024

Akademie věd ČR