facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Technologická firma Advacam vznikla při ČVUT v Praze jako jeden z prvních spin-offů v Česku. Její citlivé senzory a kamery dokáží „přečíst“ a zobrazit informace, které jsou pro jiná zařízení neviditelné.

4. 2. 2022

Export.cz

Vědci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN) při Univerzitě Palackého v Olomouci a z Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě (VŠB-TUO) vyvinuli ve spolupráci s kolegy z Leibnizova ústavu pro katalýzu v německém Rostocku unikátní ekologicky šetrný nanomateriál, který dokáže urychlit a zlevnit průmyslovou výrobu mnoha významných léčiv a chemikálií. 

23. 1. 2022

Univerzita Palackého v Olomouci

Experimentální vysokonapěťová baterie, kterou zkonstruovali ve Fyzikálním ústavu a Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd ČR, funguje na principu elektrochemické reakce. Vydrží 500 cyklů vybití a opětovného nabití. Její kapacita je srovnatelná s komerčními nikl-metal hydridovými bateriemi. Přitom je vyrobena z extrémně levných materiálů.

22. 1. 2022

Akademie věd ČR

V úterý 25. ledna 2022 proběhne od 9:00 v Ústí nad Labem akce Jak nastartovat inovace ve firmě 2022 aneb Jak inovují lídři, která je určená malým a střední podnikům, ale i velkým firmám. 

18. 1. 2022

ICUK

Rozšířit běžný elektronový mikroskop o atomární zdroj, který namísto pouhého sledování vzorku umožní provádět chemické reakce. To je pointa projektu, který v soutěži Technologické agentury ČR (TA ČR) zvítězil v kategorii Business i ve veřejném hlasování. Prototyp zařízení, na jehož vývoji spolupracoval tým z CEITEC společně s firmou Thermo Fisher Scientific, najde uplatnění například v materiálovém výzkumu kovů.

16. 1. 2022

VUT v Brně

Startupová soutěž Creative Business Cup pro startupisty, kteří si chtějí ověřit svůj globální potenciál, opět klepe na dveře. Od 17. ledna 2022 se mohou přihlašovat zájemci z řad českých startupů s inovativním a kreativním projektem, kteří jsou připraveni ho představit třeba i před zahraničním publikem.

9. 1. 2022

CzechInvest

Jaké možnosti skýtají nové metody či přístroje českému průmyslu? O tom diskutovali účastníci odborného workshopu, který uspořádal v závěru roku 2021 Český optický klastr.

5. 1. 2022

Český optický klastr

Devátý ročník Elektrotechnické olympiády přinesl značný nárůst zájmu soutěžících. Více než 300 registrovaných středoškoláků absolvovalo vědomostní test z oblasti elektrotechniky.

4. 1. 2022

ČVUT v Praze

Ve výzkumu, vývoji a inovacích neměla vláda z počátku přílišné ambice. V programovém prohlášení této oblasti věnovala jen dva odstavce. Pak přišla s Inovační strategií.

25. 12. 2021

Svaz průmyslu a dopravy ČR

Čestné uznání v soutěži Vizionáři 2021 získalo Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů (RCPTM), dnes součást CATRIN Univerzity Palackého, za NANOBIOWAT – systém pro podpovrchové čištění podzemních vod a jeho přínos pro ochranu vodních zdrojů a životního prostředí.

20. 12. 2021

Univerzita Palackého v Olomouci