facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Vědci z Pardubic spolupracují na novém senzoru kvality vody

20. 1. 2023
Vědci z Pardubic spolupracují na novém senzoru kvality vody

Vědci z osmi evropských zemí a různých oborů se spojí na výzkumu nových typů senzorů. Součástí projektu jsou také výzkumníci z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Inovativní senzory mají zlepšit monitoring kvality vody v kontextu Zelené dohody pro Evropu – Green Deal.

Petr Nemec

Vedoucí výzkumného týmu Petr Němec, děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Foto: M. Reinberk

Během čtyř let by vědci měli vyvinout fotonické a elektrochemické senzory, které budou umět detekovat například mikroplasty, organické látky, podíl minerálních látek nebo těžké kovy a určit další fyzikálně-chemické parametry vody.

Na projektu se podílejí vědci z Francie, Německa, Velké Británie, Španělska, Belgie, Finska, Polska a České republiky. Na výzkum získali z evropského programu Horizon 4,7 miliónu eur.

„Je velkým úspěchem být součástí tohoto prestižního a ambiciózního projektu. Cenná je zejména spolupráce se špičkovými vědci z různých oborů v rámci celé Evropy a možnost podílet se na špičkové inovativní technologii. Pardubická skupina se v rámci konsorcia bude zabývat zejména vývojem modulu pro střední infračervenou oblast spektra,“ uvedl Petr Němec, děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, který je zároveň šéfem vědeckého týmu.

Multidisciplinární projekt využívá odborných znalostí zejména v oblasti materiálových věd, ale i mikrofluidiky nebo zpracování dat. Výsledkem bádání budou čtyři nové senzorové moduly založené na vzájemně se doplňujících fotonických a elektrochemických technologiích. Ty vědci otestují a spojí do modulárního systému, který dokáže monitorovat široký rozsah parametrů s větší přesností než existující řešení. Navíc nabídne uživatelsky přívětivý provoz, univerzálnost i spolehlivost, což bude na závěr testováno v reálných podmínkách.

Obr.2 Vědci  z Univerzity Pardubice získali evropský grant na nové senzory Depoziční zařízení archiv Fakulty chemicko technologické UPCE

Depoziční zařízení. Foto: Archiv Fakulty chemicko-technologické UPCE

Nová technologie ve svých důsledcích pomůže zabránit znečišťování vody a zlepší její úpravu. To vše v souladu s akčním plánem Evropské unie směřujícímu k nulovému znečištění ovzduší, vody a půdy, který je součástí Zelené dohody pro Evropu.

 

Autor: Martina Macková

Zdroj: Univerzita Pardubice