facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Americké zařízení NIF dosáhlo  v prosinci minulého roku významného pokroku ve výzkumu jaderné fúze. Jakého přesně? V čem spočívá výzkum jaderné fúze a čím by mohly být jeho výsledky lidstvu prospěšné? Na to i na další otázky odpověděl pro portál Vědavýzkum.cz Ondřej Klimo z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze.

9. 1. 2023

Vědavýzkum.cz

Co čeká agenturu pro podporu podnikání a investice CzechInvest v následujících letech? A jaké největší překážky brání v Česku rozvoji inovací a nových podniků? Na tato témata jsme hovořili s Petrem Očkem, který je pověřen řízením agentury CzechInvest.

3. 1. 2023

Vědavýzkum.cz

Od útlého věku Kristýnu Boušovou fascinoval mikrosvět buněk a molekul. Nechtěla ho ale jen pozorovat, začala ho aktivně přetvářet. Nové molekuly z její laboratoře mohou posloužit medicíně i ochraně životního prostředí.

30. 12. 2022

Akademie věd ČR

Fascinující hmyz, který sežere vše, na co přijde –⁠ novodobé popelnice. To jsou larvy bráněnek. A Janu Vašíčkovou nadchly natolik, že je začala zkoumat. Co mladou vědkyni přivedlo k lásce k larvám? A jsou larvy mouchy bráněnky cestou k udržitelnosti? Přečtěte si rozhovor s absolventkou RECETOX o neobvyklém vědeckém tématu.

22. 12. 2022

RECETOX

Akademický malíř Svatoslav Krotký ve své umělecké práci využívá nanotechnologie a jako vůbec první na světě vytvořil umělecké skulptury z nanovláken. Především ale stál u zrodu Katedry designu Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Ta letos slaví třicet let.

21. 12. 2022

Technická univerzita v Liberci

Viswanath Das je vedoucím skupiny Translačních modelů onemocnění a neurodegenerace v Laboratoři experimentální medicíny Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého. Jak hodnotí českou vědu a podmínky pro cizince v českém vědeckém systému? Přinášíme další díl seriálu rozhovorů se zahraničními vědci, kteří dlouhodobě působí v ČR.

19. 12. 2022

Vědavýzkum.cz

Jan Neuman, absolvent Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, používal při měření povrchů samostatně stojící mikroskop atomárních sil a stejně tak elektronový mikroskop. Vzorek mezi nimi přesouval tam a zpátky, protože ho potřeboval charakterizovat oběma technikami. Z této zkušenosti nakonec vznikl NenoVision, historicky první spin-off firma CEITEC VUT. 

16. 12. 2022

CEITEC

Fyzik Miroslav Holeček stojí v čele Západočeské univerzity v Plzni druhé funkční období. Co se mu za téměř osm let na univerzitě povedlo? Jak se univerzitě daří ve vědě a výzkumu? A co ji v nadcházejících letech pod taktovkou nového rektora bude čekat?

13. 12. 2022

Vědavýzkum.cz

Na portálu Vědavýzkum.cz pokračujeme v sérii rozhovorů s českými prorektory pro vědu a výzkum. Chemička Lucie Plíhalová se stala prorektorkou v této oblasti na Univerzitě Palackého v Olomouci v roce 2022. Do její gesce patří například problematika open science, záležitosti vědecké rady UP, predátorství a obecně vědecká etika.

12. 12. 2022

Vědavýzkum.cz

Pivo a víno. To je důvod, proč se Branislav Vrana pustil do studia potravinářské chemie na vysoké škole. Původně se chtěl stát profesionálním sládkem nebo vinařem, jeho plány ale nabraly zcela jiný směr a zlákala ho environmentální chemie. Proč se rozhodl vycestovat do zahraničí? A kdy ho naopak napadlo vrátit se zpět?

10. 12. 2022

Masarykova univerzita