facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory

Rozhovory

V čem spočívá krása přírodovědných oborů? Jak se vyrovnávat s neúspěchy ve vědeckém bádání a jak být dobrým mentorem mladším výzkumníkům? O tom si přečtěte v rozhovoru s Lucií Brulíkovou, vědkyní a odbornicí na léky proti tuberkulóze z Univerzity Palackého v Olomouci

25. 6. 2022

Univerzita Palackého v Olomouci

Nikoliv železná, ale „ocelová lady“ je absolventka strojní fakulty Vysokého učení technického v Brně Šárka Mikmeková. Má za sebou má pětiletou zkušenost v jedné z největších ocelářských firem světa a o oceli umí vyprávět přímo poeticky. Dnes se svým týmem na Ústavu přístrojové techniky Akademie věd vyvíjí nové metody klasifikace ocelí.

19. 6. 2022

Vysoké učení technické v Brně

S ukrajinským vědcem Volodymyrem Volkovským jsme hovořili o situaci ukrajinských vědců a vědkyň v České republice, jeho vědeckých projektech i o budoucnosti ukrajinské vědy. Portál Vědavýzkum.cz přináší další díl našeho seriálu o zkušenostech zahraničních vědců v Česku.

13. 6. 2022

Vědavýzkum.cz

Ross J. Anderson se zabývá bezpečnostním inženýrstvím, bezpečnostní ekonomií, kryptografií a technologickou politikou. Působí v počítačových laboratořích na Univerzitě v Cambridge a univerzitě Edinburgh a je členem Churchillovy koleje. Na konci dubna na Masarykově univerzitě obdržel čestný doktorát.

12. 6. 2022

Masarykova univerzita

Jakou nejčastější chybu dělají vědci-popularizátoři? Zažíváme zlaté časy komunikace vědy? A jaké jsou současné trendy v oblasti vědeckých filmů? Na tyto otázky odpovídal Paul Lewis, kanadský televizní producent a dokumentarista vědeckých pořadů, který byl také jedním z hostů na letošním ročníku Academia Film Olomouc.

10. 6. 2022

Pavla Hubálková

Jaké jsou hlavní strategické cíle v oblasti výzkumu, vývoje a spolupráce s průmyslem na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava? Co univerzitu nejvíce trápí a na jaké úspěchy v oblasti transferu a komercializace jsou zde nejvíce hrdí? Na tyto otázky jsme se ptali Igora Ivana, tamějšího prorektora pro strategii a spolupráci.

8. 6. 2022

Vědavýzkum.cz

O tom, proč vzbudil koncept výzvy Špičkový výzkum nebývalé emoce, co to vůbec špičkový výzkum je, nebo jak zajistit jeho objektivní hodnocení jsme vedli rozhovor s náměstkem pro řízení sekce mezinárodních vztahů, EU a ESIF Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Václavem Velčovským.

6. 6. 2022

Vědavýzkum.cz

V čem je unikátní Research and Innovation Centre for Electrical Engineering (RICE) při Fakultě elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni? Na jaké projekty jsou zde nejvíce hrdí a s jakými partnery ze soukromého sektoru spolupracují? Na tyto otázky odpovídal ředitel tamějšího výzkumného centra Zdeněk Peroutka.

3. 6. 2022

Západočeská univerzita v Plzni

„Je to další krok na cestě k dostupnějšímu vodíku,“ říkají Peter Kúš a Tomáš Hrbek, členové vědeckého týmu z katedry fyziky povrchů a plazmatu MFF UK, který vyvinul unikátní technologii pro zvětšení povrchu proton-vodivé membrány. V září 2021 za vynález a jeho využití v elektrolýze vody získali prestižní ocenění f-cell Award ve Stuttgartu.

26. 5. 2022

Univerzita Karlova

Michael Svatoň vystudoval medicínu, již během studia ho ale zlákala genetika a vědecká práce. Nyní dokončuje doktorské studium ve vědecko-diagnostické laboratoři Childhood Leukaemia Investigation Prague (CLIP) na 2. lékařské fakultě UK a svou výzkumnou prací již významně přispěl k objasnění dvou typů anémií, které vedlo k fungující léčbě a zlepšení zdravotního stavu pacientů.

22. 5. 2022

Univerzita Karlova