facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Petr Zelenka: I ve vědě může hrát estetika zásadní roli

3. 4. 2024
Petr Zelenka: I ve vědě může hrát estetika zásadní roli

Dejvické divadlo se vrací do kin po celé České republice v přímém přenosu hry Elegance molekuly o legendě české vědy, geniálním virologovi Antonínu Holém, který revolučním způsobem změnil léčbu HIV a žloutenky. Zeptali jsme se dramaturga a režiséra Petra Zelenky z Dejvického divadla, co ho inspirovalo k napsání hry a odkud čerpal informace. Má v plánu napsat hru ještě o nějakém dalším českém vědci?

 DSC8365

Petr Vršek, Zdeněk Havlas a Petr Zelenka – Premiéra Elegance molekuly

Co vás inspirovalo ke hře o Antonínu Holém?

On sám. Ačkoliv o chemii téměř nic nevím, mám pár kamarádů z oboru, kteří mi o něm vyprávěli. Jistěže on a lidé kolem něho měli obrovské štěstí, ale to, co vymysleli a co v praxi tak dobře funguje, je geniální. Nejde jen o to, že Holého látkami se léčí 80 % HIV pozitivních lidí na celém světě. Ti lidé neumírají. On a jeho tým vymysleli funkční terminaci řetězení DNA. Byli ve správné době na správném místě a byli připravení. Jejich životní příběh obsáhl zánik bipolárního světa, nástup HIV, ale i vznik gigantické farmaceutické firmy Gilead Sciences, která se do první světové desítky dostala právě díky těm třem českým molekulám.

Jakým způsobem jste hru psal? Z jakých pramenů čerpal? 

Kromě knihy Cold War Triangle jsem čerpal především z osobního svědectví Zdeňka Havlase a Petra Alexandra. Oba s Antonínem Holým pracovali, každý v jiném období. Oba mají také skvělý smysl pro příběh a zálibu v zajímavých historkách. Za čas, který mi věnovali, jsem byl nesmírně vděčný. Jsme víceméně v kontaktu dodnes.

Byli jste v kontaktu s rodinou dr. Holého?

S jeho vdovou Ludmilou jsem se setkal pouze jednou. Šlo nicméně o velice podnětnou schůzku a ve hře samotné jsem ji zúročil v příběhové linii dotěrné novinářky, která hledá v životě tohoto velikého chemika senzaci a skandální odhalení. Ta novinářka, to jsem vlastně já. A stejně jako ona na konci hry, i já mám teď k chemii o hodně vřelejší vztah než třeba před deseti lety. 

Měl jste při psaní i nějaký „vyšší” cíl, např. že hrou chcete inspirovat lidi k většímu zájmu o vědu? 

To v žádném případě. Při psaní všech svých scénářů a her mám pouze jeden cíl – změnit svět k lepšímu. Prostřednictvím katarze uměleckého díla, která – když k ní dojde – je sama o sobě očistná. Nešlo mi ani tak o vědu jako takovou, jako o propojení vědy a humanitních disciplín. Zmínka o eleganci molekul je zásadní. Chtěl jsem upozornit, že i ve vědě fungují estetické pojmy, které mohou hrát mnohdy zásadní roli. Že „hezké“ molekuly nebo „hezké matematické vzorce“ se někdy testují přednostně. I laik chápe krásu krystalu v mineralogii. Krásu matematické rovnice už méně. Ale asi se shodneme na tom, že E=mc2 vykazuje vysokou míru krásy i pro lidi, kteří jinak pro matematiku cit nemají. 

Máte v plánu napsat hru ještě o nějakém dalším vědci či vědkyni? 

Trochu si pohrávám s Ottou Wichterlem. Obdobím soudů o jeho patenty v druhé polovině sedmdesátých let. Ale jsem zcela na začátku a kdo ví, kam tahle cesta povede.

Hra Elegance molekuly se hraje od roku 2018, jaký je o ni mezi diváky zájem a jaké jsou na ni ohlasy?

V předprodeji na ten který měsíc bývá vyprodaná během několika vteřin. To je ale osud většiny titulů Dejvického divadla. Na i-divadlo má od diváků hodnocení 88 %.Takže to není úplně špatné. Ale zájem o text v zahraničních divadlech byl minimální. Takže bych řekl, že jde pravděpodobně o jakýsi český fenomén. Chemické sloučeniny překračují hranice snáz než texty o nich.

Jaký je zájem o představení v kinech? 

Rádi bychom se dostali na návštěvnost 20 tisíc diváků, to znamená tržby někde kolem sedmi osmi milionů korun. To vše za jeden den, v neděli sedmého dubna. Takových výsledků nedosáhnou mnohé filmy za celou dobu promítání.

Aholy

Ze hry Elegance molekuly


Medailonek hry Elegance molekuly

Dejvické divadlo se vrací do kin po celé České republice v přímém přenosu Elegance molekuly. Po loňském fenomenálním úspěchu představení Ucpanej systém v kinech, které se stalo zatím nejnavštěvovanějším přímým přenosem divadelního představení v Česku, vtrhne Dejvické divadlo s dalším oblíbeným titulem. Tentokrát mohou diváci v celé České republice a na Slovensku vidět jednu z nejúspěšnějších a nejoceňovanějších inscenací současného repertoáru divadla, hru Petra Zelenky Elegance molekuly. Titulní roli v příběhu o geniálním vědci Antonínu Holém, který revolučním způsobem změnil léčbu HIV a žloutenky, ztvárňuje Martin Myšička. 

Z chemické laboratoře do lékárny na nejbližším rohu je to často jen pár stovek metrů. Ale molekula léku na téhle cestě projde procesem za stovky milionů dolarů, na kterém se podílejí často tisíce lidí. Tedy ta molekula, která má štěstí a dojde do cíle. Tři takové látky a jejich tři „otce“, z nichž jedním byl i geniální český chemik profesor Antonín Holý, sleduje hra Elegance molekuly. Zkoumá vznik a velice dramatický průmyslový vývoj látek z českých chemických laboratoří, které dnes léčí AIDS u více než šedesáti procent pacientů na celém světě. Příběh o silné vizi, předvídavosti, štěstí a odměně, která přišla příliš pozdě. Hra byla oceněna v rámci Cen divadelní kritiky jako nejlepší poprvé uvedená česká hra roku 2018.

Hrají: Milan Myšička, Ivan Trojan, Veronika Khek Kubařová, Zdeňka Žádníková, Pavel Šimčík, Petr Vršek, Vladimír Polívka, Václav Jiráček, Elizaveta Maximová a Lada Jelínková.

Inscenace vznikla s podporou a s finančním přispěním Nadačního fondu Neuron na podporu vědy.

Vstupenky je možné koupit zde.

 

Autor: Dejvické divadlo, Vladislava Vojtíšková (Vědavýzkum.cz)

Foto: Dejvické divadlo