facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Martin Fusek: Weizmannův institut se chtěl na naší letní škole podílet

17. 4. 2024
Martin Fusek: Weizmannův institut se chtěl na naší letní škole podílet

Letos se uskuteční jubilejní desátý ročník letní školy o objevu a vývoji léčiv, kterou spolupořádají Ústav organické chemie a biochemie, Vysoká škola chemicko-technologická a prestižní Weizmannův institut v Izraeli (Prague – Weizmann Summer School in Drug Discovery and Development). Zeptali jsme se Martina Fuska, zástupce ředitele pro translační výzkum v Ústavu organické chemie a biochemie, jak myšlenka společné letní školy vznikla a co se na ní účastníci dozví.

FusekJak vznikla myšlenka pořádat společnou letní školu s Weizmannovým institutem?

Ta historie byla jiná. V roce 2013 jsme se rozhodli začít pořádat letní školu věnovanou vývoji léčiv společně s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze. Začali jsme skromně, ale během pár let se škola rozrostla, podařilo se nám do Prahy přivést skvělé řečníky z celého světa a stejně tak studenty. Na čtvrtý ročník v roce 2017 přijeli také studenti a kolegové z Weizmann Institute of Science v Rehovotu v Izraeli (WIS) a škola je velmi zaujala a dohodli jsme se, že další ročník už budeme pořádat společně. A od té doby škola probíhá střídavě v Praze a v Rehovotu.

Weizmannův institut má celosvětově uznávané renomé, jistě se na něj s podobnými nabídkami obrací různé instituce. Bylo těžké je přesvědčit, aby spolupořádali letní školu zrovna v Praze? Co je přesvědčilo?

Výhodou bylo, že myšlenka na spolupořádání přišla od nich. Můžeme vaši otázku v nadsázce otočit a říci, že ÚOCHB a VŠCHT si mohou vybírat partnery. Ale určitě důležitou roli v tom sehrálo i to, že náš ústav a WIS spolupracovaly v oblasti jak vědeckých projektů, tak v transferu technologií již delší dobu a tudíž jsme se snadno dohodli na společné aktivitě.

O čem je letní škola a komu je určena?

Škola je zaměřena na všechny stupně vývoje nových léčiv. Od prvotního výzkumu, přes optimalizaci látek a preklinický výzkum až po syntézu klinických šarží. Na posledním ročníku v Praze v roce 2022 bylo přes 130 účastníků a doufáme, že letos bude minimálně stejné množství. Škola je otevřena všem zájemcům od magisterských studentů, PhD studentů po postdoktorandy. A nemáme žádné geografické omezení. Tuším, že v roce 2019 jsme měli studenta, který přijel z Japonska, ale sám byl z Etiopie. Většina studentů je ale z Evropy, typicky Německo, Velká Británie, Itálie, Španělsko, Slovensko a samozřejmě studenti z Česka. Poskytujeme také stipendia pro studenty z chudších regionů, především z Ukrajiny.

Jaká témata a jaké osobnosti byste z letošního ročníku rádi zdůraznili?

Díky skvělé práci kolegyně Petry Menové z VŠCHT a celého organizačního výboru máme letos znovu dalo by se říci hvězdné obsazení. Mezi hvězdy určitě patří prof. Seeberger, ředitel Max-Planck Institute for Colloids and Surfaces, který se věnuje výzkumu v oblasti glykanů a jejich úloze v moderní medicíně, mezi stálice našich přednášejících patří Daniela Angst ze společnosti Novartis a Stephan Bachmann z Hoffmann La-Roche. Jsme moc rádi, že pozvání přijaly také Martina Benešová z DKFZ Heidelberg, objevitelka nových radioterapeutik a Jitka Palich Fučíková, světoznámá imunobioložka. Do Prahy přijede také Paulina Kaplonek ze společnosti Moderna nebo Igor Ulitsky z WIS, který bude hovořit o RNA terapiích. Ale nejlépe, když se podíváte na https://praguesummerschool.cz/invited-speakers/, protože všichni řečníci jsou skutečně mimořádně kvalitní.

2022 09 05 09 09 03

Letní školy se účastní i zástupci farmaceutických firem. Co chtějí účastníkům předat?

Hledání a vývoj nových léčiv už dlouho není izolovanou aktivitou pouze akademického anebo jen firemního vývoje. Problematika je natolik komplikovaná, že je nutná spolupráce obou partnerů. V celém tom vývojovém řetězci ale nakonec vždy musí být firma, která je schopna investovat do vývoje stamiliony dolarů a dovést projekt až na trh. K tomu, aby se z vynálezu stalo léčivo, je potřeba mnoho znalostí a dovedností, které akademická sféra zákonitě nemá a je velmi užitečné, když se tyto informace dozví studenti, protože jinde se to nenaučí. Od začátku jsme proto školu koncipovali jako prolínání se pohledu čistě vědeckého a komerčního.

Máte zpětnou vazbu od účastníků a sledujete pak třeba i s odstupem jejich kariérní vývoj?

O zpětnou vazbu vždycky žádáme především proto, abychom věděli, co máme do příštích ročníků zlepšit. Odezva byla vždy velmi pozitivní, dozvídáme se o především organizačních maličkostech, které pak upravíme v příštích letech. Vývoj absolventů nemáme šanci sledovat, ale věříme, že jim pomáháme v jejich dalším karierním růstu.

Je Letní škola spíš o přednáškách nebo si tam studenti i něco prakticky vyzkouší?

Na začátku jsme zvažovali zahrnout i některé aspekty praktické práce (především v oblasti in silico přístupů), ale tím, jak se škola rozrostla, je to nemyslitelné. To bychom museli roztáhnout školu na měsíc a zmenšit počet účastníků. Tedy škola je o přednáškách a o interakci s předními vědci během setkávání se mimo přednášky u neformálních diskuzí.

 

Autoři:  Martin Opatrný, Vladislava Vojtíšková (Vědavýzkum.cz)


Martin Fusek působí jako zástupce ředitele pro translační výzkum v Ústavu organické chemie a biochemie a ředitel společnosti IOCB Tech, kterou v roce 2007 založil Ústav organické chemie a biochemie jako vlastní profesionální kancelář technologického transferu. Martin Fusek je dále profesorem biochemie na VŠCHT Praha, kde přednáší kurzy klinické biochemie a bioléčiv, působil jak v základním výzkumu, tak v komerční sféře. Je členem a od roku 2018 také předsedou Výzkumné rady Technologické agentury ČR.