facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Tým transferu technologií Středočeského inovačního centra neustále přináší nové možnosti, jak dostat vědu a výzkum do praxe. Jak konkrétně zrychluje cestu výzkumných organizací na trh? Jakou odezvu má mezi vědci business speed dating? A jak zajistit, aby patenty neskončily v koši? Vysvětluje vedoucí transferového týmu Lenka Staviany.

12. 8. 2024

Vědavýzkum.cz pro SIC

Eliška Černá je sociální pracovnice a působí jako výzkumnice a odborná asistentka na Katedře sociální práce Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity. Ve své akademické praxi se zajímá o řešení problémů spojených s bezdomovectvím a vyloučením a o radikální sociální práci. V domovské Ostravě založila Noc venku – akci na rozšíření povědomí o problematice bezdomovectví. Podílela se na projektu Rapid Re-Housing v Brně.

11. 8. 2024

Podpořit e-mobilitu coby důležitou součást zelených měst si klade za cíl projet GUMES. Od začátku letošního roku ho řeší výzkumníci z Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava ve spolupráci s Fraunhofer IWU a komerčními partnery.

10. 8. 2024

VŠB - TUO

Na pražské Harfě se otevřelo v dubnu 2024 nové transferové centrum PharmTheon pro preklinický vývoj léčiv, které patří do rodiny firmy IOCB Tech. Jeho ředitel Jan Skácel v rozhovoru popisuje, jak bude toto centrum propojovat vědu a komerční sféru.

5. 8. 2024

Vědavýzkum.cz

Eva Muchková se ve své práci dlouhodobě věnuje teoretickému modelování rentgenové fotochemie a zaměřuje se především na ultrarychlé děje ve vodných roztocích. V roce 2023 se stala korespondující autorkou publikace v prestižním časopise Nature Chemistry věnované „hot-spotům“ radiačního poškození. 

4. 8. 2024

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze

„Líbí se mi nenásilnost oboru environmentální chemie. Snažíme se společnosti pomoci,“ říká analytický chemik Martin Palušák z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace, který se momentálně věnuje metodám znovuvyužití kovů z důlních vod. 

3. 8. 2024

Technická univerzita v Liberci

Jak zvýšit požární bezpečnost betonu u stávajících konstrukcí, řešila ve své dizertační práci na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně Iveta Nováková. V práci představila novou metodu, kdy pomocí zahřívání betonu vytvořila v materiálu póry, kterými může být při požáru odváděna pára. Ačkoliv se metoda zatím v praxi nevyužívá, brzy by se to mohlo změnit. O nápad totiž projevilo zájem norské ředitelství silnic a dálnic.

2. 8. 2024

Vysoké učení technické v Brně

Rakovina je hlavní příčinou úmrtí po celém světě. Podle alarmujících odborných predikcí by její výskyt měl během dvaceti let vzrůst téměř o polovinu. Hlavním problémem přitom není samotný agresivní růst rakoviny, ale spíše invaze a metastáze, které jsou zodpovědné za většinu úmrtí.

31. 7. 2024

CEITEC VUT

Jan Kříž se 1. července 2024 stal novým rektorem Univerzity Hradec Králové. Jaké má s univerzitou plány? Co se mu podařilo v předchozí funkci děkana a jak se dívá na působení svého předchůdce? Důraz chce klást na to, aby UHK získávala více zahraničních projektů a byla více vidět. Chce také posílit rozhodovací pravomoce studentů. 

29. 7. 2024

Vědavýzkum.cz

Plasty. Přestože aktuálně nemají nejlepší pověst, jejich vlastnosti jsou fascinující. A moderní společnost se bez nich neobejde. Používáme je všichni. A jen tak s tím nepřestaneme. Proč? Odpověď na tuto otázku najdete v rozhovoru s profesorem Janem Mernou.

28. 7. 2024

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze