facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory

Rozhovory

Dlouhodobě se věnuje vysokoškolské a vědní politice, působí jako moderátor, facilitátor a školitel. Před pěti lety stál Aleš Vlk také za zrodem portálu Vědavýzkum.cz. Proč? Jaké problémy trápí českou vědeckou komunitu? A co je třeba udělat pro lepší renomé české vědy ve světě?

6. 9. 2021

Vědavýzkum.cz

Podnikatel Dalibor Dědek očekává vystřízlivění z nadšení pro bateriové elektromobily. Řešením je podle něj do budoucna vodík. Skupina Jablotron, kterou spoluzakládal a dlouho řídil jako její nejvyšší šéf, začala do vodíkových technologií investovat zhruba před pěti lety.

5. 9. 2021

Jan Žižka

„Nebojte se transferu ani neúspěchu. A s nápady volejte včas,“ říkají v dvojrozhovoru šéfové dvou součástí UK, jež pečují o přenos poznatků do praxe – právě tak vznikly i čtyři nadějné spin-off firmy. Hana Kosová řídí CPPT, Otomar Sláma zase CUIP. Co umějí, oč jim jde?

3. 9. 2021

Univerzita Karlova

Moderní technologie jsou už takřka neodmyslitelnou součástí našich životů. A zajímavé jsou i z teologického pohledu. „Teologie může být užitečná v oblasti analýzy a kritiky technologie i technologického způsobu myšlení. Jde jí o (znovu)objevování svobodného vztahu člověka k technologiím,“ říká František Štěch z Evangelické teologické fakulty (ETF UK).

30. 8. 2021

Univerzita Karlova

„Když se snažíte prodat něco, co se dá za pár vteřin zkopírovat, je to jiné, než když vyrábíte auta nebo léčiva,“ říká o transferu znalostí Jan Hajič z Matematicko-fyzikální fakulty UK. Přesto se to matematickým lingvistům daří a softwarové nástroje či data využívá i Google.

16. 8. 2021

Univerzita Karlova

„Jedinou chybu, kterou může akademik udělat, je, že přijde pozdě, protože duševní vlastnictví jsou z principu takové dostihy,“ říká v rozhovoru pro magazín Forum právník Matěj Machů, expert na patenty, který pracuje v Centru pro přenos poznatků a technologií UK (CPPT) a je zástupcem ředitele v dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague (CUIP).

13. 8. 2021

Univerzita Karlova

Radek Martinek z Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava má za sebou úspěšný akademický rok. V prosinci se stal v rámci akce Univerzita sobě nejlepším výzkumníkem, 8. května jej pak prezident České republiky jmenoval profesorem. Jak Radek Martinek vzpomíná na svá studentská léta, na jakých projektech pracuje a jak se snaží vést své studenty?

12. 8. 2021

VŠB-TUO

Ústav přístrojové techniky Akademie věd ČR společně s nemocnicemi pracuje na vývoji VDI monitoru, který má široké využití v oblasti kardiologie. Jak konkrétně přístroj pacientům pomáhá a v čem je oblast transferu zdravotnických zařízení specifická, vysvětluje vedoucí výzkumného týmu Pavel Jurák. Projekt se také představuje netradičním způsobem, prostřednictvím komixu. 

10. 8. 2021

Akademie věd ČR

Novým ředitelem sdružení CESNET, které rozvíjí národní e-infrastrukturu pro vědu, výzkum a vzdělávání, se stal Jakub Papírník, dosavadní ředitel Ústavu výpočetní techniky Univerzity Karlovy. V otevřeném výběrovém řízení o tom rozhodlo představenstvo sdružení CESNET. Jakub Papírník se ujal funkce 1. srpna a nahradil dlouholetého ředitele Jana Gruntoráda. Jakub Papírník v rámci sdružení CESNET doposud působil jako člen dozorčí rady.

7. 8. 2021

CESNET

S Klementem Tocknerem, výkonným ředitelem Senckenberg Society for Nature Research v německém Frankfurtu, jsme si povídali o rozdílech mezi základním a aplikovaným výzkumem. Řeč přišla také na to, co by potřebovala česká věda, aby se její výsledky zlepšily.

3. 8. 2021

Vědavýzkum.cz