facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Designéři nábytku Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity se podíleli ve spolupráci s firmou FORM na vývoji židle pro rehabilitaci pacientů s endoprotézou kyčle a židle pro dynamické sezení s levitujícím sedákem, která i při delším sezení zajišťuje zdravé postavení pánve. Oba produkty mají vysoké předpoklady pro uplatnění na trhu.

23. 7. 2023

Mendelova univerzita

Jak získat energii z horninového prostředí pod povrchem Země a využít ho například pro vytápění budov? Touto otázkou se vědci na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě Ostrava zabývají již dlouho, s příchodem Green Dealu, konfliktu na Ukrajině a energetickou krizí však společenská poptávka po jejich výsledcích výrazně narostla.

30. 6. 2023

VŠB-TUO

V současné době je pro vývoj umělé inteligence nezbytný nepřetržitý výzkum programovacích jazyků. Tímto výzkumem se na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze zabývá Christoph Kirsch, vedoucí Laboratoře výzkumu programování, který zde uplatňuje své zkušenosti z Kalifornské univerzity v Berkeley v Silicon Valley a Salcburské univerzity v Rakousku.

9. 6. 2023

ČVUT

Kurýrní služby, v současnosti velmi rozšířená forma doručování zásilek, využívají pro rozvoz kusových zásilek standardní lehká silniční nákladní vozidla. Zásilky jsou většinou v nákladovém prostoru ručně ukládány na podlahu a řazeny dle doručovací trasy, což zvyšuje časovou náročnost. Efektivnější ukládání pomůže řešit rollkontejner.

31. 5. 2023

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

EVE Technologies se zabývá vývojem inovativních e-learningových aplikací a primárně se zaměřuje na vývoj nástrojů pro výuku jazyků. Společnost v rámci svých aplikací pracuje se znalostmi z oblastí lingvistiky, umělé inteligence a neurolingvistického programování. Nejvýznamnějším výsledkem je vývoj aplikace pro výuku nerodilých mluvčích češtiny CzechME, kterou vyvinula ve spolupráci s Masarykovou univerzitou.

25. 5. 2023

Masarykova univerzita

Propojení akademiků s byznysem a zakládání univerzitních společností s kapitálem soukromých investorů, tzv. spin-offů, je celosvětovým trendem. Nejinak je tomu v České republice, kde již několik posledních let, zejména v oblasti průmyslu 4.0., technologiích, automotive, IT či ve zdravotnictví takové projekty za podpory různých programů a investorů vznikají.

24. 5. 2023

FABA CAPITAL

Vzpřímená chůze je klíčovou adaptací ve vývoji člověka. Jde o vysoce organizovaný komplexní proces, který je závislý na integritě mozku, míchy, periferních nervů a lokomočního aparátu. Odborníci z Fakultní nemocnice Hradec Králové přišli s ojedinělým řešení právě pro analýzu lidské chůze.

11. 5. 2023

Transfera.cz

Klastr CzechBio chce ukrajinským kolegům nabídnout vybavení, ale i zapojení do výzkumného a akademického provozu v Česku, zejména v oblasti vývoje antibiotické léčby. Staví přitom na podobné tradici i struktuře biotechnologického oboru. V současnosti je jeden z přípravků v první fázi klinických zkoušek.

9. 5. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

UNICO – společnost s mnohaletou a úspěšnou zkušeností v transferu technologií natočila šestici instruktážních videí, která pomáhají výzkumným institucím i jednotlivcům zorientovat se v procesu transferu a komercializace nově vyvíjené technologie – od cenotvorby až po zákaznický servis. A právě tomu se v posledním videu věnuje zakladatel firmy, Vojtěch Kadlec.

5. 5. 2023

UNICO

Unikátní software, který dokáže odhalit místa častých vážných dopravních nehod na českých silnicích, vyvinuli vědci z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity. Aplikace významně pomůže hlavně dopravním policistům.

4. 5. 2023

Masarykova univerzita