facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Vědci ve spolupráci s vývojáři z průmyslu vyvinuli technologii, která umí připravit plně syntetický polymer, a tím výrazně zjednoduší i zlevní analýzy na prokázání přítomnosti patogenu nebo specifické protilátky v organismu.

8. 2. 2023

i&i Prague

Specializovaný software z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR najde využití při monitoringu mikroposunů objektů a staveb i přírodních skalních útvarů s narušenou statikou. Je levnější a šetří čas individuálním operátorům, kteří sebraná data o mikroposunech museli dosud zpracovávat sami.

6. 2. 2023

Akademie věd ČR

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) a americká farmaceutická společnost Gilead Sciences dnes oznámily obnovení společného výzkumného programu Gilead Sciences Research Centre at IOCB Prague (GSRC), který se zaměří na oblasti s naléhavými a nenaplněnými zdravotními potřebami. Gilead bude poskytovat finanční podporu a bude spolupracovat na několika vybraných projektech ÚOCHB v oblasti virových, zánětlivých a onkologických onemocnění.

2. 2. 2023

ÚOCHB AV ČR

Přeshraniční spolupráce celkem čtyř stran – tří univerzit a jednoho start-upu – přinesla závěrem roku 2022 Masarykově univerzitě úspěch na poli transferu technologií. Smlouva v hodnotě 441 tisíc eur umožní dostat do praxe novou technologii, která podstatně zvyšuje úspěšnost umělého oplodnění.

1. 2. 2023

Masarykova univerzita

Jedním z největších problémů současné doby v oblasti běžně používaných antimikrobních látek je odolnost mikroorganismů. Tento problém se netýká pouze odolnosti vůči antibiotikům, ale také obecně i odolnosti vůči běžně používaným dezinfekčním přípravkům. Výzkumníci z Centra biomedicínského výzkumu z Fakultní nemocnice Hradec Králové vyvíjí novou technologii zahrnující celou skupinu strukturálně zcela nových širokospektrých antimikrobních látek.

26. 1. 2023

FN Hradec Králové

Vláda Olafa Scholze naplnila jeden z klíčových bodů koaliční smlouvy v oblasti komercializace akademického výzkumu. Dala „zelenou“ Německé agentuře pro transfer a inovace, která má přinést toužebně očekávaný pružnější formát strukturální podpory transferu akademického výzkumu a inovací do jejich komerčních aplikací.

20. 1. 2023

Vědavýzkum.cz

Dvě vítězství v soutěžích v rámci prestižní mezinárodní konference NeurIPS 2022 si připsali odborníci na umělou inteligenci z Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze, když vyhráli soutěž na modelaci atmosféry exoplanet a soutěž o nejpřesnější předpověď počasí. Konference v New Orleans zaměřené na strojové učení se zúčastnilo 10 tisíc odborníků na umělou inteligenci z celého světa.

19. 1. 2023

ČVUT v Praze

Novou řasu, žlutou chlorellu s vysokým obsahem luteinu (0,5 %), se podařilo vyšlechtit vědcům v Mikrobiologickém ústavu AV ČR – Centru Algatech v Třeboni. Využití najde například i v populárních doplňcích stravy. Pro zájemce z řad pěstitelů mikrořas je nyní k dispozici i její biotechnologický kmen.

16. 1. 2023

Akademie věd ČR

VŠB – Technická univerzita Ostrava má první spin-off společnost. Jmenuje se autinno a za jejím vznikem stojí výzkumníci z Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI). Jednatelem společnosti je Petr Šimoník, se kterým si můžete přečíst rozhovor.

12. 1. 2023

VŠB-TUO

Lék s označením BAZE-X1 je primárně určen pacientům s těžkým průběhem onemocnění covid-19 (SARS-CoV-2) nebo s dalšími vážnými respiračními nemocemi. Za jeho objevem stojí trojice vědců z Univerzity Karlovy a výzkumného centra BIOCEV – Karel Smetana, Jan Brábek a Milan Jakubek.

6. 1. 2023

BIOCEV