facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Přední čeští byznysmeni se připojili k podpoře nejzajímavějších vědeckých projektů. Vkladem téměř 50 milionů Kč navýšilo osm významných podnikatelů kapitál investičního fondu i&i Biotech Fund (i&i Bio), který se specializuje na vyhledávání a rozvoj unikátních akademických startupů z oblasti vývoje léků, diagnostiky či medicínských technologií.

1. 12. 2022

i&i Bio

Druhé vydání brožury „Technologie, laboratoře, přístroje“ představuje rozšířený výběr inovativních technologií pro transfer a nabízí i využití unikátních akademických laboratoří a zařízení. Novinka navazuje na výstupy Portálu transferu AV ČR a jeho databáze technologií a přístrojů. Detail nabídek pak přinášejí přehledně strukturované produktové listy obsahující i kontakty na vědecké týmy.

29. 11. 2022

Akademie věd ČR

Odolnost proti suchu, větší výnosy a méně hnojiv. Atributy, které si do kolonky pozitiv může vepsat nový, vysoce účinný stimulátor růstu rostlin nazvaný MTU. Vyvinuli ho čeští odborníci z Laboratoře růstových regulátorů, společného pracoviště Ústavu experimentální botaniky AV ČR a Univerzity Palackého v Olomouci.

26. 11. 2022

Akademie věd ČR

Tým vědců z katedry chemické biologie a katedry experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci vyvinuli směs látky rostlinného původu a bylinného extraktu bojující proti tvorbě zubního kazu. Tato technologie si nyní hledá cestu ke komerčnímu využití v zubních pastách a ústních vodách.

22. 11. 2022

Univerzita Palackého v Olomouci

Nově vzniklá spin-off společnost Charles University Information Technologies poskytuje ke komerčním účelům datové a softwarové poradenství a další služby v oblasti datového managementu a systémů pracujících s daty.

15. 11. 2022

Univerzita Karlova

V České republice existuje 84 firem, jejichž cílem je využití vědeckých poznatků v komerční sféře. Ročně jich u nás vzniká přibližně kolem 6, ale například v Rakousku je to až čtyřnásobek. Data vychází z právě dokončené analýzy spolku Transfera, který se spin-off společnostem věnuje.

8. 11. 2022

Transfera

Technologie enkapsulace tekutých olejových kuliček, využitelná ve farmaceutické a potravinářské produkci, se zařadila mezi první případy transferu výsledků výzkumné činnosti do spin-off společnosti na VŠCHT Praha. Škola poskytla práva k duševnímu vlastnictví nové firmě MarbleMat, jejímž zakladatelem je zaměstnanec univerzity.

6. 11. 2022

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze

Na míru připravené nanonosiče mají schopnost dopravovat léčiva v těle v neaktivní formě do cílového místa, kde dochází k opětovné aktivaci léčiva. Řízená doprava a aktivace léčiv stimulem asociovaným s nádorovým nebo zánětlivým prostředím je možnost, jak překonat nechtěné vedlejší účinky protinádorových nebo protizánětlivých molekul.

1. 11. 2022

Akademie věd ČR

Vedle oceňování duševního vlastnictví a návrhu licenčních smluv společnost UNICO podporuje vědce v komercializaci jejich výzkumu prováděním byznys validací, tedy ověřováním byznysového potenciálu technologií vyvíjených na akademické půdě. Jak k tomu se svým jedinečným postavením mezi akademickým sektorem a byznysem přistupuje?

29. 10. 2022

Jak okyslišovat kádě ryb bez záváží nebo jiných omezení? Na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích našli řešení. Tamější aerační a oxygenační vložka do rybářských kádí zajišťuje okysličování vody bez jakýchkoliv mechanických překážek uvnitř kádě a tím vytváří vhodné prostředí pro chované ryby bez omezení pohybu nebo lovu.

25. 10. 2022

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích