
Transfer znalostí a spolupráce
příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou
Masarykova univerzita spolu s Masarykovým onkologickým ústavem a firmou BioVendor podepsala licenční smlouvu na patentovanou diagnostickou sadu, kterou vyvinul tým Ondřeje Slabého z institutu CEITEC MU. Do dvou let může být testovací souprava k dispozici lékařům.
Masarykova univerzita
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) pokračuje v podpoře svých aktivit v oblasti transferu znalostí a tecnologií. Na konci roku 2019 jí byly uděleny 4 evropské patenty, spolupracuje se soukromou firmou na nové biomedicínské technologii a hostila letos i mezinárodní Global Startup Camp.
VŠB-TUO
Jmenuje se Zora a je to první domácí slepice na světě, která je cíleně geneticky upravená. Zároveň dokáže odolávat viru ptačí leukózy, což je nebezpečný patogen domácí drůbeže. Vědci z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a společnosti Biopharm vyvinuli tuto novou linii slepic pomocí molekulárního nástroje CRISPR/Cas9.
Akademie věd ČR
Dva ústavy Akademie věd, dvě fakulty Univerzity Karlovy a komerční sféra se spojily ve výzkumu a vývoji nového imunomodulátoru neboli látky na posílení imunitního systému. Nové preparáty užívalo v rámci preventivního programu dva roky téměř 40 000 zaměstnanců Škoda Auto a.s. Výskyt respiračních onemocnění se za tu dobu reálně snížil.
Akademie věd ČR
Členská schůze spolku Transfera.cz se konala v pátek 7. února 2020 v Praze na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Na programu byly kromě formálních záležitostí – schválení zprávy o činnosti a schválení zprávy o hospodaření – také plán aktivit na letošní rok a diskuse o tématech týkajících se činnosti spolku.
Vědavýzkum.cz
Spolupráce odborníků ze Společného pracoviště Fakulty biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze (FBMI) a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy spolu s týmem Centra podpory aplikačních výstupů a spin-off firem na 1. LF UK přinesla nové možnosti rehabilitace a distanční péče nejen o pacienty s poruchami rovnováhy.
Vědavýzkum.cz
V důsledku špatného hospodaření, daného zejména odlesněním, obnažením svahů pastvou a následnou erozí, dochází v Etiopii k celkovému poškozování životního prostředí a degradaci krajiny. Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně se zde proto snaží o zlepšení životního prostředí i ekonomických podmínek drobných zemědělců.
Vědavýzkum.cz
Dceřiná firma Univerzity Karlovy pro přenos poznatků a technologií do praxe, CUIP, založila první univerzitní spin-off. Společnost Charles Games, s.r.o., která vznikla ze spolupráce Matematicko-fyzikální fakulty a Filozofické fakulty UK, bude vyvíjet výukové počítačové hry a sloužit jako inkubátor pro studenty.
Vědavýzkum.cz
Evropská asociace pro znalostní transfer ASTP publikovala výsledky rozsáhlého šetření mezi zástupci evropských kanceláří transferu technologií a znalostí. Data poskytují komplexní přehled o stavu transferu v Evropě.
Vědavýzkum.cz
Společnost SHINE Medical Technologies LLC, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) a GE Healthcare oznámily 21. ledna 2020 první výrobu terapeutického izotopu lutecia 177 (Lu-177) v množství, které odpovídá dávkám pro pacienty. Technologii vyvinul Miloslav Polášek z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Usnadnit má léčbu rakoviny prostaty i jiných orgánů.
AV ČR