facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Aplikace E-start Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se stala součástí exportního poradenství agentury CzechTrade a lze ji využít v rámci portálu businessinfo.cz. Její spoluautorka a řešitelka projektu Martina Krásnická se tématem kurzových rizik zabývá už takřka deset let. Aplikace byla vyvinuta za podpory TA ČR v rámci Programu ÉTA.

24. 1. 2021

JČU

S novou technologií pro dočišťování vody pomocí nízkoteplotního plazmatu přišli brněnští vědci. Zařízení umí z vody odstranit zbytky chemikálií, například estrogeny z antikoncepce, a hubí i patogenní mikroorganismy, jako jsou sinice a bakterie. Nyní se hledá investor, který by chtěl technologii dotáhnout do podoby produktu a uvést ji na trh.

14. 1. 2021

VUT v Brně

Elektronová paramagnetická rezonance (EPR) je důležitou vědeckou metodou, která výzkumníkům umožňuje získat hlubší vhled do struktury a funkce různých materiálů. Aktuálně dostupné klasické EPR metody mají však relativně nízkou úroveň citlivosti. Jak vysvětluje profesor Tomáš Šikola, výzkumníci v rámci evropského projektu PETER vyvíjí novou, citlivější metodu, která dokáže analyzovat látky a materiály až na mikroskopické úrovni.

13. 1. 2021

CEITEC

Společnost Artios Pharma Ltd. a společnost Merck KGaA nedávno oznámily tříletou výzkumnou spolupráci s cílem objevit a vyvinout několik nových léků na rakovinu. Využijí k tomu i výsledky spolupráce s Masarykovou univerzitou.

1. 1. 2021

Masarykova univerzita

Významný úspěch zaznamenala první biotechnologická spin-off firma Masarykovy univerzity Enantis, která nedávno uzavřela licenční smlouvu s předním světovým distributorem produktů pro vědu a výzkum. Díky tomu se zvýší objem výroby patentově chráněného fibroblastového růstového faktoru pod názvem FGF2-STAB, který se tak dostane do laboratoří po celém světě. Příjmy z jeho prodejů poplynou také na MU.

29. 12. 2020

Masarykova univerzita

Další úspěšný Proof of Concept (PoC) projekt se dostává k uživatelům. Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci vznikla aplikace s názvem Pokusnice, ke které byla uzavřena licenční smlouva s externí firmou. Je primárně určena pro učitele chemie na základních a středních školách.

25. 12. 2020

Univerzita Palackého v Olomouci

Vědci z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Českého vysokého učení technického v Praze spolupracující v týmu Výzkumného centra Albertov vyvinuli systém Telerehabilitace, díky kterému budou moci pacienti rehabilitovat ve svém domácím prostředí, aniž by museli bezpodmínečně docházet do ambulance. Aktuálně se připravuje transfer technologie do praxe a její komercializace.

21. 12. 2020

Univerzita Karlova

Nedávano proběhla on-line konference, která nahradila osobní setkání transferářů a vědců z Akademie věd ČR a Národní rady pro vědecký a technický výzkum CONICET v Argentině.

19. 12. 2020

Akademie věd ČR

Novou spin-off společnost pod názvem CasInvent Pharma, a.s. založila v uplynulých dnech Masarykova univerzita (MU) ve spolupráci investičním partnerem i&i Prague, s.r.o. s cílem umožnit další vývoj nových sloučenin, které by se mohly uplatnit coby léčiva na některé typy leukémií, lymfomů a solidních nádorů.

12. 12. 2020

Masarykova univerzita

V rámci TRANSFERA TECHNOLOGY DAY 2020, který se konal v pondělí 7. 12. 2020, zástupci businessové komunity a investorů hodnotili komerční potenciál výzkumných projektů z českých vysokých škol a ostatních výzkumných organizací. Vítězem se stal projekt unikátního zařízení na čištění kapalin z Vysokého učení technického v Brně.

9. 12. 2020

Vědavýzkum.cz