facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Další čeští podnikatelé se přidávají k fondu i&i Bio v investicích do vědeckých nápadů

1. 12. 2022
Další čeští podnikatelé se přidávají k fondu i&i Bio v investicích do vědeckých nápadů

Přední čeští byznysmeni se připojili k podpoře nejzajímavějších vědeckých projektů. Vkladem téměř 50 milionů Kč navýšilo osm významných podnikatelů kapitál investičního fondu i&i Biotech Fund (i&i Bio), který se specializuje na vyhledávání a rozvoj unikátních akademických startupů z oblasti vývoje léků, diagnostiky či medicínských technologií.

Mezi novými investory nechybí Ondřej Bartoš z Credo Ventures či zakladatel ABRA Software Jaroslav Řasa. S novým příspěvkem stoupl celkový kapitál fondu na přibližně 1,2 miliardy korun.

Investiční fond i&i Bio vznikl minulý rok jako výsledek spolupráce bio-inovačního centra i&i Prague s Evropským investičním fondem (EIF). Jedná se o vůbec první fond na podporu transferu technologií nejen v České republice, ale i v dalších zemích V4. „Zajímají nás jen ty nejlepší projekty, které mohou uspět na globálních trzích. Musí nás přesvědčit nejen o světové jedinečnosti své vědy, ale také o tržním potenciálu či manažerských kvalitách týmu,“ vysvětluje ředitel fondu Jaromír Zahrádka.

To, že financování ze strany fondu získají jen ty nejlepší projekty, ukazují dosavadní čísla. Dosud ze 450 projektů žádajících o investici z i&i Bio uspělo pouze šest. Zahrádka k tomu dodává: „Do vybraných projektů jsme investovali asi 7,4 milionu eur, dalších 58 milionů eur tyto startupy získaly od jiných investorů nebo z grantů.“

Unikátní ekosystém

Fond vznikl jako součást inovačního ekosystému budovaného Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB), který je dále postaven na úspěšné společnosti IOCB Tech (techtransferové kanceláři založené ÚOCHB již v roce 2009) a také na bio-inovačním centru i&i Prague (založeném v roce 2017). Celkově se tak kolem ÚOCHB rozvíjí podpůrný ekosystém, který je unikátní nejen v Česku, ale také na evropské úrovni.

„Přenos nápadů našich vědců do praktického využití je klíčovou podmínkou technologického úspěchu této země. Všichni to vědí, politici se k tomu hlásí, ale stále se to daří jen velmi pomalu. K tomu totiž nestačí politické proklamace. Potřebujete nejen skvělou vědu srovnatelnou se světovou špičkou, ale taky profesionály na technologický transfer a investory ochotné vložit peníze do riskantních nových projektů. Přesně tohle naši kolegové v IOCB Tech a i&i Prague dělají,“ říká ředitel ÚOCHB Jan Konvalinka a dodává: „Chceme navázat na celosvětový úspěch prof. Holého a jeho protivirových léků. Máme rozhodně co nabídnout, zmínit lze například v USA rozvíjená léčiva rakoviny Dr. Majera nebo technologie výroby radioaktivního lutecia Dr. Poláška. Bez investorů a celého ekosystému podpory přenosu vědy do aplikací se to ale nemůže podařit.“

Kvalitní vědu lze nyní podpořit i menšími částkami

Investiční fond i&i Bio svou činností navazuje na inkubační a investiční aktivity bio-inovačního centra i&i Prague, ke kterému se jako významný evropský investor přidal EIF. Nyní se k tomuto tandemu připojilo dalších 8 (7 českých a 1 slovenský) soukromých investorů. Díky fondu tak mohou do oblasti vývoje nových léčiv investovat i soukromí investoři, a to menšími částkami, což je velmi efektivní.

Mezi nimi je i zkušený investor Ondřej Bartoš, ředitel Credo Ventures. „Investice do výsledků vědy a výzkumu v oblasti přírodních věd, vývoje léčiv atd. jsou speciální oblastí vyžadující velmi náročnou expertízu, kterou i&i Bio se svým širokým akademickým zázemím nabízí. Fond a celý jeho ekosystém proto vnímám jako významnou příležitost pro propojení rizikového kapitálu a zajímavých vědeckých projektů,“ vysvětluje svůj vstup do fondu i&i Bio Ondřej Bartoš.

Ke skupině nových investorů se připojil také zakladatel ABRA Software Jaroslav Řasa, který k tomu říká: „Za klíčové pro Českou republiku považuji vytvářet produkty s velmi vysokou přidanou hodnotou. Jedinou cestou, jak toho lze dosáhnout, je využít špičkové vědecké poznání v ultramoderních oborech a investovat do jejich transferu do byznysu. Fond i&i Bio má moji plnou důvěru. Jsem rád, že mohu být ve vědě aktivní, a to jak v byznysové rovině, tak i v té neziskové – tedy podporou Nadačního fondu Neuron.“

 

Zdroj: i&i Bio