facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Když se spojí nejmodernější technologie a špičkové vědecké know-how, začnou se dít velké věci. Brněnská biotechnologická firma Photon Systems Instruments (PSI) vyvíjí high-tech fenotypizační systémy pro výzkum rostlin a řas, které používají vědci na prestižních univerzitách po celém světě, ale i astronauti ve vesmíru.

22. 12. 2021

CEITEC

Bezemisní vodíkové technologie v Moravskoslezském kraji už nejsou jen vizí. Společnost Veolia Energie ČR a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava podepsaly Memorandum o vzájemné spolupráci na rozvoji vodíkových technologií v Moravskoslezském kraji. Součástí jsou i konkrétní projekty výroby zeleného vodíku v teplárnách v Krnově a Frýdku-Místku.

18. 12. 2021

Hospodářská komora ČR

Na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích vznikl projekt, který může zlepšit život seniorům napříč Českou republikou. Projekt byl podpořen Technologickou agenturou ČR a aktuálně jsou výsledky aplikovány ve městě Tábor. Co přesně je cílem projektu a jakou roli v něm hraje tamní Kancelář transferu? A jak funguje spolupráce s aplikačním garantem?

7. 12. 2021

Vědavýzkum.cz

Čeští vědci se opět zapojili do evropského vesmírného programu. Díky vlastní kryogenní aparatuře otestovali míru tepelného vyzařování speciálního povlaku určeného do kosmického prostoru. Tuto povrchovou úpravu využije sonda JUICE, která má zkoumat planetu Jupiter a její měsíce. Spolupráce odborníků z Ústavu přístrojové techniky AV ČR a Evropského centra pro kosmický výzkum a technologie pokračuje testováním další sady speciálních materiálů pro budoucí klíčové mise ESA.

5. 12. 2021

Ústav přístrojové techniky AV ČR

V rámci platformy Transfera.cz vzniká nová pracovní skupina, jejímž účelem je posílit transfer znalostí a inovace ve společenských, humanitních a uměleckých vědách. Pracovní skupina, která je vedena Marcelem Krausem z Centra pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy, zahájila svou činnost v listopadu 2021.

4. 12. 2021

Transfera.cz

Vědci ze zlínské univerzity zkoumají, jak jinak ještě využít recykláty a stavební i kamenolomový odpad. Vytříděné plasty a nápojové kartony například od mléka nebo džusů bude možné opětovně využívat i v budoucnu. Jejich znovuzpracováním se nyní intenzivně zabývají vědci ze skupiny Environmentální technologie z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

3. 12. 2021

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Odborníci z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Biotechnologického a biomedicínského centra Akademie věd a Univerzity Karlovy (BIOCEV) se spojili s českou společností GlobeTech Innovation s.r.o. a skloubili vědu s kosmetikou. Na základě této spolupráce vznikla unikátní řada inovativních kosmeceutických přípravků značky SAIN®, která staví na patentovaném způsobu využití bioaktivní molekuly alaptidu.

23. 11. 2021

Univerzita Karlova

Umělá céva, hojivá náplast na poškozenou kůži nebo třeba implantáty s prodlouženým uvolňováním léčiva přímo tam, kde je potřeba. To jsou příklady výzkumných úkolů, před kterými stojí biomedicínští inženýři z elektrofakulty VUT, jež mohou nově experimentovat s tzv. bioprintingem. Zatímco 3D tisk z plastu je dnes nedílnou součástí mnoha oborů, budoucí lékařští technici pronikají do tajů 3D tisku z medicínských materiálů.

1. 11. 2021

Vysoké učení technické v Brně

V akademickém spin-offu CasInvent Pharma se věnují výzkumu inhibitorů kasein kinázy 1 - CK1. Jejich záměrem je lék proti leukémii vyvinout do klinické fáze a prodat ho farmaceutické společnosti. Seznamte se s Vítězslavem Bryjou, Kamilem Paruchem a Radoslavem Trautmannem, laureáty Ceny Neuron za mimořádné propojení vědy a byznysu. Nadační fond Neuron toto ocenění letos uděloval vůbec poprvé. 

25. 10. 2021

NF Neuron

Vítězným projektem druhého ročníku Transfera Technology Day se staly tablety na čištění kontaminovaných vod. Druhé místo získala mikroemulze na čištění historických materiálů a bronzovou pozici obsadil projekt na stanovování přítomnosti bakterií v plodové vodě.

23. 10. 2021

Transfera.cz