facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Slovensko má jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik v Evropě, investorům nabízí nízké mzdy, nízké daňové sazby a vzdělanou pracovní sílu. Do karet Slovensku v tomto směru hraje také poloha ve středu Evropy. Nejdůležitějším průmyslovým odvětvím v zemi je automobilový průmysl, díky němuž je Slovensko největším výrobcem automobilů na světě v přepočtu na jednoho obyvatele.

21. 3. 2022

Vědavýzkum.cz

CATRIN Univerzity Palackého přispěje svým know-how v oblasti čištění vod pomocí nanočástic železa k ozdravení kolumbijské řeky Bogoty znečištěné odpadními vodami z tamních koželužen. Výzkumníci pod vedením Jana Filipa se zapojí do dvouletého vědeckého projektu, který od března řeší Universidad Central v Bogotě. Kromě olomouckého vědeckého centra je partnerem rovněž vláda departamentu Cundinamarca.

20. 3. 2022

CATRIN

Martin Toul z Loschmidtových laboratoří PřF MU, RECETOX a Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) objevil ve své práci souvislosti, které zvyšují doposud uznávanou účinnost stafylokinázy při rozpuštění krevních sraženin až desettisíckrát. Tento průlomový objev by mohl dopomoci k nalezení nových a účinnějších léků pro pacienty s akutní cévní mozkovou příhodou.

19. 3. 2022

FNUSA-ICRC

Tým leteckého inženýra Martina Hromčíka z katedry řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT spolupracuje na vývoji řídicího systému pro první český VTOL – letadlo s kolmým startem, které se chystá uvést na trh český startup Zuri.

16. 3. 2022

ČVUT v Praze

Vědci z FIT ČVUT ve spolupráci s VUT v Brně a sdružením CESNET zkoumají nové způsoby monitorování šifrovaných dat ve vysokorychlostních počítačových sítích bez nutnosti jejich dešifrování a narušení soukromí uživatelů čtením jejich dat na koncových zařízeních, a to v rámci projektu „Analýza šifrovaného provozu pomocí síťových toků“ podpořeného Ministerstvem vnitra ČR.

13. 3. 2022

České vysoké učení technické v Praze

Ačkoli matematika na žebříčku popularity obvykle neboduje, setkáváme se s ní denně. I tam, kde bychom to nečekali – třeba u stavebních strojů. S jakými praktickými problémy mohou matematici pomoci?

12. 3. 2022

Akademie věd ČR

Čeští odborníci vymysleli způsob, jak minimalizovat poškození testovaného zařízení. Materiálové zkoušky kovových zařízení jsou nezbytnou součástí kontrol nejen mostních konstrukcí, ale i při zajištění bezpečnosti provozu jaderných nebo tepelných elektráren.

9. 3. 2022

BusinessInfo.cz

Gruzie je evropskou bránou do Asie, která může nabídnout vysoce kvalifikovanou a relativně levnou pracovní sílu, dostatečnou znalost jazyků i nízkou úroveň byrokracie. Jaké má tato země inovační zázemí? A jak je na tom transfer? Nabízíme stručný náhled na inovace a transfer v Gruzii.

8. 3. 2022

Vědavýzkum.cz

Ve výzkumných organizacích vznikají tisíce nápadů, které mají potenciál zlepšit životy nás všech. Představte si vědce, který je na dobré cestě k vyvinutí léku. Umí o něm napsat články do odborných publikací, ale už si neví rady, jak o svém objevu dát vědět světu, získat investory a uvést lék do praxe. Přesně proto existují centra transferu technologií.

28. 2. 2022

Transfera.cz

Antonín Hlaváček z Ústavu analytické chemie AV ČR, Zdeněk Farka z výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity (MU), Hans-Heiner Gorris z Přírodovědecké fakulty MU a jejich vědečtí kolegové vyvinuli novou diagnostickou metodiku, při které využívají foton-upkonverzní nanočástice pro přípravu speciálních značek k přesnější a rychlejší detekci rakovinných biomarkerů.

27. 2. 2022

CEITEC