facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Nenápadná firma GroundCom není krátkozraká, hledí totiž se svým businessovým plánem až do vesmíru. Absolvent FEKT Peter Budáč se už od dětství zajímal o kosmický výzkum, po zkušenostech ze Švýcarska dnes využívá své vědomosti v brněnském start-upu, který loni získal podporu i od Evropské vesmírné agentury. Firma GroundCom buduje síť pozemních komunikačních stanic, jež budou udržovat kontakt s malými satelity – ať už jde o cubesaty či microsaty.
21. 9. 2021

VUT v Brně

Nová technologie VŠB-TUO slibuje méně dopravních nehod v rizikových úsecích díky signalizačnímu a světelnému zařízení, které se aktivuje průjezdem vozidla po silnici. Díky tomu se stanou kritická místa přehlednější především při snížené viditelnosti.

17. 9. 2021

VŠB-TUO

Biotechnologický ústav AV ČR a Ústav organické chemie a biochemie AV ČR podepsaly se společností Immunotech, patřící americkému koncernu Beckman Coulter, licenční smlouvu na výro-bu nově vyvinutých testů na protilátky proti koronaviru. Nový typ testu umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru a odlišit je od ostatních, které přímou ochranu neposkytují.

13. 9. 2021

ÚOCHB AV ČR

Na půdě Univerzity Karlovy se konala tisková konference představující přelomovou metodu v rámci nově vznikající univerzitní společnosti GeneSpector Innovations. Tato diagnostická metoda umožňuje z výtěru z nosohltanu předpovědět závažnost akutně probíhajícího infekčního onemocnění.

10. 9. 2021

Univerzita Karlova

Představte si, že od útlého věku každý den několik hodin cvičíte na hudební nástroj, aby vás přijali na prestižní konzervatoř ve Vídni. Termín přijímacího řízení se neúprosně blíží, ale vy se kvůli pandemické situaci nejspíš nebudete moci dostavit osobně. Technologický pokrok vám však poskytne šanci tuto překážku překonat a díky novému přístroji pro audiovizuální přenos se zkoušky zúčastníte.

5. 9. 2021

Akademie věd ČR, univerzity a ostatní výzkumné instituce jsou úrodnou půdou pro nápady a řešení, které mají dopad na kvalitu našeho života. Kdo stojí za transferem výzkumných výsledků a inovací z akademického prostředí do běžného života v České republice? Podívali jsme se tentokrát na Západočeskou univerzitu v Plzni.

1. 9. 2021

Vědavýzkum.cz

Šest litrů minerálního oleje. Zhruba tolik se jej denně z každé lodi uvolní. Ročně se tak dostane do moří a oceánů až 250 miliónů litrů tohoto pro přírodu nešetrného oleje. V rámci česko-norské spolupráce ale může do tří let vzniknout ekologická náhrada.

28. 8. 2021

VŠB-TUO

Akademie věd ČR, vysoké školy a ostatní výzkumné organizace jsou úrodnou půdou pro nápady a řešení, které mají dopad na kvalitu našeho života. Kdo stojí za transferem výzkumných výsledků a inovací z akademického prostředí do běžného života v České republice? Podívali jsme se na Fyzikální ústav AV ČR.

27. 8. 2021

Vědavýzkum.cz

V českých podmínkách je vznik firmy na akademické půdě stále trochu výjimečným zjevením. Špičkovým brněnským univerzitám bude stačit jeden prst k tomu, aby se dopočítaly všech takových úspěšných transferů ročně. Jednou z těch výjimek je společnost AtomTrace. Tu na svět přivedl Středoevropský technologický institut CEITEC a její přístroje pro pokročilou prvkovou analýzu nacházejí uplatnění v různých oblastech. Třeba v oblasti nerostných surovin.

24. 8. 2021

Jihomoravské inovační centrum

Navigaci v hořící budově by mohly do budoucna usnadnit speciální brýle zabudované v helmě hasiče, které by ho navigovaly nejen ke zdroji vody, ale také k lidem uvězněným za clonami kouře a zavřenými dveřmi. Podobně jako v akční hře by hasič viděl v prostoru zakreslené orientační body, únikové cesty nebo rozvodné skříně, a to i skrze stěny.

14. 8. 2021

Vysoké učení technické v Brně