facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Nosič nanočástic ve filtračních zařízeních, designové předstěny do interiérů, které propouští tlumené světlo a tlumí také hluk, nebo nosič parfémů. K tomu všemu by mohl sloužit nový materiál, který vzešel z katedry sklářských strojů a robotiky Technické univerzity v Liberci. Katedra si už podala i patentovou přihlášku.

22. 8. 2022

Technická univerzita v Liberci

Od svého založení v roce 2017 si společnost UNICO v inovačním systému České republiky a postupně i v regionu střední a východní Evropy vytvořila své pevné místo. Pod jejím vedením tak v tomto regionu vzniklo již více než sto technologických inovací.

17. 8. 2022

UNICO

Brněnští vědci spolupracují s Evropskou kosmickou agenturou na testování některých materiálů pro budoucí vesmírné mise. Jejich mimořádně přesná aparatura na měření a vyzařování tepla nemá ve světě konkurenci.

15. 8. 2022

Akademie věd ČR

Umělá inteligence bude pomáhat při stanovování diagnózy pacientů na základě jejich laboratorních vzorků. Na unikátní pilotní technologii MAIA spolupracuje Biologické centrum Akademie věd ČR, Nemocnice České Budějovice a biotechnologická společnost Aiolite.

8. 8. 2022

Akademie věd ČR

Jazyk jako komunikační nástroj patří k nejdůležitějším lidským charakteristikám. Nový projekt Dovyko se zaměřuje na vývoj diagnostického nástroje, který pomůže posoudit jazykový vývoj nejmenších dětí. Přinese ale také dosud neznámá data o raném vývoji jazyka u českých dětí.

1. 8. 2022

Akademie věd ČR

Nanotechnologie a nanomateriály nalézají uplatnění v mnoha oblastech lidského života, například ve zdravotnictví jako nosiče cílené dopravy léčiv. Vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR nabízejí spolupráci na vývoji nových nanostruktur DNA origami. Využít se mohou právě pro cílený transport léčiv a aktivních látek.

26. 7. 2022

Akademie věd ČR

Rozhoduje za nás Evropská unie? Je nám vnucováno euro? Jak se vyrovnat s energetickou soběstačností a Green Dealem? Šestidílná série v režii Univerzity Karlovy zve širokou i odbornou veřejnost k debatám nad zásadními otázkami spojenými s předsednictvím ČR Radě Evropské unie.

17. 7. 2022

Kampus Hybernská

Výstupů, který mají potenciál být komerčně zajímavé, vzniká na Technické univerzitě v Liberci mnoho. Nyní se proto se vedení univerzity rozhodlo převést část agendy transferu znalostí a technologií na novou dceřinou společnost The University Company TUL.

14. 7. 2022

Technická univerzita v Liberci

Software JellyFish z dílny Jihočeské univerzity v Český Budějovicích umožní ušetřit spotřebu energie vědecko-výzkumným institucím nebo datovým centrům o desítky procent. Přináší však i řadu dalších výhod včetně úspory za nákup dalšího počítačového vybavení. Celý systém je založen na principu efektivního shlukování virtuálních počítačů.

13. 7. 2022

JU

V červnu 2022 v Praze společným setkáním vyvrcholil projekt, který se věnoval inovačním ekosystémům a transferu technologií a znalostí v zemích Visegrádské čtyřky, Gruzii a Arménii. Ukazuje se, že každá země má v této oblasti co zajímavého nabídnout.

10. 7. 2022

Vědavýzkum.cz