
Transfer znalostí a spolupráce
příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou
Umělá inteligence bude pomáhat při stanovování diagnózy pacientů na základě jejich laboratorních vzorků. Na unikátní pilotní technologii MAIA spolupracuje Biologické centrum Akademie věd ČR, Nemocnice České Budějovice a biotechnologická společnost Aiolite.
Akademie věd ČR
Jazyk jako komunikační nástroj patří k nejdůležitějším lidským charakteristikám. Nový projekt Dovyko se zaměřuje na vývoj diagnostického nástroje, který pomůže posoudit jazykový vývoj nejmenších dětí. Přinese ale také dosud neznámá data o raném vývoji jazyka u českých dětí.
Akademie věd ČR
Nanotechnologie a nanomateriály nalézají uplatnění v mnoha oblastech lidského života, například ve zdravotnictví jako nosiče cílené dopravy léčiv. Vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR nabízejí spolupráci na vývoji nových nanostruktur DNA origami. Využít se mohou právě pro cílený transport léčiv a aktivních látek.
Akademie věd ČR
Rozhoduje za nás Evropská unie? Je nám vnucováno euro? Jak se vyrovnat s energetickou soběstačností a Green Dealem? Šestidílná série v režii Univerzity Karlovy zve širokou i odbornou veřejnost k debatám nad zásadními otázkami spojenými s předsednictvím ČR Radě Evropské unie.
Kampus Hybernská
Výstupů, který mají potenciál být komerčně zajímavé, vzniká na Technické univerzitě v Liberci mnoho. Nyní se proto se vedení univerzity rozhodlo převést část agendy transferu znalostí a technologií na novou dceřinou společnost The University Company TUL.
Technická univerzita v Liberci
Software JellyFish z dílny Jihočeské univerzity v Český Budějovicích umožní ušetřit spotřebu energie vědecko-výzkumným institucím nebo datovým centrům o desítky procent. Přináší však i řadu dalších výhod včetně úspory za nákup dalšího počítačového vybavení. Celý systém je založen na principu efektivního shlukování virtuálních počítačů.
JU
V červnu 2022 v Praze společným setkáním vyvrcholil projekt, který se věnoval inovačním ekosystémům a transferu technologií a znalostí v zemích Visegrádské čtyřky, Gruzii a Arménii. Ukazuje se, že každá země má v této oblasti co zajímavého nabídnout.
Vědavýzkum.cz
Vědci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity odstartovali přípravu projektu na konstrukci prvního českého vesmírného dalekohledu optimalizovaného na ultrafialovou část spektra.
Masarykova univerzita
Čeští vědci se podepsali pod unikátní počin – digitální rekonstrukci zničeného architektonického dědictví Mosulu. Veřejně přístupná webová aplikace představuje virtuální 3D modely vybraných historických památek, které byly zničeny teroristickou organizací Islámský stát v severoirácké metropoli Mosul.
Akademie věd ČR
Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci vyvíjí novou pomůcku pro pedagogy, speciální pedagogy a logopedy s názvem TETRECOM. Pomůcka je založena na technologii „eye tracking“ a pomocí snímače sleduje dráhu pohybu očí dítěte při čtení písmen a čísel. Přesně a včas ukáže, která písmena nebo čísla dělají žákovi problémy.
Univerzita Palackého v Olomouci