facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

V Praze vznikl inkubátor FABA INCUBE pro univerzitní a akademické spin-offy

24. 5. 2023
V Praze vznikl inkubátor FABA INCUBE pro univerzitní a akademické spin-offy

Propojení akademiků s byznysem a zakládání univerzitních společností s kapitálem soukromých investorů, tzv. spin-offů, je celosvětovým trendem. Nejinak je tomu v České republice, kde již několik posledních let, zejména v oblasti průmyslu 4.0., technologiích, automotive, IT či ve zdravotnictví takové projekty za podpory různých programů a investorů vznikají.

Nyní představila holdingová společnost FABA CAPITAL svůj inkubační program FABA INCUBE. Ten se liší tím, že spin-off firmy přímo nezakládá, ale poskytuje vědeckým týmům své know-how v přípravě vstupu do komerčního prostředí. Zaměřuje se hlavně na výzkumy v oblasti farmacie, medicíny, zdravých potravin, vzdělávání či moderních technologií.

„Zázemí, v němž tuzemské univerzitní projekty vznikají, je z mého pohledu srovnatelné se zahraničím. Problémem je však finanční podpora pro samotný vývoj a výzkum,“ říká Petr Čihák, ředitel inkubačního programu FABA INCUBE. Podle něho není financování jedinou komplikací, s níž se čeští vědečtí a výzkumní pracovníci na univerzitách potýkají. „Neméně zásadní je také nedostatek odborníků, kteří by zvládli participovat na transferu znalostí a inovací z vědeckého prostředí do komerčního,“ dodává Čihák.

Právě onen kýžený transfer výsledků univerzitních výzkumů do praxe vyžaduje finance a know-how. Změnit to mají transferová oddělení českých a slovenských univerzit i úspěšné inkubační programy. Proces přechodu z akademické půdy do komerčního prostředí je klíčový pro získání potenciálního investora, který představuje příležitost, jak patenty a vynálezy, inovace či inovativní myšlenky uvést do praxe.

FABA jako součást vědeckých týmů

V České republice se začíná diskutovat o zavedení průmyslového doktorátu, který by měl spojit doktorské studium s praktickými zkušenostmi. Takové propojení nabízí i program FABA INCUBE. Inkubační program vznikl na základě úspěšných projektů v oblasti zdravotnictví a energetiky. „Naše předchozí finanční transakce pomohly například při realizaci nového postupu léčby neplodnosti pomocí umělého oplodnění anebo jsme přispěli k rozvoji možné energie budoucnosti prostřednictvím projektu Napoleon, unikátní technologii plynem chlazeného reaktoru na výrobu vodíku,“ vysvětluje Robert Flocius, ředitel skupiny FABA CAPITAL.

 

Zdroj: FABA CAPITAL