facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Spánková deprivace se někdy používá jako forma mučení. Ne nadarmo – nedostatek spánku může vést až ke zhroucení organismu. Co když nám ale spánek nikdo neodpírá, v ložnici strávíme poctivých osm hodin, a přesto nejsme ráno odpočatí? Může za tím stát syndrom spánkové apnoe, tedy onemocnění, při kterém ve spánku dochází ke krátkým a frekventovaným zástavám dechu.

20. 3. 2024

Jaké možnosti skýtá dnes virtuální realita a jaká je její budoucnost? Co nabízí laboratoř VR na ČZU a komu je přístupná? Jakou investici si máme nachystat pokud bychom si chtělo zařízení pro VR pořídit domů? Je to již dnes dostupné pro běžné uživatele? A hrozí uživatelům nějaká rizika jako třeba nevolnost či zmatení?

19. 3. 2024

Na jakých výzkumných projektech právě pracuje? Jak jeho styl výuky ovlivňují zkušenosti se studiem v zahraničí? A proč je podle něj důležité rozvíjet takzvanou třetí roli univerzity?
Poslechněte si rozhovor s Michalem Parízkem z Institutu politologických studií.

19. 3. 2024

Se studentem zdravotnického záchranářství jsme si povídali o netradiční verzi volejbalu na sněhu. Nový sport, který se do Česka se dostal teprve před pár lety hraje František se svými spoluhráči na nejvyšší úrovni. Letošní zimu nás v něm dokonce reprezentoval na Mistrovství Evropy univerzit. Příjemný poslech!

17. 3. 2024

Březen v Udržitelné Karlovce patří právům a ústavě. Lukáš Lev Červinka se odborně věnuje ústavnímu právu a aktivně prosazuje jeho popularizaci. Tvrdí, že za schopností efektivně prosazovat systémová řešení stojí dostatečná znalost fungování právního systému.

15. 3. 2024

„Geolog je státem placený turista", tak údajně nazýval svou práci známý český geolog Havlíček. Hostem březnového dílu je „novodobý placený turista" známý svou rychlou chůzí, geolog Jiří Žák. Jak rychle se nám hýbou litosférické desky pod nohama? A která z nich je rekordman? Jak žhavé je magma? I na takové otázky Jiří Žák odpoví, dozvíte se však mnohem více...

15. 3. 2024

Hostem podcastu byla Pavla Hubálková, která píše o vědě například pro magazín Univerzity Karlovy Forum nebo pro technologický magazín WIRED a je spoluautorkou první české knihy o komunikaci vědy. Říká, že komunikace vědy je nezbytnou součástí dnešního života a každý moderní vědec by měl chtít vědu komunikovat. Hledá příběhy ve světě vědy a staví mosty mezi vědci a laickou veřejností.

14. 3. 2024

Na přání vás, posluchačů podcastu Přepište dějiny, jsme natočili díl o Karlu Krylovi. Hlavně o tom porevolučním. Ale nejen. Změnil se on, nebo společnost? Znali jsme vlastně Karla Kryla člověka nebo jen bratříčka? Plná verze tohoto dílu na Gazetistu a HeroHero.

13. 3. 2024

Pojem dekolonizace se stává stále viditelnějším nejen v kontextu lokálních historických debat, ale proniká také do českého veřejného prostoru. Domácí média, populární kultura, umění a muzea se stávají prostředím, v nichž témata spojená s dekolonizací začínají rezonovat.

13. 3. 2024

Dokonce i v současném globalizovaném světě stále ještě existují místa, která jsou masovým turismem zcela nezasažená. A v nich poklady, které je oku běžného smrtelníka zapovězeno spatřit. Jakkoliv fantaskně to může znít, přesně takovým místem je Svanetie. Gruzínský region, před (agresivními) výdobytky západní civilizace důkladně střežený hradbou vysokých hor, ale i prastarými rodinnými klany, které si po staletí předávají klíče od svých kostelů a chrání klenoty skryté uvnitř.

11. 3. 2024