facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Hodnocení Michaila Gorbačova se v okamžiku jeho smrti rozpadlo zase na dva hlavní proudy – jedni jej chválili za rozpad východního bloku, druzí jej za totéž proklínali. Proč ani u třicet let vysloužilého politika nedovedeme hledět na jeho dílo už s odstupem a racionálně? A co po Gorbym vlastně zůstane?

7. 9. 2022

Eva Krupičková Pluhařová z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR se do chemie zamilovala už na gymnáziu. Namísto zkumavek je dnes ale jejím hlavním pracovním nástrojem počítač. Pomocí molekulových simulací se snaží přispět k výzkumu katalyzátoru, který usnadní přeměnu oxidu uhličitého v užitečné látky. Jak podle ní pomáhají simulace v porozumění experimentům? Co všechno se dá v chemii nasimulovat? Jak vědkyni inspirují současní středoškoláci a co jí pomáhá skloubit profesi s péčí o rodinu?

6. 9. 2022

V zářijové epizodě Balastu se nebudeme zabývat jedním oborem, ale předmětem, který je víceméně všem oborům na FF UK společný. Úvody do studia čekají na studenty hned po nástupu na fakultu. Co je cílem těchto předmětů? Jak se o prváky starají na filosofii a k čemu slouží jejich tutorský kurz?

5. 9. 2022

K jednomu z výzkumných zájmů Centra raně středověkých studií dlouhodobě patří také středověké památky Kavkazu. Tato zdánlivě vzdálená oblast měla se středověkým Středomořím společného více, než by se na první pohled mohlo zdát. V první polovině 7. století vzniká ve Tsromi na popud Stepanose II. skutečně impozantní a řemeslně precizně provedená stavba, jejíž apsidě dominuje mozaika stojícího Krista se svitkem v ruce – obraz dobře známý například z pozdně antického Říma nebo Soluně.

5. 9. 2022

V dalším díle podcastu nás poctily svou návštěvou doktorka Jana Košťálová a doktorka Kateřina Knotková. Obě dvě se totiž účastnily mentoringového programu, který na Univerzitě Pardubice probíhal. Jedna jako mentorovaná a druhá jako mentorka. Mohou vám tedy předat své zkušenosti a názory, proč je mentoring na univerzitách vůbec potřeba.

4. 9. 2022

Proč někteří lidé tak snadno uvěří dezinformacím a které skupiny obyvatel jsou nejzranitelnější? Jaké typy mediálních událostí představují živnou půdu pro šíření neověřených zpráv ve společnosti? Jak si stojí Češi v odolnosti vůči hoaxům v evropském srovnání? A jaké má (nejen) český vzdělávací systém nástroje, které může v boji proti dezinformacím využít?

2. 9. 2022

Many Czech readers knew Pavla Horáková already as the author of the Sexton Beetles trilogy for young readers or for her work as a translator of writers such as Saul Bellow and Kurt Vonnegut. But in 2018, Pavla gained even greater renown for her debut novel for adults titled A Theory of Strangeness, which won the prestigious Magnesia Litera award for prose.

31. 8. 2022

Vstoupit do tématu skupiny bratří Mašínů znamená rozřazení do skupin. Desítky let se nad ním sváří dva nesmiřitelné postoje – buď jsou Mašínové hrdinové protikomunistického odboje nebo vrazi v zásadě nevinných lidí. A protože se téma opět vynořilo ve veřejném prostoru, je načase se podívat, jak a kdo téma kdy přepisoval.

31. 8. 2022

Jak v rámci své práce prožívá válku na Ukrajině? Jaké jsou největší komunikační výzvy, se kterými se denně potýká? A proč si vybrala studium na Institutu mezinárodních studií FSV UK?Z řad absolventů pozvání do podcastu přijala Lenka Do, mluvčí Ministerstva zahraničních věcí České republiky a ředitelka kabinetu ministra Jana Lipavského.

30. 8. 2022

V dnešním díle podcastu VŠB-TUO Science is calling si povídal s Tomášem Novákem z Fakulty elektrotechniky a informatiky o světle. Jak moc je světlo důležité, jak se na něj dívá a jak se vyvíjí způsob, jakým si světlo vyrábíme?

26. 8. 2022