facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Dlouho už jsme tu neměli díl zaměřený na konkrétní osobnost. Ale blogy Radkina Honzáka se historickými paralelami hemží tolik a tak zběsile, že na ně jednou dojít muselo. A v bonusu na Gazetistu a HeroHero jsme samozřejmě nemohli minout přejmenování Koněvovy ulice. Kdo byl vlastně ten Hartig?

28. 6. 2023

Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR byl hostem speciální epizody Áčka, kterou jsme nahráli naživo na Veletrhu vědy 2023. Přes vedro a dusno mluví vědec s nadhledem o tom, proč je voda jeho dlouhodobou vášní, jak jeho vědeckou kariéru ovlivnila náhoda a proč nemá smysl vše plánovat. Fyzikální chemik, který vede skupinu Molekulové modelování, letos získal prestižní ERC Advanced grant, jenž podpoří projekt na zpřesnění popisu iontů v biologických systémech za pomoci strojového učení.

21. 6. 2023

Podcast Přepište dějiny se 14. června vypravil do Olomouce, kde si tamní univerzita řipomínala 225 let od narození Františka Palackého. A tak byl nejvyšší čas podívat se, co vlastně z „otce národa“ dodnes zbylo a kdo si jej jak v minulosti přepsal.

21. 6. 2023

Balast slaví dva roky vysílání. Není to sice tolik jako Český rozhlas, ale i tak jsme si připravili něco speciálního. Poprvé jsme se vydali z podpalubí podcastového studia a tuto epizodu jsme nahráli naživo před publikem spolu s vámi. První půlku programu vyplnili naši stálí hosté Marek Kettner a Karel Srnský. Marek hovořil o cestě k dráze filozofa, kterou leckdy lemují tělesná i mentální zranění, a Karel svůj sportovní seriál při čekání na hlavního hosta zdárně nafukoval a prodlužoval.

21. 6. 2023

Koordinace a řízení evropských výzkumných projektů je výzvou a příležitostí zároveň. Jiří Bouchal z konzultační společnosti IS-Practice tuto výzvu přijal a už více než deset let figuruje v projektových konsorciích napříč Evropou jakožto koordinátorova pravá ruka. A není to obyčejná ruka, ale ruka s dotekem Midase. Projekty vede pevně ale s nadhledem. Své zkušenosti otevřeně sdílí. Přemýšlíte o koordinaci? Tento díl podcastu je určen právě vám!

21. 6. 2023

Jak nám při výletech do přírody může pomoci nová šikovná aplikace Klíšťapka? Které informace v ní najdeme a naopak, které bude potřeba ještě doplnit? A jak v současnosti pomáhá portál "Senoseč Online" v záchraně srnčat a další zvěře? Můžete se zapojit a také pomoci při záchraně? To vše probereme s dnešním hostem docentem Janem Bartoškou z Provozně ekonomické fakulty.

20. 6. 2023

Snažíme se pomoci imunitnímu systému, aby líp rozeznával rakovinu, říká Milan Vrábel z UOCHB v novém díle podcastu CHEmic. Plnou dávku čisté chemie pro vaše uši servíruje Veronika Sedláčková.

15. 6. 2023

Miška a Zdenda si tentokrát posvítí na mRNA vakcíny, a to od samotných počátků jejich zrodu. Na pozadí procesu vývoje této technologie postupně vysvětlí princip jejich fungování. Pozastaví se také u nedávné pandemie, kde mimo jiné proberou jejich světlé stránky a nedostatky. Nakonec nastíní primární účel využití molekuly mRNA coby terapeutika a její potenciál do budoucna.

14. 6. 2023

Umělá inteligence vzbuzuje spoustu otázek. Které jsou ale opravdu ty důležité? Máme vývoj nových technologií regulovat? A když ano, tak jak? A jak moc otřásá umělá inteligence základy naší demokracie? Poslechněte si, jak na tyto otázky odpovídá filozof a odborník na etické výzvy současných technologií Mark Coeckelbergh z Centra pro environmentální a technologickou etiku – Praha.

14. 6. 2023

Nanotechnologie. Jeden z nejmladších a nejvýrazněji se rozvíjející vědní obor 21. století. Co je to nano? Co jsou nanotechnologie a nanomateriály? Kde se s nimi můžeme potkat? Můžeme je studovat? Spousta otázek a málo odpovědí? Pusťte si další díl našeho podcastu Science is calling s garantkou studijního programu Nanotechnologie Janou Kukutschovou a ředitelkou Centra nanotechnologií CEET VŠB-TUO Danielou Plachou dozvíte se o tomto úžasném vědním oboru spoustu zajímavostí a na své otázky dostanete odpověď.

14. 6. 2023