facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Retro se v posledních letech propašovalo snad do všech oblastí naší společnosti. Co tento pojem vlastně znamená? A co si z doby, kterou označuje, dodnes rádi připomínáme? Poslechněte si, proč máme stále slabost například pro chlebíčky, jak to bylo s nedostupností masa na pultech za minulého režimu, co se poslouchalo za hudbu i jak lidé trávili dovolenou.

25. 7. 2024

Putování Římem s Martinem C. Putnou nás tentokrát zavede za Čechy, kteří se zde usadili nebo s Římem spojili významnou část svých životů. Začneme v bazilice San Lorenzo in Lucina, kde je pochován Josef Mysliveček a pokračovat budeme v jedné z římských trattorií nad vínem a večeří.

24. 7. 2024

Co má větší hodnotu? Vizuálně sjednocený a očištěný chrámový prostor odhalující originální umělecké perly, nebo vesnický kostel, v němž se původní výzdoba mísí s kýčovitými obrázky z 19. století, ke kterým se dennodenně modlí naše babičky? Zatímco naše odpověď na tuto otázku může být záležitostí osobního vkusu, památkové zásahy (nejen) minulého století často programově volí první variantu.

24. 7. 2024

Kteří známí novináři jí prošli pod rukama? Jak si rozumí s mladou generací? A může podle ní umělá inteligence napsat kvalitní fejeton? Pozvání do podcastu De Facto přijala Barbora Osvaldová, vyučující na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky a jedna ze zakládajících osobností Fakulty sociálních věd UK.

23. 7. 2024

Epizoda Život nabízí vhled do kritického myšlení Frankfurtské školy, vysvětlení, jaké jsou limity současného pojetí vlastnictví a kde jsou jeho kořeny. Dojde i na inspirativní myšlenky z eko-feministické tradice, na kritiku myšlení v pojmech subjektu a objektu a na pozvolné společenské transformace. O životě spolu mluví dvě filozofky, Eva von Redecker a Iwona Janicka ze CETE-P, Centra pro etiku životního prostředí a technologií Praha na Akademii věd.

22. 7. 2024

Už jste někdy slyšeli o PIFAS nebo o věčných chemikáliích? A jak s nimi souvisí například pytlík na popcorn? Co takové látky způsobují v lidském těle, a jak je na tom Česká Republika v porovnáním se zahraničím, to vše a mnohem více vám řekne Nina Pálešová ve svém podcastu společně s moderátorem Petrem Holíkem.

19. 7. 2024

Tereza Virtová z Filosofického ústavu a Institutu SYRI zkoumala spolu s Barborou Bakošovou z platformy Re-set podoby, možnosti a motivace solidárních ekonomik v Česku. Výsledkem je brožura Rostoucí podhoubí solidárních ekonomik: Jak se v čase krize rozvíjí ekonomická vzájemnost.

18. 7. 2024

In our latest episode of Talking Economics, we met with Barbara Pertold-Gebicka, a CERGE-EI alumna and Assistant Professor at the Institute of Economic Studies of Charles University, to explore family economics and gender wage gaps.

18. 7. 2024

Třetí římské setkání s Martinem C. Putnou začínáme po siestě v Palazzo Venezia. Bývalo to sídlo papežů, ale také třeba rakouského zastoupení v Římě a na studijních pobytech tu bydlel František Palacký i mnoho malířů a výtvarníků z českých zemí.

17. 7. 2024

Chemie, byrokracie a Dr. House, to vše dnešní díl obsahuje. Naším hostem je bioanorganický chemik Vojtěch Kubíček. Čemu, že se to tedy věnuje? A jak moc se dostane k vědě jako takové jakožto vedoucí katedry a zároveň garant navazujícího magisterského programu? Dozvíte se, že chemie není jen věda, ale také probereme vědu v zahraničí, výuku, byrokracii a spoustu dalšího. Příjemný poslech!

15. 7. 2024