facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

In a recent episode of Talking Economics, we embark on a journey with our special guest, Professor of Experimental and Behavioral Economy at the University of New South Wales Business School in Sydney, Australia, Professor Andreas Ortmann, to talk about behavioral economics, exploring the rise and challenges it faces now due to recent reports of fraudulent behavior in the field.

25. 9. 2023

Když je organismus pod tlakem nebo ve stresu, spouští buněčný poplach a využívá k tomu malých molekul zvaných alarmony. Proč se chovají jinak v buňkách postižených rakovinou? Odpověď hledá Dr. Hana Macíčková Cahová z ÚOCHB.

22. 9. 2023

Martin Hilský is a professor emeritus from the Faculty of Arts at Charles University, known for his exceptional talent and work as a literary translator. Professor Hilský translated the complete works of William Shakespeare including his Sonnets. He is a recipient of the Order of the British Empire, the State Prize for Translation, the National Czech Head prize, and the Magnesia Litera Award, which he received for a massive popular history called Shakespeare’s England: Portrait of an Age.

21. 9. 2023

Cesta k excelenci vede přes granty Horizontu Evropa, které podporují mezinárodní a mezioborový výzkum. Touto cestou se vydal i Český institut výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN), který provádění mezioborového výzkumu na mezinárodní úrovni považuje za svoje poslání a jehož cílem je zařadit se mezi evropskou vědeckou špičku. Vize a poslání. Dvě slova jako klíč. Jaké jsou ty vaše?

20. 9. 2023

Lidstvo bezesporu jednou vyhyne. Bude v tom mít prsty umělá inteligence, nebo jsou takové scénáře jen bujnou fantazií alarmistů? Poslechněte si, jak o AI přemýšlí etik David Černý z Ústavu státu a práva AV ČR, Jiří Wiedermann a František Hakl z Ústavu informatiky AV ČR a Tomáš Hříbek z Filosofického ústavu AV ČR. A ke slovu se taky dostane sama AI. Vydejte se do opravdového světa iluzí. Audio vychází z hlavního tématu. Výtisk zasíláme zdarma přímo do schránek.

20. 9. 2023

Parlament zděděný ještě po Sovětském svazu právě před 30 lety rozpustil ruský prezident Boris Jelcin. Co se to v roce 1993 v Moskvě dělo a kdo je padouch a kdo hrdina? A o co šlo? O pravomoce, moc a v důsledku o vzestup oligarchů ovlivňujících ruskou politiku. V bonusu na Gazetsitu a HeroHero pak probereme Borise Jelcina jako takového. A stejné téma tento týden také v Deníku N.

20. 9. 2023

Zářijová epizoda Balastu svým formátem opět trochu vystoupí ze standardní struktury. Na velký bilanční rozhovor jsme si totiž pozvali děkanku FF UK Evu Lehečkovou. Bavili jsme se o situaci kolem financování humanitních věd a o vyjednávání s vládou o dalším rozpočtu. Rozebrali jsme také navazování na práci děkanských předchůdců a fungování současného kolegia.

16. 9. 2023

Jak chránit mořské želvy a proč jsou bazénky špatně? To nám v sedmém dílu podcastu Ochutnej (přírodo)vědu vysvětlila Hana Svobodová. Hana vystudovala Přírodovědeckou fakultu, ale že chce chránit želvy věděla již od malička, kdy ve svých šesti letech dostala svou první želvu. Kudy vedla cesta až do Indonésie a jak náročné bylo založit organizaci Chráníme mořské želvy?

15. 9. 2023

With mathematical physicist Ian Jauslin, we explore both scientific and personal topics, including: whether our universe could be nonlocal, why not to put people and concepts into boxes, what can math look like when approached organically, how to constantly keep learning.

14. 9. 2023

Je tady další epizoda našeho univerzitního podcastu Science is calling. Po čase jsme opět vyrazili ven ze studia a naše cesty vedly do laboratoře týmu RoverOva. Co si vlastně představit pod pojmem rover, co obnáší práce týmu a co je v budoucnu čeká? Odpovíme!

14. 9. 2023