facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Hvězdný host podcastu UPCE On Air. Profesionální hokejista s titulem, Lukáš Radil, má za sebou kariéru v české extralize, KHL i NHL. A od další sezóny se vrací do mančaftu pardubického Dynama. Poslechněte si rozhovor s absolventem Fakulty ekonomicko-správní.

7. 8. 2022

Professor Filip Čapek teaches at the Protestant Theological Faculty of Charles University. He is an expert on the Old Testament, archaeology and the history of the southern Levant.

3. 8. 2022

Osudy nejdéle sloužícího československého premiéra Lubomíra Štrougala zůstávají dnes trochu ve stínu postav jako Gustáv Husák nebo Miloš Jakeš. Štrougal se ale podílel nejen na normalizaci, ale i na dění v padesátých a šedesátých letech, přičemž dlouhodobá snaha o jeho potrestání vyznívá nakonec do prázdna.

3. 8. 2022

Pracuje jako takzvaný lobbista v public affairs agentuře. Během studií na FSV byl předsedou studentského spolku Politologický klub. A pracovní zkušenosti nasbíral v českém i evropském parlamentu. Nejen o tom vyprávěl Vladimír Hurych, absolvent Institutu politologických studií, který byl hostem podcastu De Facto.

2. 8. 2022

Petra Tušlová, hlavní host této epizody Balastu, se akorát vrátila z výkopů v Bulharsku, kde hledala římské pohřební mohyly. Co se ale nestalo, se svým týmem našli hroby významné jámové kultury z doby bronzové. Jak archeologové poznají, že „si kopli“ místo Říma dobu bronzovou? Čím je jámová kultura specifická a pro nás tolik zajímavá? A kdy se práce archeologa skutečně podobá legendárnímu Indianu Jonesovi?

1. 8. 2022

Jak se s agendou open science poprala a pere Masarykova Univerzita? Jaké jsou aktuální priority MU v této oblasti? A proč je důležitá vzájemná spolupráce mezi univerzitami v ČR?

28. 7. 2022

Jitka Šotkovská z Ústavu pro českou literaturu AV ČR se zabývá dramatem, divadelní kritikou a má bohaté zkušenosti s amatérským divadlem.

28. 7. 2022

Věděli jste, že umělá inteligence se dá studovat i na Vysoké škole ekonomické? Právě tento obor společně s matematickým modelováním si vybral host Aleše Vlka Vratislav Beneš, který je jednatelem společnosti OptiSolutions.

27. 7. 2022

Národní památník na Vítkově je místo, jehož význam se hned několikrát změnil, až nakonec zůstává stát trochu stranou našeho dnešního vztahování se k tradicím státu a státnosti. Původní záměr zakladatelů se za desítky let vlastně dokonale rozplynul.

27. 7. 2022

V roce 2021 získala Cenu Neuron pro mladé nadějné vědce v oboru fyzika za vynikající výsledky bádání pomocí algorytmů na bázi neuronových sítí. Lenka Zdeborová, která je profesorkou fyziky a informatiky na EPFL v Lausanne, se také stala mecenáškou Nadačního fondu Neuron: Cena Neuron je spojená s osobní finanční prémií, kterou vědkyně darovala na další vzdělávání dětí.

26. 7. 2022