
Podcasty
Podřazené kategorie
Podcast o asijské politice, kultuře a společnosti, který přináší shrnutí nejdůležitějších zpráv za uplynulý měsíc, a hloubkový rozhovor k aktuálnímu tématu. Hostem tohoto dílu jsou Aleš Karmazim, Michael Romancov a Jan Ludvík. Moderuje Martina Varkočková.
Střípky inspirace, které do sebe zapadají a vytvářejí obrázek úspěšné projektové strategie a leadershipu. Podle Petry Vaculíkové není excelence o talentu, ale o přístupu a tvrdé práci. Za úspěch považuje, když ji práce baví a přináší jí radost. Nadšení a kreativitu považuje za důležitější než mnohaletou zkušenost. Lidem ve svém týmu umožňuje dělat práci, které je baví. Věří, že spolupráce a sdílení je více než konkurence a soutěživost. Při obhajování nápadů, za kterými si stojí, se nebojí „jít na krev“ a když říká, že získání ERC grantu už pro ni není otázkou „jestli“ ale „kdy“, věříme jí to. Hoří a zapaluje. Kdo naposled zapálil vás?
Na svých cestách po republice dorazil 19. dubna podcast Přepište dějiny do Chomutova. Došlo na rodáky české i německé, poválečné vysídlení, zemi Františka Josefa a další témata.
V tomto kratším dílu s Karolínou Bretovou prozkoumáme: - kdy je lepší nervy podvázat a kdy přestřihnout - čím se řídí etika výzkumu na zvířatech - proč se obarvují tkáně - jak pracovat s děláním chyb.
Bazilika San Clemente, římský kostel ve čtvrti Laterano, ve svém podzemí ukrývá pro českého diváka možná překvapivou fresku. V zástupu postav není zobrazen nikdo jiný než Svatý Cyril, věrozvěst, který podle národních legend spolu se svým bratrem přinesl křesťanství do českých zemí. Světci Cyril aMetoděj, v našich končinách po staletí oslavovaní jako bratři věrozvěsti a patroni národa, byli totiž ve skutečnosti především evropskými intelektuály s mezinárodním rozhledem. Co dělali Cyril s Mětodějem v Římě? Jak vypadalo město, do nějž ve druhé polovině 9. století vstoupili? A proč mohou být oba bratři s trochou nadsázky považováni za jedny z průkopníků archeologie?
Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. Trvale udržitelný rozvoj a rovné příležitosti jsou předmětem častých debat. Jak se uvádí do praxe Univerzita Karlova? Proč je UK Point mnohem víc, než jen studentská kartička? Jakou konkrétní podporu a služby dokáže nabídnout Centrum Carolina? V jakým případech se na ně mohou studenti obracet? O těchto a dalších souvislostech hovoří členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj Marie Vymazalová. Ptá se Luboš Veverka.
Májová epizoda Balastu patří sociologii. A nahlédneme na tuto důležitou společenskou vědu skrze jiný významný fenomén, skrze pivo. Jiří Vinopal z Katedry sociologie FF UK se dlouhodobě zabývá sociologií piva. Ale nezůstane jenom u tohoto nápoje, podíváme se také na historické vědomí českých občanů, a především na výzkumy veřejného mínění a jejich postupy. Studentský host Matěj Bouček sociologické zkoumání ukáže v prostředí evangelické mládeže a také blíže představí obor Socio-ekonomická studia.
Alžběta Danielisová vede oddělení archeometrie a přírodních věd Archeologického ústavu AV ČR. Nedávno se vrátila z Ománu, kde měla na starosti výzkumný tým, kterému se podařilo odkrýt 7000 let starou hrobku. V oblasti jižní Arábie jde o unikátní nález. Co vědce na pouštním pohřebišti překvapilo a co vše z něj lze vyčíst? Jaké metody využívají k tomu, aby porozuměli životu komunity z doby kamenné? S energickou vědkyní se z ománské pouště vypravíme taky na tzv. jantarovou stezku a do období 500 let př. n. l., které je těžištěm jejího dlouholetého výzkumu.
Geologové o sopkách říkají, že šeptají. Označují tak okamžik těsně před erupcí, než začne vulkán křičet a plivat oheň a dým. Jen dvě století zpátky připravil výbuch indonéské sopky o život sto tisíc lidí a o Pompejích pohřbených pod několikametrovým nánosem lávy se učí dodnes. I přesto lidé pěstují na úpatí sopek nejlahodnější vína a staví města jako vystřižená z filmových Hvězdných válek. Kdy vybuchne některá z českých sopek? Dokážou přístroje předpovědět, kdy je čas vytáhnout fotoaparát a kdy už vzít nohy na ramena? Co průlomového se odehrálo v sopce Komorní hůrka a kde najít sopku v Brně? O tom všem a mnohem víc se rozpovídal geolog Lukáš Krmíček z Fakulty stavební VUT.
Druhý díl podcastu Ta-meri od Českého egyptologického ústavu FF UK. Hostem je aktuální ředitelka ústavu, dr. Renata Landgráfová. Mluvíme o tom, jaké to je být ve vedoucí pozici, co by ráda změnila, o výzkumu šachtových hrobek v Abúsíru, jejím nynějším bádání, o práci v Egyptě a o jejich zájmech mimo egyptologii.
-
Asia Dispatch
-
Asie v souvislostech
-
Balast
-
CarbonCast
-
De Facto
-
Elektron
-
Forum Radio
-
Horizont Evropa
-
INOVACAST
-
Jedničky a nuly
-
Místo problémů
-
Neuron Podcast
-
Noc vědců
-
Open Science Podcast
-
Podcast číslo 8
-
Podcast ELI Beamlines
-
Podcast VŠB-TUO
-
Podcast plný života
-
Podcast pro soudobé dějiny
-
Praha inovační
-
Projektor
-
Přepište dějiny
-
PoKaFI
-
Science slam MUNI
-
Středověk (jinak) trvá
-
Ta-meri
-
Talking Economics
-
Technicky vzato
-
UPCE On Air
-
UTButebe
-
Věda na dosah
-
Vodakást
-
vysvětli: podcast