facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Známý fotograf Martin Frouz mluví o tom, jak se fotí (nejen) v Egyptě a jaká specifika s sebou nese práce fotografa na výzkumu.

23. 4. 2024

Právě teď si pouštíte epizodu s číslem 50! Tuhle výjimečnou příležitost jsme využili a pozvali velmi vzácného hosta. Do studia zavítala světoznámá architektka Eva Jiřičná, zlínská rodačka, díky které se město Zlín i naše univerzita mohou pochlubit nádhernými a ikonickými stavbami, jako jsou Kongresové a Univerzitní centrum či Vzdělávací komplex UTB.

23. 4. 2024

Ondřej Santolík z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR se věnuje fyzice kosmického plazmatu a zaměřuje se na experimentální výzkum pomocí družicových měření. Jeho velkou vášní je naslouchání vesmíru a v podcastu komentuje, jak zní bouřka ze Země, jak z Jupiteru, nebo vysvětlí, co přesně je chorus a co hvizd.

23. 4. 2024

Na Fakultě zdravotnických studií vzdělává studenty a zdravotnický personál v tom, jak správně komunikovat s pacienty. Proč je důležité pracovat s pojmy jako jsou soucit a empatie, a naopak proč není prostor pro lítost? O tom jsme si povídali s odbornicí na mentoring ve zdravotnictví, proděkankou Evou Hlaváčkovou. Příjemný poslech!

21. 4. 2024

Využití výsledků je důležitým požadavkem pravidel programu Horizont Evropa. Usnadnit by jej měla reforma transferu z dílny ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové. V tomto dílu se dozvíte v čem reforma spočívá a jaké má mít dopady.

19. 4. 2024

V tomto dílu pořadu Homo Academicus se ponoříme do fascinujícího světa pneumatik s Radkem Stočkem, uznávaným expertem na gumárenské technologie z Centra polymerních systémů UTB ve Zlíně.

18. 4. 2024

Doktorandi v Česku se často potýkají s existenčními problémy. „Zkuste vyžít za deset a půl tisíce měsíčně a přitom se podílet na vědeckých projektech,“ říká Adam Jaroš z ÚOCHB, další host Veroniky Sedláčkové v podcastu CHEmic.

18. 4. 2024

Superhrdinové středověku, ženy v byzantské literatuře i detektivní romány od Eufratu. Tím vším se zabývá filoložka Markéta Kulhánková ze Slovanského ústavu AV ČR. Proč se pustila do překladu byzantského eposu o Dvojrodém Hraničáři Digenisovi Akritisovi? Co má tento hrdina společného s těmi antickými? A na co se vědkyně soustředila při naratologické analýze středověkého textu?

17. 4. 2024

28. epizoda patří ke speciální sérii našeho podcastu, ve které si budeme povídat o českých archeologických expedicích v zahraničí. Společně s Petrou Tušlovou z Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se vydáme do Bulharska.

17. 4. 2024

Pošta byla internetem 18. a 19. století. Síť spojující města, regiony, státy, banky, úřady, ale také občany byla váženou institucí, která ve vrcholné době měla jen u nás na 150 000 zaměstnanců. Poštovním muzeem podcastu Přepište dějiny provázejí ředitel Jiří Střecha a historik Jan Kramář. První část patří poště jako takové, za týden se zaměříme na poštovní známky.

17. 4. 2024