facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Jaké jsou základní principy bezpečného programování? Jsou databáze lákavý cíl a jak je chránit? Jaká jsou různá rizika u internetových a desktopových aplikací? O to všem s Ing. Josef Kokeš z Katedry informační bezpečnosti FIT ČVUT.

10. 3. 2024

Příběh chemika Antonína Holého a jeho slavných molekul z ÚOCHB žije dál na prknech Dejvického divadla. O zákulisí dnes už slavné hry hovoří režisér Petr Zelenka s Veronikou Sedláčkovou v podcastu CHEmic.

8. 3. 2024

Patologie takového Alzheimera nebo Parkinsona, tedy souhrn různých změn a abnormalit, se v našem mozku může objevovat i dobrých dvacet let předtím, než se nemoc skutečně projeví. A to, kdy a jakým způsobem propukne, můžeme do značné míry ovlivnit my sami.

7. 3. 2024

Martin Bednařík už toho na Fakultě technologické zažil mnoho. Studoval na FT, kde získal všechny své tituly, vyzkoušel si být proděkanem a teď šéfuje Ústavu výrobního inženýrství. Nemá toho málo, přesto se nechce vzdát výuky. Vždy se totiž snaží (jak on sám říká) prvňáčkům zpříjemnit nástup na vysokou školu.

6. 3. 2024

Ve 26. epizodě se s Martinem Olivou z Ústavu Anthropos z Moravského zemského muzea, kterého už dobře znáte z dvoudílné 20. epizody, vydáme ještě jednou do pravěku, tentokrát do střední doby kamenné - mezolitu. K jakým došlo změnám oproti paleolitu? Máme i z této doby na našem území bohaté doklady umění? Jak se tvarově proměnila štípaná kamenná industrie (pazourky)?

6. 3. 2024

Spolu s Romanem Šantorou ze Skautské nadace Jaroslava Foglara se podcast Přepište dějiny vypravil do bytu Jaroslava Foglara a probral mnohé detaily nejen z
Jestřábovy tvorby, ale také života právě v jednom žižkovském bytě.

6. 3. 2024

Jaké dopady má kůrovcová kalamita pro společnost a nemůžeme si za současnou situaci sami nevhodným lesním management v minulosti? Proč je Česko zasaženo více než ostatní evropské země? A jakými způsoby lze snížit dopad kalamity na naše lesy? To vše probereme s dnešním hostem profesorem Tomášem Hlásnym.

5. 3. 2024

Zuzana Harmáčková vede oddělení sociálně-ekologické analýzy v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - Czech Globe, kde se zaměřuje na tvorbu a na analýzu scénářů budoucího vývoje a cest k udržitelnosti. Její ambicí je, aby se scénářové uvažování více zapojilo do fungování státu a aby se výsledky analýz efektivně využívaly ve veřejné sféře.

5. 3. 2024

Why did he decide to leave India? How did he like studying abroad? And was it hard for him to find a job in the Czech Republic?

5. 3. 2024

Březnová epizoda Balastu patří březnovému svátku svatého Patrika. Skrze něj nahlédneme do studia anglofonních kultur na FF UK a konkrétně se zaměříme na Irsko. S doktorkou Danielou Theinovou si blíže představíme svátek sv. Patrika a hlouběji prozkoumáme irskou poezii, její vývoj a současný stav. 

4. 3. 2024