facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

“Žijeme v nezdravém světě. O spoustě látek se ví, že jsou potencionálně škodlivé, ale přesto se běžně používají. Nestrkejme hlavu do písku. Už je dávno pět minut po dvanácté.” Do dnešní epizody přijala pozvání Pavla Pavlištová, spoluautorka knihy Svět non toxic, předsedkyně stejnojmenné organizace a influencerka v oblasti nontoxic filozofie, prevence a zdravého životního stylu.

28. 2. 2024

Rok české hudby dorazil k jednomu ze svých vrcholů, připomínce, že před dvěma sty lety se narodil Bedřich Smetana. Můžeme se k němu dnes ještě vztáhnout jako k živé bytosti?

28. 2. 2024

Víte, co spojuje hesla jako je marketingový výzkum, komunikace, strategické plány, udržitelnost, digitalizace, generační rozdíly a srdcař univerzity?

28. 2. 2024

New episode of the podcast Ta-meri with an Australian Egyptologist, dr. Susan Kelly about her fascinating career and Australian Egyptology.

27. 2. 2024

Používají křesťané pohanské nádobí? Co dělají pohanské motivy na křesťanských liturgických nádobách v 7. století? Přechod mezi antikou a středověkem, mezi pohanstvím a křesťanstvím, je pravděpodobně mnohem pozvolnější, než by se mohlo zdát z učebnic dějepisu. Své o tom ví náš dnešní host, Athanasios Sideris, archeolog specializující se na antické tepané předměty.

26. 2. 2024

V tomto bonusovém dílu se dozvíte více o studentské aktivitě Peerko, která se zabývá poskytováním psychologické peer podpory na Katedře psychologie FF UK. Kde se zrodil nápad nabídnout studentům FF podporu? S jakými výzvami se musejí koordinátoři při svých aktivitách vypořádat? A jak zvládnout pro mnohé nelehký návrat na akademickou půdu při začátku letního semestru?

26. 2. 2024

Znečištěné ovzduší nás ovlivňuje a může zapříčinit vznik závažných onemocnění včetně rakoviny. Pavel Rössner z Ústavu experimentální medicíny AV ČR zkoumá v projektu toxicitu venkovního vzduchu a jeho dopady na lidské plicní a čichové buňky. Tento výzkum je revoluční v tom, že vědci vyvinuli speciální zařízení, a přenesli tak laboratoř přímo do terénu.

26. 2. 2024

Jaký bude nový indonéský prezident? Co bude s Jokowim? A jak se země vyvíjí v poslední dekádě? 

26. 2. 2024

Snaze porozumět chemické komunikaci termitů a čmeláků zasvětila vědeckou kariéru Irena Valterová z ÚOCHB. Víc uslyšíte v dalším díle podcastu CHEmic.

23. 2. 2024

Proč recyklace sama o sobě nestačí? A proč je potřeba sledovat (třeba) uhlíkovou stopu napříč celým životním cyklem výrobku? A jak se člověk od chemie dostane k historickým tancům? V obnoveném CarbonCastu odpovídá profesor Vladimír Kočí, vedoucí Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie VŠCHT Praha.

22. 2. 2024