facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Ptáci a zase jenom ptáci... Na první pohled může náplň profesního i volného času našeho dnešního hosta ornitologa Jiřího Reifa vypadat monotónně. Na ten druhý ale zjistíte, že přináší mnohá (a mnohdy nečekaná) dobrodružství. Co se přihodilo, že Jiří Reif již nikdy nezapomene španělšké slovíčko pro olej? Kde se naučil excelentně používat mačetu? To se dozvíte v dnešním rozhovoru.

15. 5. 2024

Proč potřebuje univerzita botanickou zahradu? Kolik zde najdeme druhů rostlin a zvířat? Navštěvují zahradu jen studenti a pracovníci univerzity nebo je přístupná i veřejnosti? Jak rozsáhlá je místní sbírka chilli papriček? A je možné si domů odnést i nějaké sazenice, řízky či celé rostliny? To nám prozradí dnešní host, vedoucí botanické zahrady ČZU, Anežka Daníčková.

14. 5. 2024

Co je metoda zettelkasten nebo myšlenkový algoritmus? Jaké existují poznámkové aplikace a co jsou výhody nelineárního psaní poznámek? O tom všem s Eliškou Šestákovou, členkou Katedry teoretické informatiky FIT ČVUT.

10. 5. 2024

V roce 2023, po desítkách let občanských nepokojů a ozbrojených konfliktů je oblast Náhorního Karabachu definitivně připojena k Ázerbajdžánské republice. Z území, které bylo po tisíce let domovem arménské populace, v důsledku tohoto politického kroku i propuknuvšího násilí okamžitě prchá celé jeho původní obyvatelstvo. Proč před tím, co se v Náhorním Karabachu děje, svět zavírá oči? Proč média mlčí?

9. 5. 2024

Jak se optika dostala do univerzitního kurikula a co vše spadalo do vyučovacích hodin této nauky? Bylo studium na některé z evropských univerzit prestižní a uživili se učenci s vysokoškolským titulem ve středověku lépe než tisíce absolventů dnes?

9. 5. 2024

Oblíbené nemísto Anny Beaty Háblové je zchátralý bazén pod pražskými Barrandovskými skalami. Stalo se z něho urbexácké místo, kde se pořádají různé punkové akce. Je ale taky domovem jednoho bezdomovce. Lidé kolem místa jen procházejí, ale nikdo se o něj (kromě pána bez domova) nestará.

9. 5. 2024

Jak přilákat studenty k biochemii? Proč nás mají zajímat enzymy? A jak vnímá, že od studentů dostala cenu Vitriol? V dalším CarbonCastu odpovídá docenta Petra Lipovová.

9. 5. 2024

Ve 29. epizodě vyrazíme na Mušov za Římany! Tomáš Antoš z Archeologického ústavu AV ČR Brno, v.v.i. nám představí Bránu do Římské říše - archeologické návštěvnické centrum, které vzniklo u velmi významné lokality spojené s pobytem římské armády na našem území. Dozvíte se, jaké akce se na místě konají - rovnou zmíníme největší z nich - festival Germania Subacta.

8. 5. 2024

Kdy končí druhá světová válka? Jak pro koho. A nejde nutně jen o debatu mezi 8. a 9. květnem, ale o realitu postupného osvobozování, a také o to, že důsledky války v podobě mrtvých, znásilněných, okradených, devastovaných životů se vlečou ještě po generace na mírový květen 1945.

8. 5. 2024

Svátek lásky Balast v květnu vyměnil za svátek práce. Vývoj tohoto svátku, rozvoj sociální politiky v českých zemích a současné výzvy českého sociálního systému probíráme s docentem Jakubem Rákosníkem z Ústavu hospodářských a sociálních dějin FF UK. Jsou Češi v sociální politice spíše pasivní nebo progresivní? A kde hledat inspirace pro důchodovou reformu?

7. 5. 2024