
Podcasty
Podřazené kategorie
Neurovědec Aleš Stuchlík dlouhodobě zkoumá paměť. Ve Fyziologickém ústavu AV ČR vede oddělení neurofyziologie paměti, kde se snaží porozumět nervovým základům chování a přináší i aplikované výstupy. V rozhovoru se ptáme, jak se ukládají naše vzpomínky, jak fungují neurony, i na to, zda můžeme mozek trénovat v každém věku. Je opravdu lidský mozek nepřekonatelný ve srovnání s umělou inteligencí?
Před 150 lety se narodil Antonín Švehla. Lídr agrárníků, zakladatel státu, jedna z nejvýraznějších figur první republiky. Přesto dnes v paměti společnosti nemá zrovna pevné místo. Čím to?
Bude Evropa připravena do roku 2035 na rozmach elektromobility nebo nás "zachrání" syntetická paliva pro spalovací motory? Je vůbec reálné, abychom vždy a všude využívali výhradně elektromobily? Kdy to dává smysl a kdy naopak elektromobil není výhodný? A jak by dle našeho hosta vypadal ideální automobil pro budoucnost? Byl by to elektromobil, diesel, benzín nebo hybrid? To vše zodpoví náš dnešní host z Technické fakulty ČZU, doktor Petr Jindra.
Začínáme už třetí sezónu podcastu De Facto. V následujících epizodách váš čekají další rozhovory se zajímavými osobnostmi z FSV UK a našimi absolventy. Prvním hostem této sezóny byl Emil Aslan, odborník na bezpečnostní tematiku se zaměřením na postsovětský prostor z Institutu politologických studií FSV UK.
Co to jsou exoplanety, kde se nachází a jak se zkoumají pomocí strojového učení? O tom všem s Ondřejem Podsztavkem, členem Katedry počítačových systémů FIT ČVUT.
Jak daleko to můžete dotáhnout s absolventskou prací? Jan Vysocký je čerstvým laureátem ceny Wernera von Siemense za nejlepší absolventskou práci, zabývající se chytrou infrastrukturou a energetikou. Co pro něj cena znamená a jak doktora Vysockého hodnotí jeho školitel Stanislav Mišák? Dozvíte se v dnešním podcastu Science is calling!
Petra Guasti is a highly-respected sociologist and political scientist at Charles University. In this episode of Forum Radio, she discusses some of her main topics of interest: populism, polarisation and radicalism in Czech society - through the prism of the recent presidential election.
Pavel Hons z Orientálního ústavu AV ČR zkoumá indickou společnost, tamilský jazyk a tamilskou literaturu. Přeložil román nejznámějšího tamilského spisovatele Perumála Murugana (nominovaný na The Booker Prize) a plánuje převést do češtiny i další díla literatury jihoindického státu Tamilnádu. V čem je tato literatura specifická a čím oslovuje čtenáře i kritiky mimo Indii? Jak se do ní propisuje problematika kastovního systému? Poslechněte si, jak spletitý a pestrý je systém kast v současné Indii, jaké omyly se o něm na Západě tradují a zda může diskriminace na základě kastovní příslušnosti překročit hranice Indie.
Synagoga v Polné hostila 24. března setkání více než stovky posluchačů s podcastem Přepište dějiny. Téma bylo nasnadě - případ Anežky Hrůzové a Leopolda Hilsnera, ale hlavně role T. G. Masaryka v něm. Co o případu psaly dobové noviny? Kdo brojil proti Masarykovi? A kdo to vlastně vyhrál?
V tomto dílu podcastu Praha inovační si o podpoře podnikání povídá Miky Škoda s Pavlem Vaňkem a Ladislavem Čapkem z Intellmaps. Firma Intellmaps se zabývá 3D mapováním budov. Vyvíjí vlastní cloudový software a jako první ve střední Evropě využívají unikátní mobilní laserscan. A co je pro nás důležité – Intellmaps je jedním z příjemců našich asistenčních voucherů na podporu podnikání.
-
Asia Dispatch
-
Asie v souvislostech
-
Balast
-
CarbonCast
-
De Facto
-
Elektron
-
Forum Radio
-
Horizont Evropa
-
INOVACAST
-
Jedničky a nuly
-
Místo problémů
-
Neuron Podcast
-
Noc vědců
-
Open Science Podcast
-
Podcast číslo 8
-
Podcast ELI Beamlines
-
Podcast VŠB-TUO
-
Podcast plný života
-
Podcast pro soudobé dějiny
-
Praha inovační
-
Projektor
-
Přepište dějiny
-
PoKaFI
-
Science slam MUNI
-
Středověk (jinak) trvá
-
Ta-meri
-
Talking Economics
-
Technicky vzato
-
UPCE On Air
-
UTButebe
-
Věda na dosah
-
Vodakást
-
vysvětli: podcast