facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Vystudovala sociologii a mediální studia, na FSV UK kdysi vedla magazín Sociopress. Po škole nakonec začala pracovat jako datová analytička nejdříve v pojišťovně a nakonec v bance. Chybělo jí někdy ekonomické vzdělání? V čem má oproti kolegům jako socioložka výhodu? A chtěla se někdy věnovat novinařině? Odpovídala Mirka Strnadová, senior analytička z Moneta Money Bank.

24. 5. 2023

Lesní požáry jsou celosvětově považovány ze velkou hrozbu a škodlivého činitele, který každoročně pohltí miliony hektarů lesa. Uplatňování základních principů prevence vzniku, zvyšování připravenosti lesních porostů na lesní požár a optimalizace vybavenosti a taktiky zdolávání lesních požárů je nezbytná pro zvládání tohoto ničivého živlu. Neméně důležitá je také osvěta a předávání informací o tomto jevu veřejnosti všemi dostupnými prostředky. O problematice lesních požárů v České republice si budeme v tomto díle povídat s Romanem Berčákem z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze.

23. 5. 2023

Central and Eastern European regions have undergone significant socioeconomic transformation; following the fall of communism in the late 1980s and early 1990s, and European Union’s accession in recent years. What are the main challenges for the regions’ economies now?

22. 5. 2023

Podcast o asijské politice, kultuře a společnosti, který přináší shrnutí nejdůležitějších zpráv za uplynulý měsíc, a hloubkový rozhovor k aktuálnímu tématu. Z dílny Metropolitní univerzity Praha. Tentokrát byl hostem Pavel Kavina, vedoucí odboru surovinové bezpečnosti MPO ČR a Michal Kolmaš, vedoucí Katedry asijských studií MUP. Moderuje: Michaela Buchníčková (MUP) Zprávy a redakce: Michaela Buchníčková, Radka Jančová (MUP).

22. 5. 2023

GMO je zkratka, o které slyšel snad už každý z nás. Tipnete si, kolik potravin v českých obchodech nese toto označení? Možná vás překvapí, že ani jedna. Je produkt geneticky modifikovaný pro uživatele nebezpečný? Čeká lidstvo bez transgenních plodin nevyhnutelně hladomor? To si poslechněte v dalším Science Wine, které navazuje na přednášky Fakulty technologické Science Café. Iva s Romanem si ve studiu povídali s Tomášem Moravcem z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd České republiky. Pohodlně se usaďte a na zdraví!

22. 5. 2023

Online seznamování je jako nakupování v supermarketu. ?❤️ Hledáte někoho na intimnosti nebo chcete vztah na celý život? Vydrží déle vztah z online seznamky nebo seznámení v baru? Jakou fotku si dát na online profil? Odpovědi najdete v rozhovoru. Petr Kačena je psycholog a párový terapeut. Zkušenosti sbíral ve státní manželské a rodinné poradně. Je zakladatel skolapsychologie.cz, kde psychologii vyučuje. Petr provedl v roce 2017 výzkum online seznamování na reprezentativním vzorku české populace.

19. 5. 2023

Eva Balounová působí v Centru pro klimatické právo a udržitelnost (CLASS) v Ústavu státu a práva AV ČR. Je expertkou na právo životního prostředí a na klimatické právo, které vystudovala mimo jiné na univerzitě na Islandu. Zatímco v západní a severní Evropě je změna klimatu už delší dobu tématem právní vědy, u nás se klimatické právo teprve zabydluje. Kdy přijme Česká republika podle Evy Balounové klimatický zákon? Na co si stěžují žalobci v klimatické žalobě proti Česku? A má šanci na úspěch globální smlouva o nešíření fosilních paliv, kterou by svět přijal po vzoru smlouvy o nešíření jaderných zbraní?

17. 5. 2023

Před sto lety, v květnu 1923, se ze stanu ve Kbelích poprvé začal pravidelně šířit československým éterem rozhlasový signál. Jaké byly představy o novém médiu v prvních letech jeho působení u nás i ve světě? Jaký vliv na to měl Titanic a co si o rádiu myslel Bertold Brecht?

17. 5. 2023

Když na konci 11. století přicházejí Normané na Sicílii – ostrov do té doby ovládaný Araby – vítá je doslova ráj na zemi: příjemné klima, čisté ulice, veřejné osvětlení, kanalizace i fontány. Ohromeni tímto luxusem, místo aby zemi pokořili a poražené nepřátele z ostrova vyhnali, vytváří Normané unikátní státní celek založený na soužití různých kultur a etnik. Království, jehož umělecká produkce v sobě snoubí islámské ornamenty, západní architektonické postupy a zářící mozaiky z řeckého východu.

16. 5. 2023

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. Vztahy UK a jejích absolventů nelze vnímat jen jako společenskou záležitost. Dotýkají se dalšího vzdělávání i budování dobrého jména České republiky ve světě. Jak udržet kontakt s absolventy ze zahraničí? Čím se zabývá Nadační fond UK? Představuje další vzdělávání platformu pro rozvoj vztahů s absolventy?

15. 5. 2023