facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Ministryně Langšádlová po tlaku z vlastní strany odstoupí

25. 4. 2024
Ministryně Langšádlová po tlaku z vlastní strany odstoupí

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi. TOP 09 to dnes, 25. 4. 2024, oznámila v tiskové zprávě. Podrobnosti sdělí Langšádlová společně s předsedkyní strany Markétou Pekarovou Adamovou a prvním místopředsedou TOP 09 Vlastimilem Válkem na briefingu, který se uskuteční ve 13:30 v Poslanecké sněmovně. 

Helena Langsadlova

K demisi přiměla ministryni její domovská strana TOP09, konec ministryně je překvapením i pro její nejbližší spolupracovníky. Ještě včera, 24. 4. 2024, ministryně přestřihávala pásku u příležitosti otevření centra Pharmtheon, translačního centra spojujícího vědu a její komerční využití, které založila firma IOCB Tech s.r.o., dceřiná společnost Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v Praze.

Ministryně při otevření zdůrazňovala nutnost úspěšného transferu technologií do praxe, připravila rovněž nový zákon i reformu transferu.  „Máme tu v mnoha oborech špičkový výzkum, schopné experty i zázemí srovnatelné s nejlepšími světovými pracovišti. Přesto zde vzniká v porovnání s vyspělými státy jen velmi málo firem založených na vědeckém poznání. Je skvělé, že vzniká centrum Pharmtheon, které pomůže tuhle situaci zlepšit,“ řekla ministryně při otevření. 

Ministryni oceňovali i mnozí akademici a vědci, například ekonom Daniel Münich prohlásil pro server Hospodářské noviny: „Tento resort je hodně specifický. Je tam spousta silných hráčů, musíte dělat zásadní rozhodnutí. Pokud nemají v zásobě nějakého supermana, rok a půl před volbami mi to nepřijde jako dobrý počin. Ale třeba se pletu a někoho najdou. Určitě to není případ, že by musela odejít pro neschopnost“. Ministryni byla vyčítána malá viditelnost, proto nedávno vydala prohlášení, v němž svou práci obhajuje. Média spekulují, že by Langšádlovou mohl nahradit poslanec z Královéhradeckého kraje a místopředseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel.

TOP09 ministyni Langšádlové poděkovala za její práci: „Předsednictvo TOP 09 děkuje ministryni pro vědu, výzkum a inovace Heleně Langšádlové za její dosavadní cennou práci a bere na vědomí její rozhodnutí podat demisi na post ministryně vlády ČR.“

 

Autorka: Vladislava Vojtíšková (Vědavýzkum.cz

Zdroje: ČTK, kabinet ministryně, Hospodářské noviny, Pharmtheon 


Helena Langšádlová (*1963) vystudovala střední průmyslovou školu stavební, v letech 2004 až 2008 se věnovala bakalářskému studiu na Vysoké škole politických a společenských věd v oboru politologie. V roce 2010 absolvovala magisterské studium v oboru politologie a politika v mezinárodních vztazích na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů.

Politicky aktivní je od roku 1998, kdy začala působit jako starostka Černošic, kde žije, jedno funkční období zde působila jako místostarostka. Od roku 2010 je poslankyní Parlamentu ČR, ministryní pro vědu, výzkum a inovace byla jmenována prezidentem Zemanem v polovině prosince 2021.