facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

S Balázsem Komoróczym, ředitelem Archeologického ústavu AV ČR v Brně, v.v.i. a odborníkem na dobu římskou si povídáme o jeho cestě k archeologii, o instituci kterou aktuálně vede a samozřejmě také o archeologických výzkumech na Hradisku u Mušova.

29. 5. 2024

Série o dějinách českého vězeňství pokračuje druhým dílem specificky zaměřeným na Valdice. Takže se k nám ve zdejším kostele sv. Josefa přidal znalec valdických dějin Roman John a došlo nejen na Albrechta z Valdštejna nebo boromejku, která vedla věznici jako první ředitelka, ale také na pátera Toufara, generála Syrového, novináře Škutinu či Ivana Jirouse a mnohé další.

29. 5. 2024

Lukáš Krmíček z Geologického ústavu AV ČR se vulkány zabývá skoro dvě dekády a cestuje za nimi po celém světě. Poslední dobou pobývá častěji na Islandu, kde naposledy odebíral vzorky sopečných hornin na poloostrově Reykjanes. Práci v terénu následuje podrobná analýza hornin v laboratoři, kde je vulkanolog zkoumá na prvkové i izotopové úrovni.

29. 5. 2024

Co se při svém výzkumu v Ugandě dozvěděla od místních obyvatel? Jaké výsledky přinesl výzkum o spouštěčích nesnášenlivého chování k jiným skupinám obyvatelstva? A jaké zkušenosti ze svých výzkumných pobytů v zahraničí uplatňuje ve výuce? Pozvání do podcastu De Facto přijala Julie Chytilová, jedna z nejvýraznějších a vědecky nejúspěšnějších českých ekonomek z Institutu ekonomických studií, která také působí v Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR.

28. 5. 2024

V květnovém díle podcastu Ta-meri si připomeneme přední osobnost československé egyptologie a světově uznávaného vědce, Jaroslava Černého. S jeho prací a životní cestou nás seznámí egyptoložka Hana Navrátilová.

28. 5. 2024

Kde všude má ČZU své vinice? Slouží výhradně studentům nebo je může navštívit i veřejnost? Jaké odrůdy se zde pěstují a jak jsou hodnoceny v soutěžích? Ovlivní budoucnost vinařství změna klimatu? Budou se přesouvat vinice nebo měnit pěstované odrůdy? A kde je možné zakoupit vína z univerzitních vinic?

28. 5. 2024

V květnu se Udržitelná Karlovka obrací opět k studentům. Konkrétně ke klima-akademičce a studentce práv Veronice Králové. Co přesně označuje pojem klima-akademička a co je náplní její práce? Jak se akademická sféra doplňuje s Veroničinou aktivistickou prací? A jaké výzvy na nás čekají v oblasti klimatické spravedlnosti?

27. 5. 2024

Badatelé z Německa, Rakouska a Spojených států zjistili, že některé typy RNA v mozku myší dlouho vydrží. Doufají, že objev přispěje k lepšímu pochopení stárnutí lidského mozku a jeho nemocí.

25. 5. 2024

Fake news, propaganda, informační operace, desinformace, témata, kterými se dnes hojně zabýváme. Takže podcast Přepište dějiny spojil síly s Kanárky v síti a nabízí crossover s Alexandrou Alvarovou a Josefem Holým a prošli jsme tím, jak jsme se propagandou a dalšími tématy vyrovnávali a potýkali ve 20. století.

23. 5. 2024

Kriminalita neustále roste a vězení člověka napraví. I s těmito mýty se ve své práci konfrontuje kriminoložka Eva Krulichová ze Sociologického ústavu AV ČR. Ve svém posledním výzkumu se zaměřila na “recept”, jak snížit recidivy a na ukončování tzv. kriminální kariéry. Proč je problematické, že klademe příliš velký důraz na kriminální minulost pachatele? Mají u nás dostatečný prostor alternativní tresty? A jak nás ovlivňují tzv. krimi zprávy, které o kriminalitě referují zavádějícím způsobem?

22. 5. 2024