facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Elektrochemik Petr Krtil z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR se zabývá elektrochemickými zdroji elektrické energie a hledá cesty pro budoucnost bez fosilních paliv. Poslechněte si, jaké nečekané souvislosti to přináší.

1. 7. 2024

Děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky a zároveň expert v oblasti umělé inteligence Petr Doležel byl hostem nového dílu podcastu UPCE On Air. Většina studentů si pod AI zřejmě představí hlavně ChatGPT. To je ale jen kapka v moři. Petr Doležel vysvětluje, že umělá inteligence je všude kolem nás.

30. 6. 2024

Host: JIří Krejčík (Filosofický ústav AV ČR, Metropolitní univerzita Praha), moderuje: Aleš Karmazin (Metropolitní univerzita Praha), redakce a zprávy: Radka Jančová a Michaela Buchníčková.

30. 6. 2024

Vědci popsali nejmenšího dosud známého hominida na světě. Žil před více než 11, 6 miliony lety v oblasti dnešního Bavorska. Zdatně šplhal a měl současníka.

29. 6. 2024

Medicína se už nemusí spoléhat jen na blokování nežádoucích reakcí. Dokáže tvořit něco, co v organismu zatím chybělo, a to díky nukleovým kyselinám. V podcastu CHEmic o tom hovoří Michal Hocek z ÚOCHB.

28. 6. 2024

„Často za mnou chodí lidé, kteří mají odpor k pohybu, mají různé mindráky. Převést je do toho, že to může být hra, ať je nám pět nebo padesát, to je fakt fuška. To je pro mě výzva, a to je to, čeho si víc všímám než samotných poruch. Možná si budu sypat popel na hlavu, ale mým cílem je, aby když za mnou někdo přijde, tak aby už se moc nevracel.“

27. 6. 2024

Do dnešní epizody přijal pozvání Zbyněk Tonar, histolog a embryolog, učitel na lékařské fakultě v Plzni a vášnivý baskytarista. Společně jsme si povídali o jeho cestě k medicíně, k histologii, o výuce na vysokých a středních školách, ale i o jeho největším koníčku-hudbě.

26. 6. 2024

Jaké výsledky přinesl její výzkum o soužití českých obcí s ukrajinskými migranty? Čím je téma, kterému se nyní bude věnovat na stáži v Polsku, specifické? A koho popisuje termínem ctnostný migrant? Pozvání do podcastu De Facto přijala Marie Jelínková, která se na Institutu sociologických studií věnuje tématu migrace a integrace.

26. 6. 2024

Balíme turisťák, lovečák, lečo v konzervě a řízek mezi chleby… to vozili si Češi domácí kuchyni na dovolenou z nutnosti nebo protože místní jídla u Baltu či Balatonu neradi? Když mluvit o jídle za socialismu a dovolené, tak jedině s Martinem Francem a nejlíp v nějaké té lidové jídelně, která přečkala do dneška. Jednu jsme našli na Smíchově. Takže… dvakrát živáň!

26. 6. 2024

Co to jsou silice a jak nám pomohou se skladováním plodin? Mohou být náhradou chemického ošetření? Jak vznikal nový patentovaný mezoporézní materiál pro řízené uvolňování aktivních látek inspirovaný světem rostlin? A proč by ve Vaší domácnosti neměl chybět "zembag"? Čím je užitečný? Na to vše odpoví dnešní host Matěj Božík z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU.

25. 6. 2024