facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Přišla změna času a večery přikryla tma. Dlouhé večery tolik blízké podzimní severské zkušenosti. A právě na sever se vydáme i s další epizodou Balastu a průvodci nám budou hosté ze skandinavistiky. V hlavním rozhovoru v rubrice Téma nás provedla docentka Helena Březinová (nejen) dánskou kulturou. Jak se stalo, že se tak malý národ pyšní téměř světovou kulturou? Co za dvojsmysly se skrývá v pohádkách Hanse Christiana Andersena? A jaká dánská autorka vám může nabídnout knihy à la slow food?

7. 11. 2022

17. listopadu slavíme svátek, víte ale proč? Je tento den spojován s hrdinstvím? A jak mladí pohlíží na hrdiny, které starší generace uznává? Ondřej Podeszwa z Fakulty zdravotnických studií má hrdinství nejen ve svém oboru, ale i v krvi. Poslechněte si další díl podcastu UPCE On Air, kde jsme si na všechny tyto otázky odpověděli.

6. 11. 2022

Kdysi byl naším oblíbencem Brouk Pytlík, ale dnešním trendem je křupavý brouk v pytlíku! O tom, proč bychom měli zařadit hmyz do běžného jídelníčku, co je největší hmyzí pochoutkou a co si o hmyzu na talíři myslí manžel nebo babička mluví odbornice na entomofagii Anna Adámková z Ústavu analýzy a technologie potravin Fakulty technologické. Z tohoto dílu se vám začnou sbíhat sliny!

3. 11. 2022

Přepište dějiny tentokrát z živého vystoupení v Plzni, kde došlo na měnovou reformu roku 1953, osvobození americkou armádou, ale samozřejmě i na Bory nebo pivo.

2. 11. 2022

V pokračování povídání s Janem Šedivým z CIIRC ČVUT jsme se soustředili na jeho hlavní obor, tedy zpracování přirozeného jazyka. „Tato disciplína zahrnuje práci s jazykem, v mluvené i psané formě. S tou psanou podobou potom pracujeme.“ Aleše Vlka velmi zajímá, jak dobře už dnes strojový přepis řeči může fungovat.

2. 11. 2022

Bruce Dehning, a former Fulbright scholar and research collaborator with the Faculty of Management and Economics, talked with us about his most crucial career point, a key to happiness and his strong connection to the Czech Republic. Do you want to learn more? Listen to our brand new episode!

1. 11. 2022

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. V tomto vydání shrnuje rektorka Milena Králíčková nejvýznamnější zahraniční spolupráce Univerzity Karlovy v rámci EU i mimo ni. V úvodu se také krátce věnuje výhledům v oblasti energetické situace. Pořadem provází Luboš Veverka.

31. 10. 2022

Týden před Československem vzniklo Německé Rakousko. Jak je to možné a co to bylo za stát? A žili v něm vlastně Němci nebo Rakušani?

26. 10. 2022

Sinolog Ondřej Klimeš z Orientálního ústavu AV ČR původně zkoumal starověké dějiny civilizací na Hedvábné stezce. Záhy se ale začal zabývat současnou čínskou politikou kvůli tristní situaci Ujgurů žijících v autonomní oblasti Sin ťiangu. 12 milionů místních obyvatel je násilně nuceno vzdát se své ujgurské identity. Proč je Čína posílá do převýchovných táborů, na nucené práce nebo do vězení?

25. 10. 2022

ČZU je v zahraničních žebříčcích nejvýše postavenou českou univerzitou v oblasti udržitelnosti. Používáme zde fotovoltaiku, geotermální energii, maximálně využíváme dešťovou vodu a kromě aplikace moderních technologií vedoucí k úspoře, jsme vymysleli například speciální kompostér, který si poradí s živočišným odpadem a zároveň vyrábí energii.

25. 10. 2022