facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Václav Brázda z Biofyzikálního ústavu AV ČR zkoumá genom žraloka malohlavého neboli grónského, který se dožívá i přes 400 let. Přestože jde o výjimečného živočicha, vědci se na jeho dědičnou infromaci dosud detailně nezaměřovali. V létě 2022 se na Island vydala česká expedice, která se rozhodla dlouhověkého žraloka najít a odebrat vzorek jeho DNA. Byla jejich mise úspěšná? Rozluštili badatelé a badatelky, proč se této parybě vyhýbají nádorové a degenerativní nemoci? A jakou roli v tom hraje protein P53?

6. 12. 2022

Jak vzpomíná na fotografování na Ukrajině? Jak si při focení udržuje odstup? A co mu dalo studium na FSV UK? Hostem podcastu De Facto byl Jakub Plíhal, hlavní fotograf na Aktuálně.cz, absolvent Institutu komunikačních studií a žurnalistiky.

6. 12. 2022

Leckým zapomenuté čtvrté patro hlavní budovy FF UK na Palachově náměstí schovává mimo jiné také Ústav hudební vědy. Nastražte uši, Balast se ve své dvacáté epizodě vydávává za hudbou. V hlavním rozhovoru to bude především hudba středověká. David Eben, přední český odborník na gregoriánský chorál, tematicky povypráví o adventní hudbě, ale také i o širším kontextu vzniku chorálu. Do jaké míry je role papeže Řehoře historickým mýtem? Jak chorál odráží dynamiku liturgického roku? A co u nás překvapuje zahraniční badatele?

5. 12. 2022

Ve speciálním díle podcastu UPCE On Air Vám přinášíme to nejlepší z didaktického klubu, ve kterém byl hostem student Fakulty filozofické Jan Nosek. Ten se v minulém roce vydal na Erasmus do Švédska a s námi sdílel například svůj pohled na skandinávský systém vzdělávání, zážitky ze svého pobytu nebo i to, na kolik peněz ho Erasmus vyšel.

4. 12. 2022

Ústřední knihovna společně s Ústavem výpočetní techniky UK 1. listopadu 2022 spustily Repozitář publikační činnost UK. K čemu repozitář slouží a jak v něm mohou autoři ukládat a zpřístupnit plné texty? Jakub Řihák, vedoucí Oddělení repozitářů a digitalizace Ústřední knihovny Univerzity Karlovy a garant pro oblast repozitáře, je hostem dalšího dílu podcastu Centra pro podporu open science na Univerzitě Karlově.

1. 12. 2022

The 18th century Czech composer Josef Mysliveček is at last getting the attention he deserves, says acclaimed American musicologist Daniel E. Freeman. If so, it is in no small part thanks to Freeman’s own extensive research into the composer’s music and life. Freeman, my guest in this episode, was recently honoured by CU’s Faculty of Arts for his research and promotion of Czech culture. He gave a lecture about Mysliveček’s remarkable friendship with Leopold and Wolfgang Amadeus Mozart.

1. 12. 2022

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. Možnosti studia na UK včetně zahraničních pobytů rozebírá rektorka prof. Milena Králíčková. Připomíná i činnost studentských spolků a další méně formální aktivity. V další části rozhovoru upozorňuje na evropsky významné výzkumné projekty, které UK řeší. Pořadem provází Martina Vrbová.

30. 11. 2022

V listopadu proběhla v pražském Rock Cafe dvě živá vystoupení – podcastové crossovery mezi Hodinou dějepichu a Přepište dějiny. Tématem obou večerů bylo, co je vlastně na nacistech tak přitažlivého, že je i tolik let po válce pořád vidíme v televizi, kinech, knížkách, ale dokonce i pornu. Jestli jste to do Rock Café nestihli, záznam jistě potěší. Tak dobrou zábavu.

30. 11. 2022

Náskok díky technologiím: to v českém překladu znamená zkratka názvu VDT Technology, společnosti, ve které je generálním ředitelem Jiří Jirkovský, host Aleše Vlka v Inovacastu. „Náš tým je složen z odborníků na různé oblasti, kterým se věnujeme: např. bezpečnost, energetika, správa a monitoring budov nebo vodárenství.

30. 11. 2022

Ekonom Jan Švejnar založil před 30 lety CERGE-EI, společné pracoviště Národohospodářského ústavu AV ČR a Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studia Univerzity Karlovy. Vede také nezávislý-think tank IDEA, který pod hlavičkou CERGE-EI připravuje studie jako podklad pro tvorbu veřejných politik. Jak může ekonomický výzkum ovlivňovat hospodářství? V čem se liší přístup k ekonomii v postkomunistických státech a v USA, kde česko-americký vědec také působí? 

29. 11. 2022