facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Petra Schindler-Wisten působí v Centru orální historie při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Právě orálně-historickou metodou zkoumala fenomén českého chalupaření před rokem 1989. Co má předrevoluční chalupaření společného s tím současným? Co lidi motivuje pořizovat si nadále obydlí mimo město? A jsme opravdu národ zarytých chalupářů, kteří si zachovají druhou domácnost i v ekonomicky složitých časech?

25. 8. 2022

„Průmysl 4.0 znamená se podívat na celý proces: od objednávky, po výrobu a dodání, je to digitalizace celého řetězce. Člověk by měl mít přidanou hodnotu, a tam, kde ji nemá, je potřeba jej nahradit nějakou automatizací,” říká Michal Fichtner ze společnosti Continental v Inovacastu.

24. 8. 2022

Tak jsou tu zase fašisti a nacisti. Třeba Andrej Babiš je vidí běžně před svým obytňákem, podle Vladimíra Putina je jich plná Ukrajina i Evropská unie. Kdo ale je fašista a kdo nacista? Ideální příležitost promrskat si některá základní slovíčka.

24. 8. 2022

Na jaře roku 2021 byli archeologové ze společnosti Archaia Brno svědky revolučního nálezu. Pod podlahou současného barokního kostela v Hradišti svatého Hippolyta u Znojma, jehož jádro bylo nově datováno do poloviny 13. století, byly nalezeny pozůstatky dvou starších staveb, které zde patrně vznikly v poměrně krátkém horizontu dvou století. V obou případech se jednalo o kostely s nesmírně zajímavými dispozicemi: centrálním půdorysem a klenbou.

22. 8. 2022

V dalším díle podcastu UPCE On Air si můžete poslechnout studentku Filozofické fakulty Univerzity Pardubice, která má mimo své skvělé studijní výsledky i nespočet aktivit. Aneta Kohoutová se věnuje Kavárně Universitas, kde uskutečňují přednášky se zajímavými hosty, v Hradci Králové provozuje saunu a osvěžovnu NUUK, Nábleší a spoustu dalšího.

21. 8. 2022

Podcast Přepište dějiny má za sebou první stovku epizod. Oslavíme ji vystoupáním na věž pražského kostela sv. Havla se zvoníkem Ondřejem Boháčem, který mimo jiné stojí za projektem #9801. Připomíná stejný počet zvonů zrekvírovaných za protektorátu z českých a moravských zvonic, kostelů a radnic. Na konci srpna se navíc jako jejich připomínka rozezní nový zvon s váhou 9801.kg.

17. 8. 2022

Kedy začala India budovať svoj kozmický program a čo v rámci neho dosiahla? Kto sú indickí kozmonauti? Ktoré planéty sú stredobodom indického záujmu? O indickom vesmírnom programe sa dnes rozprávame s Ondřejom Šamárkom z kosmonautix.cz, ktorý je autorom kníh Kritické momenty kosmonautiky a Vesmírne osudy.

16. 8. 2022

Jsou domácí porody pro českou společnost kontroverzním tématem? Které ženy nejčastěji volí možnost porodu v domácím prostředí? A jak se studenti i vyučující podle ní vypořádali s pandemií koronaviru? Pozvání do podcastu přijala Eva Hejzlarová z Katedry veřejné a sociální politiky z Institutu sociologických studií.

16. 8. 2022

Eliška Maršálková působí v Centru pro cyanobakterie a jejich toxiny Botanického ústavu AV ČR, kde se dlouhodobě zabývá způsoby, jak z vodních nádrží odstranit sinice a jejich toxiny. Proč je nutné pro každou vodní plochu zvolit individuální postup? Jak ovlivňuje chov ryb přemnožení sinic a jsou všechny jejich druhy pro lidi a zvířata nebezpečné? A jak si každý z nás může otestovat, jestli jsou v nádrži sinice?

11. 8. 2022

„V Česku máme potenciál vytvářet a zkoušet chytrá řešení a poté je dostávat do světa. Inovativní koncepty z oblasti údržby a monitorování linky realizujeme třeba se Škodou Auto“, říká v Inovacastu Vratislav Beneš ze společnosti OptiSolutions.

10. 8. 2022