facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Evropská komise zahájila dialog s členskými státy o vytvoření společného cloudu pro kulturní dědictví, který má pomoci chránit evropské kulturní poklady prostřednictvím digitální infrastruktury. Cílem cloudu je podpořit spolupráci mezi kulturními, tvůrčími a technologickými odvětvími.

8. 7. 2022

Vědavýzkum.cz

Nejnovější seriál z dílny Vědavýzkum.cz představuje různorodá témata z oblasti akademické práce. První díl se zaměřuje na spokojenost vědců a vědkyň s jejich prací. Jak jsou na tom vědci s vyvážením osobního a pracovního života? A co mohou dělat výzkumné instituce, aby pomohly svým zaměstnancům?

7. 7. 2022

Vědavýzkum.cz

Výsledky posledního žebříčku U-Multirank 2022 naznačují, že sociální nerovnost v přístupu k vysokoškolskému vzdělání zůstává celosvětovou výzvou. Česko si podle nového žebříčku nejlépe vede v kategorii  „mezinárodní orientace“. Slabinou je naopak transfer znalostí a technologií a předčasné odchody studentů.

4. 7. 2022

Vědavýzkum.cz

Archeoložka Nicole Boivin byla uznávanou vědkyní na prestižním institutu Maxe Plancka. Loni ji však odvolali z funkce kvůli šikaně podřízených. Rozjel se tak kolotoč vyšetřování, které ale prý podle ní – a ředitelů dalších ústavů s podobným osudem – postrádal transparentnost.

28. 6. 2022

Vědavýzkum.cz

Výzkumní pracovníci ze střední a východní Evropy se nedávno sešli, aby prodiskutovali, jak zlepšit svou úspěšnost v programech Evropské výzkumné rady (ERC), které se týkají financování výzkumu. V současné době je totiž většina žadatelů z regionu v první fázi hodnocení vyřazena. V souvislosti s ERC se řeší také osud Velké Británie, která pomalu plánuje založit svou vlastní radu.

15. 6. 2022

Vědavýzkum.cz

Podle nového rozpočtového návrhu Evropské komise na rok 2023 z tohoto týdne se zvýší financování programu Horizon Europe až o 100 milionů euro v porovnání s rokem 2022. Částku navýší navíc 1,8 miliard euro v grantech fondu obnovy.

15. 6. 2022

Vědavýzkum.cz

Dne 27. května 2022 potvrdila Správní rada COST – Výbor vyšších úředníků (CSO), financování 70 nových akcí COST, které budou oficiálně zahájeny letos na podzim, a to prvními schůzkami řídicích výboru projektů v září a v říjnu.

13. 6. 2022

Technologické centrum AV ČR

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) tímto vyhlašuje veřejnou výzvu k podávání přihlášek na obsazení 8–10 míst pro 2–3denní návštěvu pracoviště Společného výzkumného střediska (Joint Research Centre, JRC) v italské Ispře.

12. 6. 2022

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Vyšlo nové vydání prestižního žebříčku QS World University Rankings 2023. První desítce světových vysokých škol opět dominují ty z Velké Británie a Spojených států. Mezi těmi českými vede Univerzita Karlova. Nezanedbatelně si ale polepšila ČVUT v Praze. Úspěšným nováčkem letošního ročníku je Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.

9. 6. 2022

Vědavýzkum.cz

Na konci dubna letošního roku se Karel Kubias, jeden z partnerů i&i Biotech Fund, a Jiří Moos, CEO i&i Prague, zúčastnili v lotyšské Rize akce s názvem Roche Latvia Innovations Day. Přečtěte si jejich společný blog, ve kterém ukazují, že pobaltské státy mohou pro Českou republiku sloužit jako inspirace v oblasti transferu. 

7. 6. 2022

Karel Kubias, Jiří Moos