Ze zahraničí
zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe
Vyšel prestižní žebříček vysokých škol QS World University Rankings. Již po třinácté se na první příčce umístil Massachusetts Institute of Technology. Z českých vzdělávacích institucí si nejlépe vede Univerzita Karlova, Masarykova univerzita loni velmi snížila její náskok, letos si pozici drží. I letos žebříček zohledňuje téma udržitelnosti.
Vědavýzkum.cz
IOCB Tech, sdružení Prague.bio a další významné české firmy otevřely český stánek na prestižní mezinárodní akci Bio International Convention; největší biotech akci svého druhu na světě, které se pravidelně účastní na 20 tisíc lidí z více než třech desítek zemí. Slavnostního otevření se zúčastnili zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu, českého velvyslanectví ve Spojených státech a agentury CzechTrade.
UOCHB
Jižní Korea odstartovala činnost nové kosmické agentury, prezidentkou Mexika se stane vědkyně a propalestinské protesty na univerzitách v USA vyústily v obvinění z antisemitismu. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací za právě uplynulý květen událo.
Vědavýzkum.cz
Nová portugalská vláda premiéra Luíse Montenegra, která se ujala moci na začátku dubna po březnových parlamentních volbách, ve svém vládním programu věnuje značnou část svých politických priorit potřebě reformovat a inovovat portugalskou ekonomiku.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR
V květnu byl vydán nový Center for World University Rankings (CWUR) žebříček univerzit. Tuzemské univerzity si víceméně drží své pozice, v dlouhodobém hledisku se zlepšují. Žebříček má ale i své kritiky.
Vědavýzkum.cz
V květnu 2024 uplynulo 20 let od největšího rozšíření EU, v němž přistoupilo 10 zemí včetně České republiky. V oblasti výzkumu a inovací došlo k výraznému zlepšení výkonnosti, avšak ne ve všech oblastech. Touto otázkou se zabývá evropský portál Science Business, s nímž portál Vědavýzkum.cz navazuje partnerství.
Science Business
EU a Spojené státy společně posílí bezpečnost v oblasti AI, Německem zmítá kauza spojená s čínskou špionáží a polská vláda podporuje NCBR. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací za právě uplynulý měsíc duben událo.
Vědavýzkum.cz
Pokud by došlo k dohodě o přístupu k programu Horizont Evropa, švýcarští výzkumníci by se mohli účastnit výzev na rok 2025, které se otevírají tento červenec. Avšak Bern uvedl, že připojení k projektu Copernicus bude příliš drahé, informuje evropský portál Science Business, s nímž portál Vědavýzkum.cz navazuje partnerství.
Science Business
Japonsko se rychle stává významným hráčem v oblasti kvantových technologií. Díky masivním investicím a úzké spolupráci mezi výzkumnými institucemi a soukromým sektorem se rychle rozvíjí domácí trh. Současně se otevírají dveře k širší mezinárodní spolupráci, čehož chce využít i připravovaná česko-japonská meziuniverzitní kvantová konference, která se v květnu bude konat v Tokiu.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR
Žili jsme v době analogové. Žijeme v době digitální. A budeme žít v době kvantové. Už brzy. Kvantové technologie představují důležitou vědecko-výzkumnou oblast a inovaci, která nabízí potenciál revolučních změn v mnoha různých odvětvích kvantových technologií. Švýcaři chtějí dostát své pověsti nejinovativnější země světa. A Češi chtějí být u toho!
Ministerstvo zahraničních věcí ČR