facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Jaderná fyzička, ministryně i vědec, který odhalil podvody u svého kolegy – časopis Nature vydal svůj pravidelný žebříček Nature‘s 10. A letos přidal ještě něco navíc. Kdo jsou podle prestižního vědeckého časopisu nejdůležitější osobnosti, které letos formovaly svět vědy?

2. 1. 2024

Vědavýzkum.cz

New York není známý pouze svými mrakodrapy a pulzujícím kulturním životem, ale stává se také epicentrem pro technologické startupy. Město je sídlem řady univerzit, investičních fondů a velkých technologických společností jako jsou Google, Facebook, Amazon a Twitter. Tato dynamická scéna nabízí inovativní příležitosti i pro mladé české podnikatele.

20. 12. 2023

Export.cz

Argentina má silnou výzkumnou tradici v oblasti biomedicíny, fyziky a zemědělství. Země se také může pyšnit významnými vývojovými kapacitami v sektorech obranných, jaderných a satelitních technologií, v nichž je průkopníkem v Latinské Americe.

16. 12. 2023

Ministerstvo zahraničí ČR

Údaje ze sociálních médií nacházejí široké uplatnění pro výzkum nejen ve společenskovědních oborech. Jejich prostřednictvím lze například zodpovědět, jak dezinformace a názorová online polarizace ovlivňují politickou situaci a volební vzorce. Výzkum těchto témat však ztěžují samotné platformy, zejména pak prostřednictvím nově nastavených omezení v API rozhraní.

14. 12. 2023

Vědavýzkum.cz

Kanada se stane další zemí mimo EU, která se připojí k Horizon Europe – programu EU určenému k financování výzkumu a inovací. Přestože toto spojení budí velká očekávání, přináší také otázky spojené s rozhodováním mimoevropských států.

12. 12. 2023

Vědavýzkum.cz

Vývoj umělé inteligence je nezastavitelný. Pro vědu, podnikání i společnost přináší široké využití, ale zároveň představuje pro společnost nové výzvy. Od spuštění ChatGPT je téma umělé inteligence ještě aktuálnější. ChatGPT otevírá společnosti nové možnosti, ale zároveň představuje i zkoušku pro evropský trh, jak se americké konkurenci v oblasti AI postaví.

9. 12. 2023

Ministerstvo zahraničí ČR

Zvolení krajně pravicového prezidenta Argentiny Javiera Mileiho vyvolává u vědců obavy, Španělsko se chystá předělat svůj nepopulární systém hodnocení vědců a nejsilnějším partnerem Číny ve výzkumu AI je nově Evropa. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací za právě uplynulý listopad událo.

6. 12. 2023

Vědavýzkum.cz

Rakouské vědě se v posledních dvou letech dostalo značné mezinárodní pozornosti – po kvantovém fyzikovi Antonu Zeilingerovi nečekaně obdržel Nobelovu cenu za fyziku Ferenc Krausz, další vědec s rakouským občanstvím, který značnou část své kariéry prožil ve Vídni. Úspěch Antona Zeilingera potvrdil přední postavení Rakouska v oblasti kvantových technologií, jež jsou v zemi podporovány prostřednictvím projektu „Quantum Austria“.

4. 12. 2023

Ministerstvo zahraničí ČR

Role polovodičů neustále vzrůstá a jde ruku v ruce s digitalizací a s využíváním umělé inteligence. Bez polovodičů se neobejdeme ani v oborech, jako jsou doprava, zelené technologie, zábavní průmysl, národní obrana a bezpečnost. A vývoj v tomto sektoru se odvíjel, odvíjí a bude se odvíjet od talentovaných lidí. Tchaj-wan si je toho dobře vědom.

27. 11. 2023

Ministerstvo zahraniční ČR

Podle nové analýzy Evropa přeskočila USA, a stala se tak největším partnerem Číny v oblasti výzkumu umělé inteligence, strojového učení a velkých dat. Šetření proběhlo v rámci projektu ReConnect China financovaného z programu Horizon Europe.

23. 11. 2023

Vědavýzkum.cz