facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Gender Equality Academy hledá zájemce a zájemkyně o třídenní kurz „Train-the-Trainers“ který se uskuteční od 27. do 29. dubna 2020 v Berlíně. Cílem projektu je navázat nové vazby a rozšířit síť školitelů a školitelek v oblasti rovnosti žen a mužů.

18. 1. 2020

NKC gender & věda

Komise jmenovaná Ruskou akademií věd zveřejnila na začátku ledna podrobnosti o nekalých publikačních praktikách v ruské vědě. Na základě podezření z plagiátorství a dalších pochybení zahájily vědecké časopisy v Rusku stažení více než osmi set vědeckých publikací.

16. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Maďarský ministr inovací a technologií Lászlo Palkovics a Xu Ningsheng, prezident Fudan University v Šanghaji, podepsali v polovině prosince 2019 memorandum o porozumění. Dokument potvrdil založení čínského univerzitního kampusu v Budapešti, který bude zároveň prvním čínským kampusem ve východní Evropě vůbec. Podle některých vědců tak pokračuje trend zvyšujícího se vlivu politiky na akademické instituce v Maďarsku.

12. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Arabský svět přinesl v průběhu historie některé z největších vědeckých objevů. V řadě současných arabských zemí se však moderní vědě příliš nedaří. Drtivá většina arabských vědců by proto ráda emigrovala. Důvodů je přitom mnoho – nedostatek peněz, špatná výzkumná infrastruktura, byrokracie i korupce.

9. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Americká vědkyně Frances Arnold minulý týden vydala prohlášení, v němž se omluvila za chybu ve svém nedávno vydaném vědeckém článku. V akademickém prostředí vzácné přiznání chyby se setkalo s pozitivním odezvou vědecké obce.

8. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Společnost Altmetric vydala jako každoročně žebříček stovky nejdiskutovanějších vědeckých článků v roce 2019. Veřejnost nejvíce zaujala květnová studie z elektronického archivu arXiv, která se zaměřuje na vytváření systémů, jež dokáží vytvořit realistické videosekvence řeči a mimiky z pouhého obrazu či fotografie. Studie se navíc stala vůbec nejsdílenější studií v rámci sedmiletého fungování této statistiky.

6. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Země jihovýchodní Asie v posledních letech ekonomicky nabývají na síle. Filipíny, Indonésie a další státy takzvaného Sdružení národů jihovýchodní Asie (Asean) volají po větších příležitostech pro zahraniční vědce. Dávají o sobě vědět ale i univerzity v Singapuru, Austrálii nebo Indii. Ty v posledním roce excelovaly v oblasti computer science.

4. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Předsednictví v Radě Evropské unie se od 1. ledna 2020 ujímá Chorvatsko. Předsedat jí bude až do června tohoto roku, kdy jej na pozici vystřídá Německo. Chorvatsko se chce během svého předsednictví řídit mottem „silná Evropa ve světě výzev“. Radě bude předsedat vůbec poprvé od svého vstupu do EU v roce 2013. Jaké jsou jeho priority v oblasti výzkumu a vývoje?

3. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Časopis Nature sestavil u příležitosti konce roku 2019 žebříček deseti lidí, o jejichž práci se v oblasti vědy a výzkumu letos mluvilo nejvíc. Patří mezi ně například vědci Ricardo Galvão, Sandra Díaz, bioetička Wendy Rogers či aktivistka Greta Thunberg.

29. 12. 2019

Vědavýzkum.cz

Mezinárodní spolupráce je jedním z důležitých aspektů posilování vlastní konkurenceschopnosti. Byť jsou pro většinu českých společností logickým partnerem subjekty ze zemí Evropské unie, zajímavé příležitosti nabízí i Kanada, desátá největší ekonomika světa, s velmi vyspělým a rozvinutým systémem podpory výzkumu a vývoje.

26. 12. 2019

Export.cz