facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Omezování akademické svobody se stává stále častějším problémem, který je však dlouhodobě „úspěšně" opomíjen. „Demokratické normy, které podporují nezávislost a chrání postavení akademiků, byly narušeny,“ prohlásil v červnu na konferenci německý europoslanec Christian Ehler. Podle něj se jedná se o znepokojivý trend, který je nejsilnější v USA, ale je přítomen také v Evropě.

23. 7. 2021

Vědavýzkum.cz

Zvyšování financí na vědu s úmyslem rozvíjet zelenou a digitální budoucnost je cílem valné většiny zemí. Výdaje na výzkum v letech 2014 - 2018 rostly rychleji než celosvětová ekonomika, podle nové zprávy UNESCO však mezi zeměmi existují propastné rozdíly. Až devadesát procent vědeckých výsledků pochází ze zemí G20.

14. 7. 2021

Vědavýzkum.cz

Evropská výzkumná rada (ERC) oznámila jmenování nové předsedkyně. Bude jí německá bioložka Maria Leptin, která od roku 2010 vede prestižní vědeckou organizaci EMBO. V čele rady nahradí dosavadního předsedu Jeana-Pierra Bourguignona.

9. 7. 2021

Vědavýzkum.cz

Evropské strategické fórum pro výzkumné infrastruktury (ESFRI) na svém 76. plenárním zasedání konaném dne 30. června 2021 zvolilo Janu Kolar jako nastupující předsedkyni ESFRI po Janu Hrušákovi, jehož mandát vyprší v prosinci 2021. Nová předsedkyně ESFRI se dvouleté funkce ujme v lednu 2022.

8. 7. 2021

ESFRI

Nově vydaná zpráva OECD poukazuje na problém prekarizované práce juniorních vědeckých pracovníků, kteří často vykonávají vysoce kvalifikovanou práci bez jakýchkoliv stabilních výhledů do budoucna. To je přitom destruktivní pro celé vědní prostředí. Zpráva proto přichází s opatřeními, která by situaci mladé vědecké generace měla zlepšit.

5. 7. 2021

Vědavýzkum.cz

Dne 16. června 2021 proběhlo 1. zasedání nejvyššího správního orgánu evropské výzkumné infrastruktury Extreme Light Infrastructure (ELI), jejíž činnosti jsou řízeny prostřednictvím konsorcia evropské výzkumné infrastruktury (ERIC). V průběhu zasedání byl Allen Weeks zvolen generálním ředitelem konsorcia ELI ERIC a Caterina Petrillo předsedkyní ELI ERIC General Assembly.

2. 7. 2021

CESNET

V červnu byla Evropskou komisí vypsána nabídka pozic pro takzvané Národní experty (SNE - Seconded National Experts). Těmi se mohou stát úředníci ze státní správy členských států EU, z mezinárodních organizací nebo osoby zaměstnané ve veřejném sektoru, kteří dočasně pracují pro některou z institucí EU.

26. 6. 2021

IMPROVE

Nově vydaný žebříček THE Young University Rankings 2021 srovnává mladé světové univerzity, které ještě neoslavily padesát let své existence. Do žebříčku se dostalo šest českých vysokých škol, z nichž ale většina od minulého roku zažila pokles. Žebříčku letos vévodí singapurská Nanyang Technological University.

25. 6. 2021

Vědavýzkum.cz

Horizon Europe, nový program EU pro výzkum a vývoj ve výši 95,5 miliardy eur, je konečně tady. Jeho plánování probíhalo sedm let, z toho tři roky trvala jednání mezi Komisí, Parlamentem a členskými státy. Kvůli týdnům politických konfliktů a debatám, které probíhaly na poslední chvíli, začíná ambiciózní program o více než pět měsíců později.

23. 6. 2021

Vědavýzkum.cz

Na konferenci, která je za stávající rok ta nejprestižnější, si chcete poslechnout výborného zahraničního kolegu. Jeho práce je nesmírně zajímavá a je důležitá pro to, co děláte vy. Těšíte se na jeho přednášku. A jaké je to zklamání, když místo dechberoucí vědy posloucháte monotónní výstup, přičemž máte co dělat, abyste neusnuli. Pojďme se podívat na to, jak udělat vědecké prezentace lepší.

17. 6. 2021

Vědavýzkum.cz