facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Představujeme ve zkratce prostředí výzkumu, vývoje a inovací v Polsku a chceme ukázat některé příklady dobré praxe spolupráce mezi výzkumnými organizacemi a aplikační sférou. Velmi zajímavým způsobem v Polsku probíhá transfer technologií a znalostí, a to za pomoci účelově založených dceřiných společností především vysokých škol.

31. 1. 2022

Vědavýzkum.cz

Korejští vědci zaznamenali významný úspěch, když se jim ve fúzním reaktoru Kstar podařilo udržet plazma na teplotě přes 100 milionů stupňů Celsia po dobu celých třiceti sekund. Žádný jiný fúzní reaktor dosud neudržel plazma tak dlouho. Cílem výzkumu jaderné fúze je dosáhnout bezemisního, bezpečného a prakticky nevyčerpatelného způsobu výroby energie.

26. 1. 2022

Export.cz

Finským politikům se po letech sporů podařilo vyjednat dohodu, která by mohla otevřít cestu ke zvýšení veřejných a soukromých výdajů do výzkumu a vývoje na čtyři procenta HDP do roku 2030. Země tak chce zvrátit léta podfinancování této oblasti. Bez investic ze strany podniků to ale nepůjde.

23. 1. 2022

Vědavýzkum.cz

Italská styčná kancelář pro evropský výzkum APRE v Bruselu vypracovala dokument na podporu výzkumu a inovací v diskuzích Konference o budoucnosti Evropy. Svůj podpis k dokumentu přidalo již přes 90 institucí, mezi nimi i čeští signatáři Akademie věd ČR, Masarykova univerzita, Česká konference rektorů či Technologické centrum AV ČR.

22. 1. 2022
Ze zahraničí
Array
(
)

Které osobnosti ovlivnily mezinárodní dění na poli výzkumu a vývoje v roce 2021? Časopis Nature sestavil žebříček deseti nejvýznamnějších osobností vědy, šesti žen a čtyř mužů, a jejich vědeckých zásluh. Je mezi nimi například průzkumník Marsu nebo průkopnice etiky umělé inteligence.

5. 1. 2022

Vědavýzkum.cz

Německý Institut Maxe Plancka před časem obdržel otevřený dopis podepsaný 145 vědkyněmi z celého světa, které v něm vyjádřily své znepokojení nad hromadným propouštěním žen na vedoucích pozicích. Přední výzkumné centrum obvinění z genderové předpojatosti odmítlo, debata o tom, jak se instituce chová k úspěšným vědkyním, ale teprve začala.

30. 12. 2021

Vědavýzkum.cz

Evropské partnerství Biodiversa+ (Partnerství pro biodiverzitu) hledá zájemce – neakademické organizace – o členství v nově vznikajícím orgánu “Enlarged Stakeholder Board”. Hlavním cílem tohoto Partnerství je zastavit postupnou, bezprecedentní ztrátu biodiversity a nastolit cestu k obnově biologické rozmanitosti jakožto jednoho ze základních stavebních kamenů života na Zemi.

13. 12. 2021

Technologická agentura ČR

Podle nejnovějšího průzkumu Nature většina vědců sice miluje svou práci, ale celková úroveň spokojenosti výzkumných pracovníků dosáhla nového minima. Vědci si většinou stěžují na nízký plat, nestabilitu pozice nebo dlouhou pracovní dobu. Stále častěji se navíc potýkají i s celkovým vyhořením a syndromem podvodníka.

4. 12. 2021

Vědavýzkum.cz

Ve skotském Glasgow proběhla dvoutýdenní klimatická konference OSN, které se zúčastnila většina světových lídrů. Mimo snížení emisí methanu a redukci spalování uhlí se zde také řešil přechod k čisté energii a udržitelnějšímu zemědělství, stejně tak i otázka světových korporací, které jsou jedním z největších znečišťovatelů. Přinášíme vám přehled nejdůležitějších verdiktů z oblasti vědy a inovací.

24. 11. 2021

Vědavýzkum.cz

Podvodníci si našli novou cestu, jak v renomovaných časopisech publikovat nekvalitní vědecké studie. Elsevier a další nakladatelé zaznamenali zneužití svých speciálních vydání, ve kterých se objevily stovky článků, které mnohdy ani nesouvisely s tématem. A problém narůstá.

22. 11. 2021

Vědavýzkum.cz