
Ze zahraničí
zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe
Chicago zaznamenalo loni nebývalý nárůst startupových jednorožců – tedy začínajících společností, jejichž tržní hodnota je vyšší než 1 mld. USD. Ty úspěšné se uplatňují zejména v oblasti softwarových řešení, informačních a finančních služeb či logistice. Na vzestupu jsou rovněž místní akcelerátory a inkubátory, které jsou mnohdy otevřené i pro zahraniční firmy.
Ministerstvo zahraničních věcí
Společnost Times Higher Education vydala nový žebříček, který srovnává, jak se univerzitám po celém světě daří plnit cíle udržitelného rozvoje. To je zároveň stále větší téma pro české vysoké školy, což se odráží i v jejich lepším umístění v tomto každoročním žebříčku.
Vědavýzkum.cz
Emmanuel Macron byl v pondělí znovuzvolen francouzským prezidentem. S 58 procenty hlasů porazil krajně pravicovou soupeřku Marine Le Penovou. Oba kandidáti ve svých kampaních prosazovali energetickou nezávislost, obranu a sociální reformy. Otázkou zůstává, jestli bude pro Macrona na dalších pět let prioritou i věda.
Vědavýzkum.cz
Evropská rada pro výzkum oznámila, kdo uspěl v aktuální výzvě o prestižní ERC Advanced granty. Finanční prostředky v celkové hodnotě 624,6 milionu eur získá 253 výzkumných pracovníků z celé Evropy. Do České republiky tentokrát žádný grant neputuje. Úspěšné bylo například sousední Rakousko s 11 granty. Polsko a Maďarsko získalo po jednom.
Vědavýzkum.cz
Jak se žije a studuje mladým vědcům ve Švýcarsku? V čem se tamější prostředí liší oproti tomu českému? Členové Czexpats in Science a spolku vědců a studentů z Česka a Slovenska, kteří působí na švýcarských univerzitách, popsali pro portál Vědavýzkum.cz své zkušenosti ze zahraničí.
Vědavýzkum.cz
Na začátku dubna vyšel nový žebříček QS World University Rankings podle oborů, který hodnotí jednotlivé vysoké školy a přidružené vědecké instituce až v 51 různých předmětech studia. Z českých škol se nejlépe umístila Univerzita Karlova, za ní následuje Masarykova univerzita.
Vědavýzkum.cz
Zahrnout vtip do názvu odborné práce by se podle studie mohlo z hlediska citací vyplatit. Nejnovější zjištění totiž naznačuje, že by výzkumníci mohli získat více citací tím, že by svou práci obdařili zábavnějšími názvy. Někteří však tvrdí, že důkazy jsou příliš slabé na to, aby se toto kritérium mohlo brát vážně.
Vědavýzkum.cz
Kvantové technologie patří ke klíčovým oblastem, které významně ovlivní budoucí podobu světové ekonomiky a společnosti. Kanada proto připravuje národní strategii kvantových technologií. Klíčová oblast výzkumu dostala významnou finanční injekci v podobě grantů na projekty i mezinárodní spolupráci.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR
Vědecká spolupráce se stala důležitou pákou v diplomatických vyjednáváních mezi Švýcarskem a Evropskou unií. V podobné situaci se nachází i Velká Británie, u níž je ale cesta k členství v programu Horizon Europe o něco jasnější.
Vědavýzkum.cz
Během pandemie se stal Twitter jedním z hlavních komunikačních kanálů vědy. Výhoda této sociální platformy totiž spočívá v rychlé a kvalitní informovanosti o dění v oboru, který člověka zajímá. Toho se chytily tisíce vědců, kteří lidem během pandemie pomáhali srozumitelně předat nová zjištění ohledně covidu-19.
Vědavýzkum.cz