facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Chicago zaznamenalo loni nebývalý nárůst startupových jednorožců – tedy začínajících společností, jejichž tržní hodnota je vyšší než 1 mld. USD. Ty úspěšné se uplatňují zejména v oblasti softwarových řešení, informačních a finančních služeb či logistice. Na vzestupu jsou rovněž místní akcelerátory a inkubátory, které jsou mnohdy otevřené i pro zahraniční firmy.

5. 5. 2022

Ministerstvo zahraničních věcí

Společnost Times Higher Education vydala nový žebříček, který srovnává, jak se univerzitám po celém světě daří plnit cíle udržitelného rozvoje. To je zároveň stále větší téma pro české vysoké školy, což se odráží i v jejich lepším umístění v tomto každoročním žebříčku.

2. 5. 2022

Vědavýzkum.cz

Emmanuel Macron byl v pondělí znovuzvolen francouzským prezidentem. S 58 procenty hlasů porazil krajně pravicovou soupeřku Marine Le Penovou. Oba kandidáti ve svých kampaních prosazovali energetickou nezávislost, obranu a sociální reformy. Otázkou zůstává, jestli bude pro Macrona na dalších pět let prioritou i věda.

29. 4. 2022

Vědavýzkum.cz

Evropská rada pro výzkum oznámila, kdo uspěl v aktuální výzvě o prestižní ERC Advanced granty. Finanční prostředky v celkové hodnotě 624,6 milionu eur získá 253 výzkumných pracovníků z celé Evropy. Do České republiky tentokrát žádný grant neputuje. Úspěšné bylo například sousední Rakousko s 11 granty. Polsko a Maďarsko získalo po jednom. 

28. 4. 2022

Vědavýzkum.cz

Jak se žije a studuje mladým vědcům ve Švýcarsku? V čem se tamější prostředí liší oproti tomu českému? Členové Czexpats in Science a spolku vědců a studentů z Česka a Slovenska, kteří působí na švýcarských univerzitách, popsali pro portál Vědavýzkum.cz své zkušenosti ze zahraničí.

27. 4. 2022

Vědavýzkum.cz

Na začátku dubna vyšel nový žebříček QS World University Rankings podle oborů, který hodnotí jednotlivé vysoké školy a přidružené vědecké instituce až v 51 různých předmětech studia. Z českých škol se nejlépe umístila Univerzita Karlova, za ní následuje Masarykova univerzita.

25. 4. 2022

Vědavýzkum.cz

Zahrnout vtip do názvu odborné práce by se podle studie mohlo z hlediska citací vyplatit. Nejnovější zjištění totiž naznačuje, že by výzkumníci mohli získat více citací tím, že by svou práci obdařili zábavnějšími názvy. Někteří však tvrdí, že důkazy jsou příliš slabé na to, aby se toto kritérium mohlo brát vážně.

22. 4. 2022

Vědavýzkum.cz

Kvantové technologie patří ke klíčovým oblastem, které významně ovlivní budoucí podobu světové ekonomiky a společnosti. Kanada proto připravuje národní strategii kvantových technologií. Klíčová oblast výzkumu dostala významnou finanční injekci v podobě grantů na projekty i mezinárodní spolupráci.

19. 4. 2022

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Vědecká spolupráce se stala důležitou pákou v diplomatických vyjednáváních mezi Švýcarskem a Evropskou unií. V podobné situaci se nachází i Velká Británie, u níž je ale cesta k členství v programu Horizon Europe o něco jasnější.

15. 4. 2022

Vědavýzkum.cz

Během pandemie se stal Twitter jedním z hlavních komunikačních kanálů vědy. Výhoda této sociální platformy totiž spočívá v rychlé a kvalitní informovanosti o dění v oboru, který člověka zajímá. Toho se chytily tisíce vědců, kteří lidem během pandemie pomáhali srozumitelně předat nová zjištění ohledně covidu-19.

1. 4. 2022

Vědavýzkum.cz