facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Nový žebříček společnosti Times Higher Education hodnotí internacionalizaci vysokých škol z celého světa. Žebříčku vévodí University of Hong Kong, ale probojovala se do něj i česká Univerzita Karlova. Z hlediska mezinárodní reputace na tom jsou nejlépe nizozemské školy.

9. 2. 2021

Vědavýzkum.cz

Překotná rychlost výzkumu, který si vyžádala globální pandemie viru COVID-19, má i své negativní následky. Kromě odlivu finančních prostředků z jiných vědeckých témat s sebou nese také odliv talentů nebo šíření nekvalitní publikační praxe. Jaká je cena za "covidizaci" vědy?

3. 2. 2021

Vědavýzkum.cz

Evropská kosmická agentura (European Space Agency, ESA) vyhlašuje stáže Young Graduate Trainee u Evropské kosmické agentury určené absolventům a magisterským studentům. Přihlašovat se můžete do 1. března 2021.

2. 2. 2021

Vědavýzkum.cz

Datová společnost Altmetric vydala už posedmé žebříček stovky nejdiskutovanějších vědeckých článků. Minulému roku dominovala především témata spojená s koronavirem, jeho léčbou, či efektivitou ochranných opatření. Do žebříčku se dostala ale také kontroverzní esej Tomáše Hudlického.

31. 1. 2021

Vědavýzkum.cz

Scimago Impact Ranking (SIR) je další z globálních žebříčků, ve kterém se české vysoké školy sice neztratily, ale ani výrazně nezáří. Zajímavější než pořadí škol na národní úrovni je porovnání se sousedními státy nebo například v rámci žebříčku škol východní Evropy. Ten vede Univerzita Karlova před slavnou Lomonosovovou univerzitou v Moskvě.

28. 1. 2021

Vědavýzkum.cz

Evropská asociace univerzit (EUA) zvolila rektora Masarykovy univerzity Martina Bareše členem osmičlenné expertní skupiny, která bude fungovat jako poradní orgán Evropské komise při vytváření evropské strategie globálního přístupu k výzkumu, inovacím a vzdělávání.

21. 1. 2021

Vědavýzkum.cz

Japonská vědecká komunita se na konci roku 2020 ocitla v konfliktu s vládou premiéra Jošihide Suga. Poté, co Sugo odmítl jmenovat šest nových členů Japonské národní vědecké rady, tamější vláda začala plánovat významné reformy v této organizaci.

20. 1. 2021

Vědavýzkum.cz

Již 20. ledna 2021 se uskuteční inaugurace nově zvoleného amerického prezidenta Joea Bidena. Ten již představuje členy svého týmu, ve kterém má důležitou úlohu hrát i věda. Role předsedy Office of Science and Technology Policy (OSTP) a rovněž funkce prezidentského poradce se ujme genetik Eric S. Lander. Stane se tak poprvé v historii, kdy se tato pozice dostane na úroveň kabinetu.

19. 1. 2021

Vědavýzkum.cz

V loňském roce skupina autorů asociovaných s PLoS Biology, společností Elsevier a Standfordskou univerzitou zveřejnila seznam 2 % nejcitovanějších vědců světa. Na českých výzkumných institucích jich působí celkem 359. Nejcitovanějším českým vědcem za rok 2019 byl Martin Pumera. Největší počet vysoce citovaných vědců působí na Akademii věd, Univerzitě Karlově a Univerzitě Palackého v Olomouci.

12. 1. 2021

Vědavýzkum.cz

Do čela mezinárodního konsorcia IMPC (International Mouse Phenotyping Consorcium), které tvoří devatenáct výzkumných institucí včetně Česka, usedne Radislav Sedláček z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Cílem práce členů konsorcia je společně rozluštit funkci všech přibližně 20 000 savčích (i lidských) genů.

10. 1. 2021

BIOCEV