facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Korejská sonda Danuri, známá také jako Korea Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO), odstartovala na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX na začátku srpna loňského roku.  Na oběžnou dráhu Měsíce dorazila o čtyři měsíce později, v polovině prosince. Tímto milníkem se Jižní Korea zařadila do exkluzivního klubu zemí s úspěšnými misemi na Měsíc, do kterého patří mimo jiné také Japonsko, Čína a Indie.

30. 1. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Velká Británie bude lákat soukromé investory do výzkumu, Brusel chystá iniciativu na podporu mladých výzkumníků, napětí v oblasti výzkumu mezi USA a Čínou stoupá. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací za uplynulý měsíc událo.

27. 1. 2023

Vědavýzkum.cz

Spolupráce mezi Akademií věd České republiky a Academia Sinica na Tchaj-wanu se rozvíjí navzdory proběhlé pandemii, a to ve všech třech vědních oblastech – od živé i neživé přírody až po humanitní a společenské vědy. Po téměř třech letech izolace se Tchaj-wan pomalu otevírá, a je tedy potěšující, že tamní vědci opět mohou přivítat české kolegy na ostrově i osobně.

23. 1. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí

Akademická půda je považována za svobodnější, ale i zde jsou znát nerovnosti odvíjející se od určitých odlišností. Zajímalo nás, jak se v našem i světovém vědeckém prostředí cítí LGBTQ+ komunita. K problematice LGBTQ+ vědců v Česku se pro nás vyjádřil odborník v oblasti sociálně-vědního výzkumu sexuality Michal Pitoňák.

6. 1. 2023

Vědavýzkum.cz

Které osobnosti nejvíce udávaly trendy ve světové vědě a výzkumu v roce 2022? Časopis Nature sestavil žebříček deseti nejvýznamnějších osobností vědy, pěti žen a pěti mužů, kteří v letošním roce formovali vědu. Je mezi nimi například astronomka, díky níž jsme mohli spatřit jedinečné snímky vesmíru nebo vědkyně, která se stala hlasem Ukrajiny.

2. 1. 2023

Vědavýzkum.cz

Vleklé dohady o peníze zbylé v programu Horizont Evropa, Německo zřizuje národní agenturu pro transfer technologií a Švédsko se připravuje na předsednictví Radě EU. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě politiky výzkumu, vývoje a inovací za právě uplynulý prosinec událo. 

31. 12. 2022

Vědavýzkum.cz

Podle neziskové organizace Committee on Publication Ethics jsou takzvané paper mills neoficiální a potenciálně nelegální organizace zaměřené na zisk, které produkují a prodávají podvodné rukopisy, jež se zdánlivě podobají skutečnému výzkumu. Mohou se také zabývat administrativou spojenou s odesláním článku do časopisů k posouzení a prodávat autorství výzkumným pracovníkům, jakmile je článek přijat k publikaci.

27. 12. 2022

Vědavýzkum.cz

Psaní vědecké práce je zdlouhavým procesem. Časově náročné je i hledání náležité literatury. Nicméně i tady existuje několik chytrých pomocníků. Pomáhají se sbíráním článků o výzkumu, aniž by bylo nutné trávit hodiny zadáváním klíčových slov. Nové softwary pro nás dokážou články nejenom navrhovat, ale také do vědeckého textu kýženou literaturu doplnit. Jen je nutné používat je obezřetně.

25. 12. 2022

Vědavýzkum.cz

Nový pohled na otázku, jak aktuálně Američané nahlížejí na oblast vědy ve své vlasti, poskytl průzkum American Trends Panel (ATP) z dílny Pew Research Center. Ukazuje, že důvěra ve vědecké poznatky je silně ovlivněna volebními preferencemi, a nikoliv například vzděláním.

15. 12. 2022

Vědavýzkum.cz

Zapojte se do průzkumu zaměřeného na přípravu 2. strategického plánu programu Horizont Evropa. Vaše odpovědi je možné prostřednictvím dotazníků odeslat do 16. prosince 2022.

15. 12. 2022

Horizont Evropa