facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

I když jsou technologie již běžnou součástí moderní společnosti, naše důvěra v ně není bezmezná. To alespoň vyplývá z aktuálního průzkumu společnost 3M. Většina lidí by podle něj tak stále upřednostnila běžný automobil před autonomně řízeným. V čem se naopak většina lidí shodne, je fascinace vesmírnou turistikou.

23. 9. 2019

Vědavýzkum.cz

The British Academy vydala zprávu, která analyzuje posledních sto let vývoje britských výzkumných politik. Ze studie vyplývá řada poučení i pro současnost. Například ukazuje, že špatná politická rozhodnutí mají v oblasti výzkumu dlouhodobé následky, které se jen velmi obtížne napravují. A že inkluzivita a transparentnost byly britské vědě vždy k užitku.

22. 9. 2019

Vědavýzkum.cz

V roce 2017 investovala Evropská unie do výzkumu celkem 317 miliard eur, což je v průměru 620 eur na jednoho obyvatele. Rozložení těchto investic je však značně nevyvážené - téměř polovina prostředků se vynaložila v pouhých sedmadvaceti z 266 evropských regionů. Vyplývá to z nedávno vydané zprávy Evropského statistického úřadu.

21. 9. 2019

Vědavýzkum.cz

Jedním z cílů chorvatského předsednictví v Radě Evropské unie bude i otázka odlivu vědeckých kapacit ze zemí střední a východní a Evropy. To alespoň tvrdí Tome Antičić, náměstek chorvatské ministryně pro vědu a vzdělávání.

18. 9. 2019

Vědavýzkum.cz

Inovační a výzkumné portfolio, nově s názvem „Innovation and Youth“, převezme Bulharka Mariya Gabriel. Dosud zastávala pozici komisařky pro digitální ekonomiku. V nové Evropské komisi, kterou povede Ursula von der Leyen, bude mít za úkol více propojit oblast vzdělávání s výzkumem a inovacemi.

15. 9. 2019

Vědavýzkum.cz

Sérii letošních mezinárodních žebříčků vysokých škol uzavírá World University Rankings 2020 společnosti Times Higher Education. Českých vysokých škol je v něm opět více, co do pořadí se ale nezlepšují. Z dlouhodobého hlediska se propadají univerzity ve Velké Británii, která nestíhá do vysokoškolského systému investovat tolik peněz jako některé jiné vyspělé země.

13. 9. 2019

Vědavýzkum.cz

Do 7. října 2019 mají kandidáti z řad akademických a výzkumných pracovníků, podnikatelů a inovátorů možnost hlásit se do výběrového řízení na pozici člena správní rady Evropského inovačního a technologického institutu (European Institute of Innovation and Technology, EIT). Vybíráno bude celkem osm nových členů.

12. 9. 2019

MŠMT

Mezinárodní Visegrádský fond byl založen vládami zemí Visegrádské čtyřky na podporu regionálního rozvoje a spolupráce mezi institucemi jednotlivých členských zemí především v oblasti kultury. Nyní fond plánuje více investovat také do výzkumu a inovací.

11. 9. 2019

Vědavýzkum.cz

Během dramatického týdne v britské politice ohlásil rezignaci také Jo Johnson, který měl v současné vládě na starost univerzity a vědu. Premiérův mladší bratr byl odbornou veřejností v dané oblasti považován za schopného a kompetentního.

7. 9. 2019

Vědavýzkum.cz

Havajští odpůrci obřího třicetimetrového dalekohledu TMT, který má vzniknout pod vrcholem hory Mauna Kea, již déle než dva měsíce blokují jeho výstavbu. Nejvyšší neaktivní sopka na ostrově má pro účely astronomů ideální polohu, současně je však cenným kulturním dědictvím a původní obyvatelé ostrova ji považují za posvátnou.

6. 9. 2019

Vědavýzkum.cz