Ze zahraničí
zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe
Státní shromáždění Republiky Slovinsko v březnu letošního roku schválilo novelu zákona o vědeckém výzkumu a inovacích. Právní norma stanovuje plány k vytvoření Agentury pro výzkum a inovace ve vědě. Nová agentura, jejímž cílem je obsáhnout jak základní výzkumnou činnost, tak technologické projekty v posledním úseku vývoje, nahradí stávající agenturu.
Vědavýzkum.cz
Slovensko se začíná výrazněji orientovat na podporu vědy, výzkumu, inovací a vzdělávání. Do rozvoje a využití lidského kapitálu chce v nejbližších letech investovat celkem 2,6 mld. eur. Zatím ale zemi chybí jednotná strategie i vědeckovýzkumná centra.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR
Mezi Fraunhoferovým institutem a německým Spolkovým ministerstvem školství a výzkumu to vře. Napětí vyvolalo zveřejnění výsledků účetního auditu, který shledal četná porušení finančních pravidel mezi vrcholnými představiteli největší evropské instituce aplikovaného výzkumu a vývoje. Ministerstvo zase čelí obviněním, že ignorovalo signály, jež na tato pochybení upozorňovaly.
Vědavýzkum.cz
Autocenzura v oblasti vědy brání akademickým pracovníkům a vědeckým zaměstnancům k vyjádření určitých názorů, které by mohly vyvolat kontroverzi, negativní reakci veřejnosti či tvrdou odezvu ze strany některých států. Výzkumnice a výzkumníci přitom tomuto masivnímu tlaku často musí čelit sami – institucím totiž chybí postupy či zkušenosti, jak své zaměstnance chránit.
Vědavýzkum.cz
Evropa zveřejnila plán na podporu zelených technologií, někteří thajští vědci podvádějí, aby dostáli publikačnímu tlaku a snahy, aby mělo financování výzkumu a inovací v EU geografický rozměr. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací za uplynulý březen událo.
Vědavýzkum.cz
Téměř 70 % evropských výzkumníků uvádí, že se v posledních třech letech podíleli na projektech, které zahrnovaly autory, jenž však dostatečně nepřispěli svými znalostmi. Uvádí to nový průzkum integrity výzkumu, který rovněž naznačuje, že existuje rozpor ve vnímání „sporných výzkumných postupů“ vědci z USA a Evropy.
Vědavýzkum.cz
Byl zveřejněn nejnovější žebříček QS World University Rankings podle oborů za rok 2023, který hodnotí vysoké školy v jednotlivých disciplínách. Z výsledků vyplývá, že české vysoké školy uspěly například v zemědělství a lesnictví, ale také ve vybraných společenskovědních a uměleckých oborech.
Vědavýzkum.cz
Asociace pro mezinárodní otázky apeluje na přehodnocení ochrany výzkumu středoevropských subjektů ve vztahu k Číně. Na základě dotazníkového šetření mezi aktéry výzkumných projektů s čínskou finanční účastí odhalili autoři analýzy výraznou neinformovanost vědců o možných rizicích a přinášejí doporučení k zabezpečení citlivých výzkumných aktivit.
Vědavýzkum.cz
Debata o budoucí účasti Velké Británie v programu Horizont Evropa získala v posledních týdnech novou dynamiku. Na pozadí širších obchodních vztahů, veřejných proklamací a vnitropolitických pnutí přesto dosud nedošlo k formulování časově určeného funkčního rámce, který by aktérům výzkumných aktivit na obou stranách Lamanšského průlivu poskytl definitivní vodítka, co bude dál.
Vědavýzkum.cz
Ambice Finska dosáhnout do roku 2030 výdajů na výzkum a vývoj na úrovni 4 % hrubého domácího produktu si žádá procesní, systémové i legislativní změny. Aktuálně země vydává na R&D 3 % HDP, z nichž třetinu financuje stát a dvě třetiny soukromý sektor. Finsko disponuje unikátní sítí státních výzkumných institutů, s nimiž v praxi firmy i univerzity široce spolupracují.
Ministerstvo zahraničních věcí