facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Když chce výzkumník či výzkumnice prezentovat svůj výzkum i za hranicemi konferencí nebo odborných časopisů, musí zapojit jiný jazyk a nevšední formu sdělení. Právě humor může posloužit jako cenný komunikační kanál. Neortodoxní spojení komedie a vědy se v posledních letech ukazuje jako populární nástroj šíření výsledků vědeckého bádání.

18. 10. 2022
Ze zahraničí
Array
(
)

Nejen v souvislosti s hybridními výzvami se objevují hlasy volající po mnohem výraznější podpoře obranyschopnosti v Evropské unii. Jak společenská poptávka proměňuje dění na poli výzkumu a vývoje obranných technologií? Z jakých dotačních titulů je vlastně financován a jaké jiné či dosud nevyužité příležitosti se nabízejí?

15. 10. 2022

Vědavýzkum.cz

Dnes bylo zveřejněno letošní vydání ostře sledovaného žebříčku THE World University Rankings 2023, který srovnává kvalitu vysokých škol po celém světě. V rekordně obsáhlém žebříčku se tento rok umístilo celkem 18 českých vysokých škol.

12. 10. 2022

Vědavýzkum.cz

Každý rok se před začátkem října vědecký svět dohaduje, kdo by mohl získat Nobelovu cenu. Královská švédská akademie věd v prvním říjnovém týdnu rozhoduje o tom, kdo získá pravděpodobně nejprestižnější (nejen) vědecké ocenění na světě. Kdo letos získal cenu za fyziologii a medicínu, fyziku, chemii nebo ekonomii?

11. 10. 2022

Vědavýzkum.cz

Umělá inteligence je klíčová technologie, která má široké sociální, ekonomické, národně bezpečnostní a geopolitické důsledky. Nedávný česko-francouzský workshop právě na toto téma představil francouzské instituty a společnosti, které jsou v tomto odvětví předními hráči. Jaké výsledky může přinést spolupráce mezi Českem a Francií v tomto oboru?

10. 10. 2022

Vědavýzkum.cz

Spojené státy americké intenzivně podporují otevřenou vědu, Evropská unie zveřejnila plán inovační agendy a australská vízová politika znesnadňuje přistěhování zahraničních vědců do země. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací za uplynulé září událo.

1. 10. 2022

Vědavýzkum.cz

Administrativa amerického prezidenta Bidena bude nově požadovat po všech agenturách neprodlený přístup k federálně financovanému výzkumu ihned po zveřejnění. Poskytovatelé financující výzkum by měli tyto změny implementovat do konce roku 2025.

27. 9. 2022

Vědavýzkum.cz

Curych není jen švýcarské město čokolády a bankovnictví či jedno z nejbohatších měst na světě. Na několik dní také bylo místem, kam se sjelo více než tři sta komunikátorů a komunikátorek z celé Evropy. Konala se zde konference Evropská asociace odborníků na komunikaci ve vysokoškolském vzdělávání (EUPRIO) s ústředním tématem „Science communication: how to engage nowadays“‎.

23. 9. 2022

Univerzita Karlova

Novou premiérkou Spojeného království Velké Británie a Irska se stala Liz Truss. V jejích rukou teď leží vyjednávání ohledně přidružení k programu Horizon Europe a financování vědy. Podívali jsme se na to, co její zvolení může pro vědu, výzkum a inovace za Lamanšským průlivem znamenat. K aktuálnímu dění se pro nás vyjádřila i česká vědkyně dlouhodobě působící ve Velké Británii.

21. 9. 2022

Vědavýzkum.cz

Soutěž na nová vědecká centra, která by měla vzniknout v bývalých těžebních oblastech Saska a Saska-Anhaltska, spěje ke konci. Dva vítězné projekty vybere německá vláda v nejbližších týdnech. Obě centra vzniknou víceméně „na zelené louce“, a lze tak očekávat vysokou poptávku po spolehlivých firmách, které se zapojí jak do výstavby, tak do řetězce dodavatelů špičkového vědeckotechnologického vybavení.

18. 9. 2022

Ministerstvo zahraničí