facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

V úterý 7. dubna 2020 nečekaně rezignoval šéf Evropské výzkumné rady (ERC) Mauro Ferrari. K odstoupení ho již dříve jednomyslně vyzvalo všech 19 členů vědecké rady ERC, kteří dlouhodobě nejsou spokojeni s jeho působením. Podle Ferrariho je však skutečným důvodem neochota vedení ERC efektivně bojovat s koronavirem.

9. 4. 2020

Vědavýzkum.cz

V reakci na pandemii koronaviru SARS-CoV-2 se Evropské strategické fórum pro výzkumné infrastruktury (ESFRI) rozhodlo prodloužit termín pro předkládání nových projektů evropských výzkumných infrastruktur na Cestovní mapu ESFRI 2021 do 9. září 2020. Podmínky vyhlášené výzvy zůstávají beze změn.

5. 4. 2020

Technologické centrum AV ČR

Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) pracuje na kontroverzním návrhu, který by mohl vést k omezení role vědy při navrhování vládních norem na ochranu veřejného zdraví a životního prostředí. Proti návrhu, který se skrývá za posílení transparentnosti, se vyslovila vědecká komunita.

3. 4. 2020

Vědavýzkum.cz

Evropská komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělání a mládež Mariya Gabriel v exkluzivním rozhovoru pro portál ScienceBusiness ubezpečila, že rámcový program Horizon Europe bude spuštěn podle plánu. Aktuální dění podle ní nejlépe ukázalo, jak klíčovou roli hraje výzkum při řešení globálních krizí.

2. 4. 2020

Vědavýzkum.cz

Agentura UKRI (United Kingdom Research & Innovation), která financuje veřejný výzkum ve Velké Británii, zveřejnila nový návrh na řešení otázky otevřeného publikování výstupů z vědeckých projektů. Nejpozději od roku 2024 by měly být povinně zveřejňovány v otevřeném formátu.

29. 3. 2020

Vědavýzkum.cz

Aktuální pandemie koronaviru způsobujícího onemocnění Covid-19 do značné míry ochromila celý svět. Řada nařízených opatření, které mají bránit v jeho šíření, významně ovlivňují i vědeckou práci. Kromě zrušených setkání a konferencí jde také o blížící se uzávěrky soutěží nebo uzavřené laboratoře.

24. 3. 2020

Vědavýzkum.cz

Evropská komise vyhlásila výběrové řízení na programové manažery v oblasti průlomové čisté energie a environmentálních technologií.

24. 3. 2020

Technologická agentura ČR

Násilí na ženách je globální problém v celé akademické komunitě. V Latinské Americe jsou však stále častěji slyšet hlasy, které volají po ukončení machistické kultury v tamějším vědeckém prostředí. Tomu nasvědčuje i odvolání prominentních vědců v Mexiku a Kolumbii.

22. 3. 2020

Vědavýzkum.cz

Čtyři z pěti začínajících výzkumníků v Austrálii zvažují zanechání svého zaměstnání a ukončení vědecké kariéry. Vyplývá to z průzkumu, kterého se zúčastnilo 658 postdoktorandů a juniorských výzkumníků. Většina dotázaných má svou práci ráda, vadí jim ale chování některých kolegů a schází jim podpora instituce.

20. 3. 2020

Vědavýzkum.cz

Měnící se trh práce ovlivňuje také podobu zaměstnání v oblasti výzkumu a vývoje. Tradiční kariérní dráhy vědců ve velkých výzkumných institucích v některých případech přestávají fungovat. Výzkumníci a badatelé proto hledají nové cesty a způsoby, jak své znalosti uplatnit.

18. 3. 2020

Vědavýzkum.cz