facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Japonsko má zájem více spolupracovat s Evropskou unií, a to nejen na novém vědeckém programu Horizon Europe. Podle tamního náměstka ministra pro inovace Koiči Akašiho by počáteční příspěvek do evropského rozpočtu mohl tvořit přibližně 10 milionů eur. Podmínky pro vstup do programu však stále nejsou jasné. Japonsko tudíž netuší, na jaké části programu by se jako nečlenský stát EU mohlo podílet.

19. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Každoroční průzkum, který provádí časopis Nature mezi doktorandy po celém světě, ukazuje, že problémy s psychickým zdravím studentů doktorského studia se stále prohlubují. Podle výsledků odbornou pomoc kvůli depresím a úzkostem vyhledalo přes 36 % dotázaných.

17. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Nová brožura České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace (CZELO) představuje klíčové partnery a hlavní instituce v oblasti výzkumu, vývoje a inovací v Bruselu. Čtenáři pomůže s orientací v relevantních evropských institucích i zahraničních organizacích v této oblasti.

14. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Čínskému profesorovi Sin-ning Sungovi byl zakázán vstup do Belgie, kde působil v čele Konfuciova institutu na bruselské univerzitě Vrije Universiteit Brussel. Podle jeho vlastních slov mu byl vstup do země odepřen na základě obvinění ze špionáže.

12. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Evropská komise zveřejnila revidovaný dokument "Orientations towards the first Strategic Plan for Horizon Europe", který bude tvořit základ strategického plánu nadcházejícího rámcového programu EU pro výzkum a inovace Horizon Europe (2021–2027). K dokumentu se lze vyjádřit do 17. listopadu 2019.

10. 11. 2019

MŠMT

Ve dnech 9. – 11. června 2020 se v Budapešti koná konference o spolupráci vysokých škol a průmyslu University – Industry Interaction Conference. Abstrakty lze podávat do 16. prosince 2019.

8. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Polské ministerstvo vědy a vysokého školství minulý týden zveřejnilo seznam elitních výzkumných univerzit. Na základě doporučení mezinárodního panelu odborníků vybrali do programu Excellence Initiative – Research University (v polštině Inicjatywa Doskonalosci–Uczelnia Badawcza) deset vysokých škol, které budou označeny jako výzkumné. Budou tedy dostávat od státu více peněz na výzkum – minimálně v následujících šesti letech.

7. 11. 2019

Universitas

Od rozhodujícího referenda o odchodu Velké Británie z Evropské unie uběhly už víc než tři roky. Snahy o odchod plné zvratů a politických překvapení zatím ovšem úspěch nepřinesly – a nad výsledkem nejnovějšího prodloužení lhůty do prosince 2019 stále visí otazník. Nejistota neprospívá ani britské vědě.

6. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Žebříček agentury Reuters, který pravidelně srovnává vysoké školy podle inovací, ovládají americké univerzity. Mezi evropskými školami se ve srovnání nejlépe umístila belgická Katholieke Universiteit Leuven. Česká instituce v žebříčku zatím schází.

2. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Na začátku října 2019 byly opět vyhlášeny prestižní ERC Synergy grants. Jak už bývá zvykem, nejvíce oceněných vědců pochází z Německa, Velké Británie nebo Francie. Finanční podporu se však podařilo získat i čtyřem vědcům ze zemí EU13 – konkrétně z Česka, Bulharska, Chorvatska a Maďarska. Ti se však mnohdy potýkají s různými problémy a překážkami, které znesnadňují jejich cestu k úspěchu.

1. 11. 2019

Vědavýzkum.cz