facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Již 20. ledna 2021 se uskuteční inaugurace nově zvoleného amerického prezidenta Joea Bidena. Ten již představuje členy svého týmu, ve kterém má důležitou úlohu hrát i věda. Role předsedy Office of Science and Technology Policy (OSTP) a rovněž funkce prezidentského poradce se ujme genetik Eric S. Lander. Stane se tak poprvé v historii, kdy se tato pozice dostane na úroveň kabinetu.

19. 1. 2021

Vědavýzkum.cz

V loňském roce skupina autorů asociovaných s PLoS Biology, společností Elsevier a Standfordskou univerzitou zveřejnila seznam 2 % nejcitovanějších vědců světa. Na českých výzkumných institucích jich působí celkem 359. Nejcitovanějším českým vědcem za rok 2019 byl Martin Pumera. Největší počet vysoce citovaných vědců působí na Akademii věd, Univerzitě Karlově a Univerzitě Palackého v Olomouci.

12. 1. 2021

Vědavýzkum.cz

Do čela mezinárodního konsorcia IMPC (International Mouse Phenotyping Consorcium), které tvoří devatenáct výzkumných institucí včetně Česka, usedne Radislav Sedláček z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Cílem práce členů konsorcia je společně rozluštit funkci všech přibližně 20 000 savčích (i lidských) genů.

10. 1. 2021

BIOCEV

Na konci minulého roku vyšel žebříček QS Emerging Europe and Central Asia (EECA) University Rankings 2021. Mezi čtyřmi stovkami nejlepších univerzit v regionu je 52 nováčků. Jak si vedly české vysoké školy?

9. 1. 2021

Vědavýzkum.cz

Vědci jsou často veřejností vnímáni jako ušlechtilí, vzdělaní lidé, kteří by nezpůsobili mezilidské nebo politické konflikty. Ačkoliv by mnoho vědců mohlo být vzorem vznešenosti, chování některých je naopak značně v rozporu s těmito ideály. Během minulých let vyplynulo jak v Evropě, tak v USA na povrch několik skandálů, které poukázaly na problém šikany na akademických pracovištích.

5. 1. 2021

Vědavýzkum.cz

Od 1. ledna 2021 se Portugalsko už počtvrté ujalo předsednictví v Radě Evropské unie a navázalo tak na předchozí německé předsednictví. Spolu se Slovinskem, které předsednictví převezme po Portugalsku, tvoří tzv. předsednické trio a společně pracovali na integrovaném pracovním programu.

4. 1. 2021

Technologické centrum AV ČR

Univerzity v Asii a v oblasti Tichomoří by mohly využívat umělou inteligenci i v boji proti pandemii a dalším problémům. Brání tomu ovšem absence globální regulace zajištující její etické použití. Akademičtí pracovníci volají po tom, aby vlády vypsaly pravidla etického používání umělé inteligence a zaměřily se na komplexnost celé strategie.

3. 1. 2021

Vědavýzkum.cz

Scientific American ve spolupráci se Světovým ekonomickým fórem každoročně vydává seznam nejdůležitějších nových technologií za uplynulý rok. Letos se mezi vybrané dostaly například mikrojehly, nové typy cementu nebo digitální medicína.

2. 1. 2021

Vědavýzkum.cz

Které osobnosti ovlivnily mezinárodní dění na poli výzkumu a vývoje v roce 2020? Časopis Nature sestavil žebříček deseti nejvýznamnějších, šesti žen a čtyř mužů, a jejich vědeckých zásluh. Asi nepřekvapí, že většina z nich přispěla k boji s pandemií koronaviru SARS-CoV-2.

1. 1. 2021

Vědavýzkum.cz

Vědci získávají během svého života zkušenosti a vědomosti, jak vybudovat úspěšnou kariéru. Taková zkušenost je sice nepřenositelná, ale jejich pohled může být pro začínající vědce nesmírně důležitý a inspirativní. Co je ve vědecké kariéře důležité pro vybrané české a zahraniční akademiky?

28. 12. 2020

Vědavýzkum.cz