facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Snižující se rozpočet na výzkum a dosud nejisté podmínky účasti otestují chuť dalších zemí zapojit se do dosud největšího evropského výzkumného programu Horizon Europe. Úředníci varují, že neexistence flexibilní nabídky, která by přesvědčila globální lídry, aby se k programu připojili, se může ukázat jako zásadní problém.

8. 8. 2020

Vědavýzkum.cz

European Institute of Innovation and Technology (EIT) vybírá čtyři nové členy správní rady. Výzva již je otevřena a přihlašovat se je možné do 30. září 2020.

7. 8. 2020

MŠMT

Umělá inteligence se stala pevnou součástí evropského průmyslu. Její rapidní rozvoj i různorodé aplikace však přináší aktuální otázky ohledně její bezpečnosti a etického využívání. Nový průzkum Evropské komise ukazuje, že názory na tato témata jsou velmi různorodá.

5. 8. 2020

Vědavýzkum.cz

V moderní státní správě se stále více uplatňují nové technologie, digitální systémy a prvky umělé inteligence, pro které je potřeba vyškolit dostatek kvalifikovaných odborníků. Americká administrativa si tento fenomén uvědomuje, a proto volá po zvýšení počtu absolventů adekvátně zaměřených oborů.

4. 8. 2020

Vědavýzkum.cz

Nová studie upozorňuje, že udělování nejvýznamnějšího vědeckého ocenění na světě reprodukuje prestiž některých vědeckých oblastí, zatímco jiné opomíjí. Autoři zjistili, že mezi držiteli Nobelových cen za posledních 20 let dominují zástupci pěti oborů. V těch byla přitom publikována jen asi desetina ze všech 63 milionů vědeckých článků evidovaných v databázi Scopus.

3. 8. 2020

Vědavýzkum.cz

Od loňského roku funguje na pilotní bázi Platforma výsledků programu Horizont 2020. Cílem platformy je zajistit, aby se výsledky výzkumu mohly co nejrychleji a nejúčinněji „přetavit“ v potřebné inovace, a nabídnout investorům nástroj pro nalezení vhodných investičních příležitostí.

3. 8. 2020
Ze zahraničí
Array
(
)

Evropská komise zveřejnila manifest s cílem maximalizovat dostupnost výsledků výzkumu v boji proti COVID-19. Manifest obsahuje hlavní zásady pro příjemce grantů EU na výzkum v oblasti prevence, testování, léčby a očkování proti koronaviru.

1. 8. 2020

Technologické centrum AV ČR

V čele slavné The British Academy usedne příští rok nová prezidentka. Profesorka práva Julia Black se stane teprve druhou ženou ve vedení instituce za 118 let její historie. Během svého mandátu se chce zasadit o větší uplatnění poznatků společenských a humanitních věd v praxi.

30. 7. 2020

Vědavýzkum.cz

V pondělí 27. 7. 2020 se do čela Evropské výzkumné rady (ERC) dočasně vrátil Jean-Pierre Bourguignon, bývalý předseda, kterého na konci roku 2019 nahradil Mauro Ferrari. Bourguignon by měl organizaci vést do konce letošního roku. Jeho hlavním úkolem budou jednání o rozpočtu.

28. 7. 2020

Vědavýzkum.cz

Každoroční mezinárodní konference Evropské komise European Research and Innovation Days 2020 se v tomto roce vzhledem ke covid-19 opatřením uskuteční pouze ve virtuálním, nicméně interaktivním režimu, ve dnech 22. - 24. září 2020.

28. 7. 2020

Technologické centrum AV ČR