Ze zahraničí
zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe
Po značných škrtech v rozpočtu na vědu, jež následovaly po finanční krizi v roce 2008, se Španělsko v dalších letech snažilo o restrukturalizaci této oblasti. Obnova probíhá úspěšně a aktuálně je španělská věda na vzestupu. Důkazem je i obdržení vysokého počtu prestižních grantů Evropské výzkumné rady Proof of Concept. Španělsko nyní zaujímá třetí místo v tabulce financování programu Horizon Europe.
Vědavýzkum.cz
Hodnocení Nature Index každoročně monitoruje instituce a země, jež zejména svými publikacemi nejvíce přispěly ke kvalitnímu výzkumu v oblasti přírodních věd. Z aktuálních žebříčků Nature Index 2023 zveřejněných 15. června, které se zaměřily na období minulého roku, vyplývá, že Čína poprvé sesadila Spojené státy z prvního místa. Těm se ale v nové kategorii zdravotnických věd podařilo udržet pozici lídra.
Vědavýzkum.cz
Evropská spolupráce s Novým Zélandem, investice do Nového Bauhausu i revize omezení využívání geneticky upravených plodin. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací událo za právě uplynulý měsíc červenec.
Vědavýzkum.cz
Austrálie a Velká Británie připravují změnu systému hodnocení veřejných výzkumných organizací. Budou tamní poskytovatelé podpory a grantové agentury více naslouchat vědcům? Anebo se pojetí excelence posouvá směrem k větší inkluzi – k aktivnější participaci lokálních komunit ve výzkumu? Jaká hodnoticí kritéria převažují jinde, v Polsku či Švédsku?
Vědavýzkum.cz
Jihoafrická republika má zdaleka nejrozvinutější a nejdiverzifikovanější ekonomiku na kontinentu. Není proto divu, že v JAR působí více jak 180 společností z žebříčku Fortune Global 500, což zdaleka převyšuje jakoukoliv jinou africkou zemi. S tím pochopitelně souvisí velký důraz na aktivity v oblasti výzkumu, vývoje a inovací napříč všemi hospodářskými sektory.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR
Barbara Engelking, polská odbornice na holokaust, ve svém příspěvku k 80. výročí povstání ve varšavském ghettu zpochybnila pomoc, jež poskytovali Poláci Židům během holokaustu. V důsledku zmíněného výroku má tamější vláda v plánu zatrhnout finanční prostředky Institutu filosofie a sociologie Polské akademie věd.
Vědavýzkum.cz
Evropská komise přijala 10. července 2023 program ERC na rok 2024. Plán zahrnuje nové prvky v posuzování návrhů na výzkum a životopisů uchazečů a také v procesu hodnocení. Dále zavádí lump sum financování v rámci Advanced grantů a provádí změny ve struktuře hodnotících panelů.
Vědavýzkum.cz
Navzdory očekávání porotců esejistické soutěže Utopický výzkumný institut většina účastníků akcentovala spíše současné problémy než vizionářské perspektivy. Proč v našich představách budoucnosti posilují černé scénáře – a ty opačné vzbuzují vesměs nedůvěru a posměch? Za jakých okolností může reflexe naivity prospět vědecké komunikaci?
Vědavýzkum.cz
Se začátkem prázdnin přichází také aktualizovaná vydání mezinárodních žebříčků srovnávajících jednotlivé univerzity. Jedním z těchto rankingů je i Leidenský žebříček, srovnávající vědecký výkon více než 1300 univerzit po celém světě. Obdobně jako v minulých letech se do této společnosti dostalo i několik českých univerzit. Jak si stojí ve srovnání jednotlivých indikátorů? A které univerzity jsou vzory v oblasti vědy?
Vědavýzkum.cz
Nově zvolenou komisařku čeká řada úkolů od vyhodnocení rámcového programu Horizont 2020, pokračující implementace programu Horizont Evropa, až po zahájení jednání o budoucím rámcovém programu. Kromě členů Evropského parlamentu bude muset o svých dispozicích přesvědčit také představitele vědeckého, technologického a inovačního prostředí.
Vědavýzkum.cz