facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Podle nové studie pětina všech světových citací vědeckých článků připadá na pouhé jedno procento vědců. Počty citací vědců, kteří se nacházejí mimo tuto „elitní“ skupinu, naopak klesají. Vzniká tak nerovnost, která se s postupem času ještě prohlubuje.

30. 4. 2021

Vědavýzkum.cz

Jak svět spolupracuje ve vědě a technologiích v časech pandemie, klimatických změn a celosvětových zmatků? Na tyto otázky se zaměřila online konference, kterou na konci února pořádal server Science|Business. Zúčastnily se jí vědečtí a političtí experti s dlouhodobými zkušenostmi v mezinárodní spolupráci. 

27. 4. 2021

Vědavýzkum.cz

Federální vláda Spojených států amerických za vlády Donalda Trumpa přijala zákony, jejichž cílem bylo omezit výzkumnou spolupráci amerických vědců s mezinárodními rivaly v čele s Čínou a pomoci USA udržet si roli globálního lídra v oblasti výzkumu a inovací. Ze strany některých republikánů však nyní zaznívají hlasy, podle kterých by byl tento cíl efektivněji dosažen zvýšením platů amerických vědců.

24. 4. 2021

Vědavýzkum.cz

Společnost Times Higher Education zveřejnila žebříček THE Impact Rankings 2021. Letošní rok si první místo odnáší University of Manchester a vystřídá tak novozélandskou University of Auckland. V žebříčku se také umístilo celkem sedm českých vysokých škol, o dvě více než loni.

22. 4. 2021

Vědavýzkum.cz

S postupující očkovací kampaní v České republice i zahraničí sílí i protestní antivědecká hnutí. Jejich kořeny ale ukazují na to, že nejsou nebezpečná jenom v kontextu ochrany veřejného zdraví, ale že mají také potenciál destabilizovat západní demokracii.

14. 4. 2021

Vědavýzkum.cz

Americký prezident Joe Biden na konci března zveřejnil investiční plán pro nadcházející roky. V rámci přestavby infrastruktury země a vytváření nových pracovních míst plánuje obohatit americkou vědu až o 250 miliard dolarů. Největší podíl financí z tohoto rozpočtu připadne druhé největší národní agentuře pro financování výzkumu, National Science Foundation.

10. 4. 2021

Vědavýzkum.cz

Nově vydaný oborový žebříček QS World University Rankings za rok 2021 hodnotí světové univerzity za uplynulý rok celkem v jedenapadesáti disciplínách. České vysoké školy bodovaly zejména v oborech, jako je lingvistika, politologie, zemědělství, geografie nebo umění.

8. 4. 2021

Vědavýzkum.cz

Nová rumunská vláda slíbila zvýšit podporu vědy a výzkumu na dvě procenta HDP ročně. Akademičtí pracovníci ale varují, že by s tímto krokem měly být spojeny systémové reformy. Dovolávají se většího množství kompetitivních výzev, nové nezávislé rady pro vyšší transparentnost a menších zásahů ze strany politiků.

5. 4. 2021

Vědavýzkum.cz

Nově uniklé dokumenty ukazují, že britská vláda plánuje škrtat příští rok ve výdajích na projekty zahraniční pomoci. Týká se to také řady vědeckých projektů, které se zabývají infekčními nemocemi nebo klimatickou změnou. Zástupci britské vědecké obce rozhodnutí tvrdě kritizují.

2. 4. 2021

Vědavýzkum.cz

Po více než rok trvající globální pandemii se psychické následky současné krize projevují i mezi vědci a výzkumníky. Alespoň to ukazují současné průzkumy. Podle nich více než polovina dotázaných vědců uvažuje nad změnou kariéry.

31. 3. 2021

Vědavýzkum.cz