facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zástupci patnácti zaměstnavatelských svazů a platforem umělé inteligence z deseti zemí střední a východní Evropy podepsali společnou pozici k Bílé knize Evropské komise o umělé inteligenci a předložili ji do veřejné konzultace. Tento důležitý krok, koordinovaný Svazem průmyslu a dopravy ČR, byl poté představen publiku v Bruselu formou online setkání 16. června.

20. 6. 2020

Svaz průmyslu a dopravy ČR

V úterý 23. 6. 2020 se bude konat webinář EOSC Landscaping věnovaný problematice European Open Science Cloud (EOSC) v České republice.

20. 6. 2020

CESNET

Již několik let je patrné rostoucí nepřátelství amerických úřadů vůči studentům a vědcům z Číny. Hlavním důvodem je obava z technologické špionáže a porušování práv duševního vlastnictví zejména v high-tech oborech. Vedle přísného postupu vůči čínským vědcům pracujícím v USA narůstá i počet obvinění amerických vědců z „nezdravých“ vazeb na Čínu.

19. 6. 2020

Vědavýzkum.cz

V rámci chorvatského předsednictví Radě Evropské unie se v pátek 19. 6. 2020 uskuteční videokonference k programu Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA).

19. 6. 2020

Vědavýzkum.cz

Německá akademická výměnná služba (DAAD) zve na virtuální veletrh v rámci kampaně Research in Germany, který se uskuteční 7. července 2020. Je určen absolventům vysokých škol, doktorandům a postdokům.

19. 6. 2020

Vědavýzkum.cz

Nositel Nobelovy ceny Tasuku Hondžó žaluje japonskou farmaceutickou firmu Ono Pharmaceutical. Vědec po firmě žádá přes 200 milionů dolarů za svou účast v soudním procesu, ve kterém pomohl firmě obájit patentová práva na svůj objev.

18. 6. 2020

Vědavýzkum.cz

V rámci projektu Net4Mobility+ byla aktualizována příručka pro žadatele o stipendia MSCA Individual Fellowships. Shrnuje důležité informace o individuálních vědecko-výzkumných pobytech.

17. 6. 2020

Vědavýzkum.cz

Nejnovější podrobnosti o návrhu evropského rozpočtu přinesly nepříjemné zprávy pro budoucí výzkumný program Horizon Europe. Tomu se mají oproti předchozímu návrhu snížit prostředky o 3,2 %. Polepší si naopak Evropská rada pro inovace (EIC) a aplikovaný výzkum ve zdravotnictví, digitalizaci nebo klimatologii. Podpora půjde z krizového fondu EU vytvořeného v reakci na koronavirovou pandemii.

16. 6. 2020

Vědavýzkum.cz

Jeden z nejprestižnějších světových medicínských žurnálů The Lancet se ocitl uprostřed globálního skandálu. Článek, který vyvrací terapeutické účinky hydroxychlorochinu na onemocnění COVID-19, vychází z podezřelých dat s nejasným původem. Časopis nyní začal výzkum znovu prověřovat.

14. 6. 2020

Vědavýzkum.cz

V uplynulých dnech vyšly dva tradiční mezinárodní žebříčky vysokých škol - QS World University Rankings 2021 a U-Multirank 2020. Zatímco první se snaží sestavit konečné pořadí institucí podle autory zvolené metody, síla druhého spočívá především v možnosti porovnávat univerzity na základě řady dílčích kritérií. Jak si v nich vedly české vysoké školy?

11. 6. 2020

Vědavýzkum.cz