
Ze zahraničí
zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe
Výzkumní pracovníci ze střední a východní Evropy se nedávno sešli, aby prodiskutovali, jak zlepšit svou úspěšnost v programech Evropské výzkumné rady (ERC), které se týkají financování výzkumu. V současné době je totiž většina žadatelů z regionu v první fázi hodnocení vyřazena. V souvislosti s ERC se řeší také osud Velké Británie, která pomalu plánuje založit svou vlastní radu.
Vědavýzkum.cz
Podle nového rozpočtového návrhu Evropské komise na rok 2023 z tohoto týdne se zvýší financování programu Horizon Europe až o 100 milionů euro v porovnání s rokem 2022. Částku navýší navíc 1,8 miliard euro v grantech fondu obnovy.
Vědavýzkum.cz
Dne 27. května 2022 potvrdila Správní rada COST – Výbor vyšších úředníků (CSO), financování 70 nových akcí COST, které budou oficiálně zahájeny letos na podzim, a to prvními schůzkami řídicích výboru projektů v září a v říjnu.
Technologické centrum AV ČR
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) tímto vyhlašuje veřejnou výzvu k podávání přihlášek na obsazení 8–10 míst pro 2–3denní návštěvu pracoviště Společného výzkumného střediska (Joint Research Centre, JRC) v italské Ispře.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Vyšlo nové vydání prestižního žebříčku QS World University Rankings 2023. První desítce světových vysokých škol opět dominují ty z Velké Británie a Spojených států. Mezi těmi českými vede Univerzita Karlova. Nezanedbatelně si ale polepšila ČVUT v Praze. Úspěšným nováčkem letošního ročníku je Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.
Vědavýzkum.cz
Na konci dubna letošního roku se Karel Kubias, jeden z partnerů i&i Biotech Fund, a Jiří Moos, CEO i&i Prague, zúčastnili v lotyšské Rize akce s názvem Roche Latvia Innovations Day. Přečtěte si jejich společný blog, ve kterém ukazují, že pobaltské státy mohou pro Českou republiku sloužit jako inspirace v oblasti transferu.
Karel Kubias, Jiří Moos
Pátý ročník celosvětového průzkumu zaměřeného na vnímání vědy ukazuje, že lidé jsou po pandemii stále častěji přesvědčení, že věda je pro jejich život velmi důležitá. Chtějí také, aby věda řešila konkrétní problémy, jako jsou dopady klimatických změn, kvalita ovzduší nebo přístup ke kvalitní zdravotní péči.
Vědavýzkum.cz
Vědecká diplomacie se během posledních let ukázala jako plnohodnotná součástí geopolitických vztahů. Evropská komise nyní jedná o spolupráci s Kanadou, Japonskem a Nový Zélandem. Naproti tomu nad kooperací s Čínou visí otazník – evropští zástupci si stěžují, že Čína víc bere, než dává.
Vědavýzkum.cz
Největší evropská panelová sociálněvědní studie The Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe (SHARE) je výzkumnou infrastrukturou pro studium účinků zdravotních, sociálních, ekonomických a environmentálních politik v průběhu života evropských občanů i s přesahem mimo Evropu. Původně měla fungovat jen do roku 2024, na zasedání Rady však bylo rozhodnuto o jejím pokračování.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Ruští vědci se kvůli válce na Ukrajině ocitli v izolaci. Už v březnu některé země přerušily spolupráci s ruskými vědeckými institucemi. Jiné v tom však vidí příležitost. Například administrativa amerického prezidenta Joea Bidena plánuje kampaň na přilákání ruských vědců a inženýrů do USA. Západ tím chce oslabit ruskou vědeckou a technologickou základnu.