facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Jedna z předních ruských univerzit Higher School of Economics (HSE) vydala nařízení, které zaměstnancům a studentům univerzity zakazuje účastnit se politických protestů a vyjadřovat se k politické situaci. Mohou tak učinit pouze v případě, že nebudou uvádět svůj titul a příslušnost k instituci. Opět tak vyvstávají obavy o ohrožení akademických svobod v zemi.

17. 4. 2020

Vědavýzkum.cz

Podle nejnovějšího nařízení bude čínská vláda ještě přísněji kontrolovat články, které tamní vědci chtějí zveřejnit o nových objevech, týkajících se aktuální koronavirové pandemie. Omezení přitom dobře ilustruje nebezpečné důsledky vědecké spolupráce s Čínou.

14. 4. 2020

Vědavýzkum.cz

Německá organizace zaměřená na biomedicínský výzkum, Berlin Institute of Health, nabízí svým vědcům bonus 1000 eur za replikační studie či za publikace s negativními nebo nulovými výsledky. Cílem je upozornit na tendenci ignorovat negativní vědecké závěry.

13. 4. 2020

Vědavýzkum.cz

Evropská komise otevřela výzvu ke jmenování nových členů pro skupinu hlavních vědeckých poradců EK (Group of Chief Scientific Advisors). Nominace jsou přijímány do 15. června 2020.

11. 4. 2020

Technologické centrum AV ČR

Zatímco světová vědecká komunita usilovně hledá různá řešení současné globální pandemie viru Covid-19, „fake news“ na sociálních sítích divoce bují. Aktuální krize ale možná pomůže posílit důvěru veřejnosti ve vědecké poznatky.

10. 4. 2020

Vědavýzkum.cz

V úterý 7. dubna 2020 nečekaně rezignoval šéf Evropské výzkumné rady (ERC) Mauro Ferrari. K odstoupení ho již dříve jednomyslně vyzvalo všech 19 členů vědecké rady ERC, kteří dlouhodobě nejsou spokojeni s jeho působením. Podle Ferrariho je však skutečným důvodem neochota vedení ERC efektivně bojovat s koronavirem.

9. 4. 2020

Vědavýzkum.cz

V reakci na pandemii koronaviru SARS-CoV-2 se Evropské strategické fórum pro výzkumné infrastruktury (ESFRI) rozhodlo prodloužit termín pro předkládání nových projektů evropských výzkumných infrastruktur na Cestovní mapu ESFRI 2021 do 9. září 2020. Podmínky vyhlášené výzvy zůstávají beze změn.

5. 4. 2020

Technologické centrum AV ČR

Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) pracuje na kontroverzním návrhu, který by mohl vést k omezení role vědy při navrhování vládních norem na ochranu veřejného zdraví a životního prostředí. Proti návrhu, který se skrývá za posílení transparentnosti, se vyslovila vědecká komunita.

3. 4. 2020

Vědavýzkum.cz

Evropská komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělání a mládež Mariya Gabriel v exkluzivním rozhovoru pro portál ScienceBusiness ubezpečila, že rámcový program Horizon Europe bude spuštěn podle plánu. Aktuální dění podle ní nejlépe ukázalo, jak klíčovou roli hraje výzkum při řešení globálních krizí.

2. 4. 2020

Vědavýzkum.cz

Agentura UKRI (United Kingdom Research & Innovation), která financuje veřejný výzkum ve Velké Británii, zveřejnila nový návrh na řešení otázky otevřeného publikování výstupů z vědeckých projektů. Nejpozději od roku 2024 by měly být povinně zveřejňovány v otevřeném formátu.

29. 3. 2020

Vědavýzkum.cz