Ve svém inauguračním projevu premiér Montenegro dokonce uvedl, že Portugalsko představuje chudší členský stát Evropské unie, který přes vykazující pozitivní ekonomická čísla zaznamenal propad v kvalitě života místních obyvatel. Proto jsou aktuální vládní priority primárně zaměřené na reformu portugalské ekonomiky včetně potřeby zásadně navýšit finanční prostředky směřující do oblasti vědy, výzkumu a inovací.
Portugalská vláda tak potvrzuje, že investice do lidského kapitálu a vědy jsou generátory inovací, které nejenže vedou k vytváření nových pracovních míst, ale též směřují k řešení aktuálních problémů jako změna klimatu, demografie či chudoba. Portugalci tyto problémy velmi citlivě vnímají s ohledem na zdejší realitu.
Investice státu i soukromého sektoru
Vláda se proto rozhodla, že hodlá zvýšit výdaje na výzkum a vývoj z aktuálních 1,73 % HDP na 3 % HDP, aby překročila i průměr EU, který v této chvíli činí 2,23 %. Mělo by se jednat o investice státního i soukromého sektoru. Současně je velkou prioritou posílení partnerství mezi univerzitami, technickými školami a výzkumnými centry na jedné straně a firmami, sektorovými asociacemi a inovativními průmyslovými společnostmi na straně druhé.
Toto je skutečnost, kterou zde jednotlivé univerzity, technologické ústavy a výzkumná centra potvrzují. Zastupitelský úřad ČR v Lisabonu v rámci rozvíjení aktivit vědecké diplomacie navštívil zdejší nejdůležitější univerzity, aby se seznámil nejen s akademickým výzkumem přímo na místě, ale i s jejich zájmem o možné navázání partnerství s českými akademickými pracovišti. Jako jedna z oblastí, kde by mohla být navázána spolupráce, se ukazuje biomedicína.
Biomedicína – cesta k modernizaci zdravotnictví
Za pozornost totiž stojí fakt, že průběhu roku 2023 bylo oznámeno zrození dvou velkých výzkumných center v oblasti zdraví a biomedicíny, která budou financována z prostředků Evropské unie, a to ve výši 70 milionů eur v průběhu příštích šesti let. Financování projektu bylo schváleno v soutěži Teaming for Excellence z evropského programu Horizont Evropa.
Lisabonská Katolická univerzita loni v říjnu slavnostně otevřela nové výzkumné centrum Católica Biomedical Research Center v rámci kampusu Instituto Gulbenkian de Ciência v Oeiras, jehož cílem je rozvíjet základní multidisciplinární biomedicínský výzkum. Výzkumníci CBR studují nejrůznější aspekty biomedicíny, mimo jiné infekce a imunitu, epidemiologii, angiogenezi, regulaci genové exprese a buněčné dělení. Současní výzkumní pracovníci mají konkurenceschopné vnitrostátní a mezinárodní financování, a to z různých programů Evropské komise včetně několika grantů Evropské výzkumné rady, nadace La Caixa nebo Národního institutu zdraví Spojených států.
Podobný scénář se rozvíjí i ve městě Tomar. Letos v únoru bylo představeno nové vědecké výzkumné a inovační centrum místní Médio Tejo v Tomaru. Toto centrum bylo vytvořeno s cílem spojit vědu se zlepšením zdravotní péče.
Zástupci českého velvyslanectví pak osobně navštívili Univerzitu v Évoře. Během jednání s vedením univerzity prorektor pro mezinárodní spolupráci Paulo Quaresma uvedl, že univerzita má zájem o navázání spolupráce a rozšíření výzkumných příležitostí. Město Évora plánuje vybudovat velkou nemocnici zaměřenou na výzkum a poskytování nejmodernější péče, a to s cílem nalákat studenty medicíny do vylidňujícího se regionu a zároveň zajistit adekvátní péči pro stárnoucí populaci. Česká ambasáda následně tuto univerzitu propojila s Masarykovou univerzitou v Brně včetně Central European Institute of Technology (CEITEC), což posléze vedlo k podepsání Memoranda o porozumění.
Studium umělé inteligence
Dalším zajímavým oborem se v Portugalsku jeví umělá inteligence. Například při jednání se zástupci Univerzity Beira Interior rektor univerzity Mário Lino Barata Raposo informoval, že tato univerzita jako jedna z mála otevřela v akademickém roce 2023/2024 obor umělá inteligence a datová věda. Tento obor poskytne studentům průřezové znalosti s důrazem na matematiku, informatiku, statistiku či na specifické strategie AI a datové vědy.
Mezi profesními příležitostmi pak vynikají například výzkum a vývoj nových paradigmat inteligentních systémů, aplikace technologií a inteligentní analýzy dat, plánování a vývoj nových obchodních přístupů založených na inteligentních systémech či optimalizace procesů a výroby na základě inteligentní analýzy dat.
Výzkum vesmíru či inovace v agronomii
Ukazuje se, že portugalské univerzity a výzkumná centra jsou velmi nakloněna mezinárodní, a zvláště evropské spolupráci. V této chvíli české velvyslanectví pracuje na propojení Univerzity Minho v Braze s českými výzkumnými institucemi v oblasti vesmírného výzkumu, na červen se připravuje delegace českých vědců a analogických astronautů.
Současně se jeví jako další zajímavá oblast, s ohledem na klíčový sektor zemědělství v rámci portugalské ekonomiky, propojování výzkumných a inovačních center v agronomii. O konkrétní spolupráci s Českem například projevilo zájem Centrum zemědělských a potravinářských biotechnologií v Alentejo (Centro de Biotecnologia Agrícola e Agro-Alimentar do Alentejo) či Polytechnický institut v Beja, který již navázal spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně či Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně.
Portugalsko si velmi dobře uvědomuje, tak jako další evropské země, že vysoké školy a výzkumná pracoviště, která vytváří znalosti a nejmodernější technologie, jsou jedním z nástrojů ekonomické transformace a vytváření bohatství. Navíc nová vláda, jak bylo uvedeno výše, klade důraz na tuto skutečnost a plánuje významným způsobem podporovat oblast vědy, výzkumu a inovací s cílem umístit portugalskou vědu mezi nejlepší na evropské a světové úrovni. K tomu je pak potřeba hledat a uzavírat mezinárodní partnerství, což představuje zajímavé možnosti i pro české vědecké instituce.
Autorka: Kateřina Bocianová, Velvyslanectví ČR v Lisabonu
Článek vyšel na serveru o moderní ekonomické diplomacii Export.cz při Ministerstvu zahraničních věcí ČR.