facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Japonská vesmírná agentura dostala miliardy na rozvoj vesmírných technologií

28. 1. 2024
Japonská vesmírná agentura dostala miliardy na rozvoj vesmírných technologií

Japonská vesmírná agentura (JAXA) má nový fond na rozvoj vesmírných, především raketových a satelitních technologií. V průběhu příštích deseti let dostane k dispozici 1 bilion jenů (6,9 mld. USD), pomocí nichž má upevnit postavení Japonska mezi vesmírnými velmocemi a rozšířit jeho kosmický program.

spaceJaponsko

V zapojení soukromého sektoru do vesmírných programů Japonsko zaostává v porovnání se Spojenými státy i Evropou. Proto přichází s novou iniciativou, která má podpořit spolupráci Japonské vesmírné agentury (JAXA) a firem formou investičního fondu, který poskytne finanční zdroje pro rozvoj startupů, inovativních společností i univerzit. Japonsko se v tomto nechává inspirovat zvláště úspěchy SpaceX a dalších soukromých iniciativ, které se ve Spojených státech úspěšně rozvíjejí ve spolupráci s NASA.

První výzva projektů na jaře

Ve vládním plánu pro vesmírnou politiku Japonska, který byl aktualizován v červnu 2023, vláda uložila JAXA silnější podporu vesmírného průmyslu a technických univerzit, které jsou zásadní pro rozvoj vesmírných technologií. Silnější spolupráce mezi státním a soukromým sektorem by pak měla směřovat především do oblasti raket nové generace a satelitních technologií, zvláště satelitních konstelací.

JAXA bude vybírat projekty k financování podle toho, jaký mají potenciál pro rozvoj technologií důležitých pro strategické státní zájmy, zvláště národní bezpečnost. Zvláštní pozornost bude také věnována projektům, které je obtížné v krátké době komercionalizovat a které tak nejsou ve svém počátku tolik atraktivní pro soukromé investory. V první výzvě, která je naplánována na duben 2024, se bude rozdělovat 300 mld. JPY z rozpočtů ministerstva školství a vědy, ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu a ministerstva vnitra.

Veletrh JAPAN AEROSPACE 2024 s českou účastí

I s pomocí nového fondu japonská vláda cílí na expanzi výkonu místního vesmírného průmyslu ze 4 bil. jenů (27,6 mld. USD) v roce 2020 na dvojnásobek v roce 2030. Optimistická očekávání na straně domácího průmyslu díky rostoucí podpoře státu mohou také otevírat nové přežitosti pro zahraniční spolupráci.

Prostor k představení v Japonsku nabídne veletrh Japan Aerospace 2024 v polovině října. Jedná se o největší akci leteckého a vesmírného průmyslu v Tokiu, která se bude navíc konat po šestileté přestávce a lze o ni očekávat mimořádný zájem. Na veletrh je také připravován český národní stánek jako projekt ekonomické diplomacie (PROPED) podpořený ministerstvem obrany a ministerstvem průmyslu a obchodu.

Pro zájemce o japonský trh stojí za pozornost také platforma Space. Japan Helpdesks provozovaná Evropsko-japonským centrem pro průmyslovou spolupráci, která poskytuje aktuální informace o japonském vesmírném průmyslu a pomáhá evropským firmám vyhledávat japonské potenciální partnery.

 

Autor: Ondřej Svoboda, Velvyslanectví ČR v Tokiulogo MED

Článek vyšel na serveru o moderní ekonomické diplomacii Export.cz při Ministerstvu zahraničních věcí ČR.