facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Specifická hudební tvorba a image, pedagogická činnost a kulturní antropologie – to vše se vám může vybavit, když zazní jméno antropologa Davida Doubka, který je v hudební sféře známý spíše jako Ventolin. S čím se potýkal během svého prvního antropologického výzkumu, jak vnímá aktuální přetlak na střední školy a co plánuje ve své hudební kariéře – o těchto a dalších tématech jsme si povídali v našem rozhovoru.

17. 10. 2023

Vědavýzkum.cz

Touha po získávání informací je u něj silnější než cestování a návštěva historických památek. Ty prý stačí vidět jen na obrázku. Co ho na nich zajímá, jsou vědecké a technické možnosti, které jsou v těchto dílech skryté. Doktorand CEITEC VUT vyhrál v soutěži Brno Ph.D. Talent.

15. 10. 2023

Vysoké učení technické v Brně

V časopisu Nature vyšel druhý článek, v němž figuruje Západočeská univerzita v Plzni (ZČU). Jde o text paleontologů z Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, na němž se podílel také Michal Mergl z Centra biologie, geověd a envigogiky Fakulty pedagogické ZČU, o výzkumu obsahu střev trilobita.

14. 10. 2023

Západočeská univerzita v Plzni

Kamenná svatba je výročí 65letého svazku. A stejnou dobu už je nerozlučně spjata Katedra technologií a struktur s Fakultou textilní TUL. I když za tu dobu mnohokrát změnila název, ve svých základech má od začátku tři stabilní pilíře: předení, pletení a tkaní.

12. 10. 2023

Technická univerzita v Liberci

Přes třicet let se věnoval výzkumu chromatografických metod na Cornellově univerzitě, Kalifornské univerzitě v Berkeley a v Lawrencově národní laboratoři v Berkeley v Kalifornii. Před sedmi lety začal spolupracovat s Farmaceutickou fakultou Univerzity Karlovy jakožto klíčový vědecký zahraniční pracovník na dvou velkých projektech. Loni získal zlatou pamětní medaili za významné zásluhy o rozvoj Univerzity Karlovy.

11. 10. 2023

Univerzita Karlova

Vede transferový tým ve Středočeském inovačním centru (SIC) a je také jedna z nejlepších českých tenisových rozhodčí. V rozhovoru s Lenkou Staviany jsme se bavily nejen o efektivní podpoře transferu technologií, ale také o tom, jaké to je být jedinou ženou v manažerském týmu a o přínosu sportu do profesního života.

10. 10. 2023

Vědavýzkum.cz

Od září letošního roku má Česká zemědělská univerzita nového ERA CHAIR HOLDERa – lídra pro excelentní mezinárodní tým DRIFT-FOOD na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, který má za úkol vytvořit výzkumnou platformu pro vývoj nových postupů zpracování potravin. Tento tým povede Diana Baigts Allende, renomovaná vědkyně s bohatými mezinárodními zkušenostmi.

9. 10. 2023

Česká zemědělská univerzita

Doktorandka CEITEC VUT Alžběta Ressnerová v Innovative Genomics Institute v Berkeley zkoumala, jak dopravit „genetické nůžky“ na určený cíl v těle a odstranit nežádoucí mutaci, která způsobuje nevyléčitelnou nemoc. Kde jsou hranice při „editování“ lidí? Co znamená demokratizace genové terapie a jaký je recept vědkyně, která má v Americe už dvě nabídky na postdoka?

5. 10. 2023

CEITEC

Miloslav Druckmüller je v Česku i ve světě známý svými snímky sluneční koróny. Sám sebe spíš než za vědce považuje za pedagoga a důvod, proč ještě neodešel do důchodu, je jednoznačný: chyběla by mu výuka. Jaký je jeho recept na úspěšnou přednášku?

30. 9. 2023

Vysoké učení technické v Brně

„Každá tvůrčí činnost je ve své podstatě stejná. Žene vás ten pocit, těší vás samotný proces. Proč skladatel skládá? Protože je to jeho potřeba,“ říká kombinatorik, zakladatel a ředitel Institutu teoretické informatiky MFF UK, Jaroslav Nešetřil, který se kromě vědy věnuje i umění. Rád přemýšlí v širokých souvislostech a nebojí se přirovnat matematiku třeba k tenisu.

27. 9. 2023

Univerzita Karlova