facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Na portále Vědavýzkum.cz pokračujeme v seriálu rozhovorů se zahraničními vědci, působícími v České republice. Nejnovější rozhovor je však speciální, protože je veden s Nurií De Diego Sánchez a Lukášem Spíchalem, kteří sdílí nejen laboratoř, ale i domácnost. Jaké to je mít za manžela nadřízeného? A jak je na tom věda ve Španělsku?

4. 9. 2023

Vědavýzkum.cz

Sto let 31. srpna 2023 oslavil bývalý rektor Slezské univerzity v Opavě (1992-1998) Martin Černohorský. Fyziku učil několik generací studentů a i v pokročilém věku se stále zajímá o dění ve svém oboru i na Masarykově univerzitě.

3. 9. 2023

Masarykova univerzita

Umí číst obrazy v počítači. Prořezává se jimi, zkoumá jejich vrstvy a vidí potřebné parametry, které dokáže zapsat do algoritmů, aby vyhověl požadavkům „zákazníků“ – ať už z řad vědeckých kolegů nebo komerčních zájemců. Jakub Lázňovský z CEITEC VUT se věnuje počítačovému zpracování obrazu.

2. 9. 2023

CEITEC

Historicky první ombudsmankou Ostravské univerzity s celouniverzitní působností je doktorka Nikola Kostlánová. Pozici zastává od 1. července a cítí díky tomu velkou společenskou odpovědnost. Klíčem k úspěchu je podle ní otevřená komunikace, která povede k pocitu sociálního bezpečí napříč fakultami.

29. 8. 2023

Ostravská univerzita

Jak skloubit povinnosti vědce a pedagoga? Zvládá laboratorní sterilitu chaotický člověk? Co a jak prakticky učit studenty (nejen) biologie? Dá se v dnešní době jíst zdravě a co znamená „kupovat kvalitní potraviny”? Odpovídá doktor biologie a ekologie Jakub Toman z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové.

27. 8. 2023

Univerzita Hradec Králové

Zrcadla ze Společné laboratoře optiky Univerzity Palackého v Olomouci a Fyzikálního ústavu jsou klíčovou součástí několika detektorů kosmického záření rozmístěných po celém světě. Petr Schovánek stál u samotného začátku řady významných mezinárodních projektů v této oblasti a nadále hledá cesty, jak zrcadlové systémy vylepšit, zjednodušit a zlevnit jejich výrobu při zachování parametrů.

26. 8. 2023

Fyzikální ústav AV ČR

Téměř 200 účastníků měla letošní Prague-Weizmann Summer School in Drug Discovery and Development, která se konala v Izraeli. Co studentům přináší a jaké zde získávají praktické zkušenosti? A co může Česko v oblasti výzkumu, vývoje a inovací odkoukat od Izraele? Zeptali jsme se zakladatele letní školy a ředitele IOCB Tech, Martina Fuska.

23. 8. 2023

Vědavýzkum.cz

Před šesti lety Pavel Csank z pověření Moravskoslezského kraje a města Ostravy spoluzakládal Moravskoslezské inovační centrum (MSIC). Dnes se tato organizace úspěšně podílí na podpoře výzkumu, vývoje a inovací v regionu. Již potřetí letos v Ostravě chystají konferenci Business2Science.

21. 8. 2023

Vědavýzkum.cz

Ke studiu fyziky přivedla Petra Lišku záliba ve sci-fi, a i když dnes přiznává, že v oblíbených seriálech vidí řadu pavědeckých nesmyslů, na oblíbený žánr nezanevřel. Snad ještě víc ho ale začala fascinovat skutečná tajemství přírody. V rámci svého doktorátu se věnuje výzkumu takzvaných perovskitů – nanomateriálů, které mají potenciál přinést průlom například ve fotovoltaice.

20. 8. 2023

Vysoké učení technické v Brně

„Výjezdy, ať už na stáže nebo konference, jsou pro vědce nesmírně důležité. Nejen kvůli informacím, díky internetu si je už dnes ostatně z velké části můžeme předem nastudovat doma. Ale především pro navázání osobních kontaktů,“ říká profesor Petr Solich z katedry analytické chemie Farmaceutické fakulty UK.

19. 8. 2023

Univerzita Karlova