Vytisknout tuto stránku

Veletrh vědy představí rekordní počet expozic

11. 5. 2018
Veletrh vědy představí rekordní počet expozic

Více než 80 vystavovatelů se bude letos prezentovat na Veletrhu vědy, který se uskuteční od 7. do 9. června na výstavišti v pražských Letňanech. Během tří dnů nabídne veletrh přes sto interaktivních expozic, mezi nimiž nebude chybět 40 pracovišť Akademie věd ČR, vysoké školy a další vědecké instituce i firmy. Jednu z nejrozsáhlejších populárně-naučných akcí u nás pořádá Akademie věd ČR již počtvrté.

Laboratoře, interaktivní exponáty a virtuální realita

Některé stánky budou připomínat improvizované laboratoře, jiné doplní speciální exponáty. Zájemci si vyzkoušejí experimenty v různých vědeckých oborech a zapojí se do soutěží a vědeckých dílen, projdou laserovým bludištěm nebo si vyzkoušejí práci ve fotokomoře. Prostřednictvím virtuální reality se také podívají do středověkého hradiště na stánku Archeologického ústavu AV ČR, Praha či do laboratoře známého českého chemika Antonína Holého i podzemí Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. 

Ústav geoniky AV ČR se pro změnu zaměří na využití technologií 21. století a na veletrhu přestaví 3D laserový skener, určený k dokumentaci a posuzování deformačních změn v dolech, a technologii řezání vodním paprskem.

Známé „Tramvajové dilema“ si návštěvníci vyzkouší na vlastní kůži u stánku Filosofického ústavu AV ČR. Dolů kopcem se řítí tramvaj a vy nemáte moc možností, jak ji zastavit. Které ze dvou fatálních zakončení si vyberete? Nezmění se vaše rozhodnutí, když si volbu vyzkoušíte tváří v tvář skutečným lidem? 

Veletrh vdy 04

Významní čeští vědci a popularizátoři vědy

Přednášky, panelové diskuze a science show patří k veletrhu již od prvního ročníku. Dopolední program bude zaměřen zejména na školáky, panelové diskuze pro studenty i náročnější publikum. Každý den se budou věnovat jinému tématu – ve čtvrtek léčbě 21. století, v pátek fake news a v sobotu tématu, jak Češi dobývají vesmír.

S přednáškou Příběh uranu vystoupí jaderná fyzička Dana Drábová, Přírodní vědy ve fotografii a ve filmu představí Petr Jan Juračka. Program zakončí Laboratoř Lucie Výborné a Michaela Londesborougha PŘÍSNĚ TAJNÉ. Program doplní projekce filmu Grygar a dokumentu Bouřlivé počasí z cyklu Tiché hrozby.

Veletrh vdy 05

Kariérní zóna

Pro čerstvé absolventy, doktorandy a další pracovníky ve vědě vznikne ve čtvrtek a pátek kariérní zóna. Přednášky i individuální konzultace připraví odborníci na vzdělávání ve vědě. Zájemci se dozvědí, jak zaujmout potenciálního zaměstnavatele, jak napsat životopis nebo motivační dopis v angličtině, proč se vyplatí budovat osobní marketing nebo si vyzkoušejí individuální lekci koučingu.

Na čtvrteční program naváže setkání s předsedkyní Akademie věd ČR Evou Zažímalovou. Zváni jsou všichni zaměstnanci s rodinami, pro které bude připraven doprovodný program a malé pohoštění.

Vstup na veškerý program je zdarma. Veletrh vědy můžete navštívit vždy od 10:00 do 18:00 hodin. Na přednášky, vědecká představení, panelové diskuze a program kariérní zóny jsou z kapacitních důvodů nutné rezervace, které společně s ostatními informacemi naleznete zde.

 

Zdroj: AV ČR


Podívejte se také na reportáž z Veletrhu vědu 2017