Vytisknout tuto stránku

Nositel Nobelovy ceny Claude Cohen-Tannoudji přednášel na VUT v Brně

9. 12. 2016
Nositel Nobelovy ceny Claude Cohen-Tannoudji přednášel na VUT v Brně

Profesor Claude Cohen-Tannoudji, držitel Nobelovy ceny za fyziku z roku 1997, navštívil 8. prosince Vysoké učení technické v Brně. Jeho návštěvu uspořádala společnost Honeywell jako již desátou návštěvu laureáta Nobelovy ceny v České republice.

 

01

 

Claude Cohen-Tannoudji je profesor atomové a molekulární fyziky na pařížské Collège de France. V roce 1997 získal Nobelovu cenu společně s kolegy Williamem Phillipsem a Stevenem Chu za vývoj metod chlazení a chytání atomů laserovým světlem. Získal také celou řadu ocenění, jako např.: medaile Thomase Younga a Cena Institutu fyziky, Ocenění Lilienfeld od Americké fyzikální společnosti, Cena Charlese Townese Americké společnosti optiky, Cena Harvey z kategorie Vědy a technologie Izraelského technologického institutu, Cena QuantumElectronics od Evropské fyzikální společnosti či zlatá medaile od Centre National de la RechercheScientifique.

 

03

 

Program HISE, jenž je sponzorovaný divizí Honeywell Hometown Solutions, je společensky prospěšnou iniciativou a jeho cílem je inspirovat studenty k dalšímu rozvoji jejich kariéry v oblasti vědy a strojírenství a k dosažení jejich cílů.

Od roku 2006 realizoval Honeywell program HISE na předních univerzitách v Číně, České republice, Indii, Malaysii a Mexiku. V rámci programu probíhá řada přednášek laureátů Nobelových cen, diskuse s předními inženýry společnosti Honeywell, a neformální diskuse mezi laureáty a studenty. Honeywell úzce spolupracuje se všemi českými technickými univerzitami. Organizuje pro ně projekty různého charakteru, např. odborné přednášky a příležitosti pro zpracování akademických prací či stáže.

 

Zdroj: Tisková zpráva VUT a Honeywell