Vytisknout tuto stránku

Nejistota okolo Středoevropské univerzity pokračuje

19. 10. 2017
Nejistota okolo Středoevropské univerzity pokračuje

Po pozitivních vyhlídkách, kdy se Středoevropské univerzitě (CEU) díky memorandu o porozumění s newyorkskou Bard College podařilo naplnit podmínky nového maďarského zákona o vysokých školách, přichází od maďarské vlády další obstrukce.

Středoevropské univerzitě se během letošního podzimu povedlo dosáhnout dohody s Bard College, která by mohla v rámci svého kampusu vyučovat některé kurzy CEU. Tím Středoevropská univerzita naplnila požadavky novely maďarského vysokoškolského zákona, který požaduje, aby zahraniční univerzity měly pobočku i ve své domovské zemi. Univerzita toto nařízení dlouhodbě považuje za diskriminační a ze strany maďarské vlády také za politicky motivované. Zakladatel CEU George Soros je výrazným názorovým odpůrcem současného předsedy maďarské vlády, Viktora Orbána.

Dohoda mezi oběma univerzitami čekala pouze na podpis maďarské vlády se státem New York. Maďaři nicméně rozhodli, že raději prodlouží nutnost naplnit nové povinnosti uložené reformovaným vysokoškolským zákonem o jeden rok. Takové rozhodnutí je ale podle zástupců Středoevropské univerzity jasně diskriminační a jeho smyslem je pouze prodloužit nejistou legitimitu působení CEU v Maďarsku. Tomu nasvědčuje i fakt, že maďarská vláda už obdobnou dohodu kvůli partnerství mezi CEU a McDaniel College podepsala s americkým státem Maryland. Činy maďarské vlády vyvolaly rozhořčení také mezi poslanci Evropského parlamentu, který CEU dlouhodobě podporuje.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: ScienceBusiness, CEU