facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Maďarská vláda chce převzít kontrolu nad instituty Akademie věd

10. 6. 2019
Maďarská vláda chce převzít kontrolu nad instituty Akademie věd

Maďarský ministr pro inovace a technologie László Palkovics navrhl zákon, díky kterému by maďarská vláda od 1. srpna 2019 převzala kontrolu nad zdejší Akademií věd. Podle zákona by na Akademii dohlížela nová správní instituce Eötvös Loránd Research Network. Orgán, pojmenovaný po slavném maďarském fyzikovi, by spadal pod přímou kontrolu Ministerstva pro inovace a technologie a jeho předsedu by jmenoval premiér.

1024px Hungarian Academy of Sciences in Budapest Lipótváros 1054 Hungary panoramio 81

Vláda chce spravovat i akademické budovy

Prezident Akademie László Lovász uvedl, že pozměňovací návrhy vyvolávají ve výzkumnících obavy napříč různými obory „Jde o záležitost, která se týká vědců z různých oborů, v různých fázích jejich kariéry, s různými světovými názory a koníčky. Naše hlasy musí být slyšet, protože chceme svobodnou vědu. Všichni musíme držet spolu, aby vědecká síť Maďarské akademie věd přetrvala,“ říká Lovász.

Kromě nové struktury řízení by vláda chtěla, aby instituce Eötvöse Loránda působila v budovách, které momentálně vlastní Akademie, a to na dobu neurčitou, bez náhrady a bez smlouvy.

Podle Akademie tímto chováním vláda omezuje majetkové právo. „Věříme, že se jedná o porušení základních vlastnických práv, a že v podstatě jde o znárodnění našeho majetku bez jakékoli náhrady,“ dodává mluvčí Akademie. Návrh zákona je v maďarských akademických kruzích již znám, vláda jej zatím však oficiálně nezveřejnila.

Vláda ignoruje výsledky předchozích jednání

Navrhovaná novela taktéž ignoruje výsledky předchozího jednání a memorandu o porozumění, které podepsali Palkovics a Lovász. Po podpisu memoranda následovalo hlasování valného shromáždění Akademie, které se vyjádřilo pro zachování všech výzkumných ústavů pod záštitou Akademie, a ne pod novou správní radou, jež by zajišťovala podstatně větší moc vládě. Na oplátku pak vláda požadovala, aby bylo základní financování výzkumu dozorováno Ministerstvem pro inovace a technologie.

„Pozměňovací návrhy, které vláda předložila nyní, jsou mnohem horší než ty, jež nám byly předloženy dříve, a dokonce zcela opomíjejí předchozí jednání s Akademií,“ říká mladá vědecká pracovnice Katedry metodologie a dějin výzkumu Roza Vajda. Akademie by tak mohla ztratit nejen svůj hmotný majetek, ale i „autonomii, nezávislost, soudržnost sítě institucí, financování a praktičnost základního výzkumu“.

Někteří vědci se zároveň bojí, že jedním z hlavních důvodů, proč se vláda snaží získat takovou kontrolu, je potlačení nezávislého výzkumu v sociálních vědách. Společenské a humanitní vědy zkoumají otázky, které jsou součástí politické agendy, jako např. migraci a ekonomiku. „Pokud Akademie ztratí svou autonomii, její nejlepší výzkumníci by mohli být v pokušení opustit zemi,“ řekl Zsolt Boda, vědecký předseda Institutu politických věd Akademie. „Nejistota a vyhlídky na možnou politickou intervenci odrazují výzkumné pracovníky. Byla by to tragédie,“ dodává Zsolt.

Snaha kontrolovat vědu není v Maďarsku novinkou

Akademie a vláda jsou v konfliktu již více než rok. V roce 2018 vláda v novele rozpočtu na rok 2019 Akademii odebrala až 40 % jejího rozpočtu a prostředky převedla pod přímou vládní kontrolu. Výzkumníci to považovali za pokus přinutit Akademii, aby předala kontrolu nad svými výzkumnými projekty vládě, čímž by se v důsledku omezila svoboda studovat témata, která jsou v rozporu s vládní nacionalistickou agendou.

V polovině srpna loňského roku se maďarský kabinet například rozhodl, že zruší úpravou vládní vyhlášky genderová studia jako samostatný studijní obor na vysokých školách. „Maďarská vláda je jasně přesvědčena, že lidé se rodí buď jako muži, nebo jako ženy. V životě si pak vedou podle svého uvážení co nejlépe, ale kromě toho maďarský stát nechce utrácet veřejné prostředky na vzdělávání v tomto oboru,“ zdůvodnil tehdy změny šéf úřadu vlády Gergely Gulyás. Proti ukončení financování genderových studií protestovali v otevřeném dopise také američtí vědci z nejrůznějších oborů.

Henry Reichman, autor dopisu adresovaného maďarskému ministrovi školství, v něm uvádí: „Tím, že maďarská vláda odmítá akademickou svobodu, která je zárukou autonomie vysokoškolského vzdělávání, vzdaluje svou zemi společenství demokratických národů.“ Další významná změna se týká Středoevropské univerzity (CEU), která se nyní musí z Budapešti přesunout do Vídně.

Maďarská vláda odmítla dohodu, která by umožňovala další působení univerzity v Maďarsku. „CEU byla přinucena odejít,“ sdělil rektor univerzity Michael Ignatieff. „Instituce Spojených států byla vypovězena ze země, která je jejím spojencem v Severoatlantické alianci. Evropská instituce byla vypuzena z členské země Evropské unie,“ dodal. CEU byla založena americkým miliardářem maďarského původu Georgem Sorosem, kterého současný premiér Viktor Orbán považuje za svého politického nepřítele.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (BK)

Zdroj: ScienceBusiness, Hungarian Spectrum