facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

O spolupráci soukromých firem s výzkumnými organizacemi a vysokými školami v České republice si povídal Aleš Vlk s Petrem Šmérkem ze společnosti Edwards, která je světovým lídrem v poskytování unikátních řešení v oblasti vakuových technologií.

30. 5. 2019

Vědavýzkum.cz

V rámci 7. Národní konference transferu, kterou pořádala v Praze Univerzita Karlova, navštívila Českou republiku i Amanda Zeffman, ředitelka sekce konzultačních služeb ve společnosti Cambridge Enterprise. V rozhovoru pro portál Vědavýzkum.cz hovořila o přenositelnosti britských zkušeností s transferem znalostí do českého prostředí a problémech, se kterými se ve své praxi setkává.

23. 5. 2019

Vědavýzkum.cz

Národní centrum Průmyslu 4.0 (NCP 4.0) má nové vedení a inovovanou strategii. V rozhovoru pro dubnové číslo časopisu Trade News mluví Jaroslav Lískovec o tom, jaké má s platformou, která propojuje průmyslovou a akademickou sféru od podzimu 2017, plány, jakým způsobem lze pomoci českým podnikům při implementaci technologií Průmyslu 4.0 a proč by to vlastně měly dělat.

26. 4. 2019

Trade News

Evropský grant Marie Skłodowska-Curie Individual Fellowship dává mladým vědcům šanci budovat kariéru v zahraničí. Před rokem jej získala i Martina Ulvrová, absolventka Matematicko-fyzikální fakulty UK, která nyní zkoumá geofyzikální jevy na prestižní ETH Zürich. Doufá, že zkušenost z excelentí univerzity jí pomůže vylepšit vlastní pracoviště.

18. 4. 2019

Karolína Šolcová

Inovační strategie České republiky pro roky 2019-2030 je podle místopředsedy Akademie věd ČR Zdeňka Havlase ambiciózní počin, který nese mnoho pozitivního, ale skrývá i svá rizika. V čem přesně vidí klady a zápory Inovační strategie, co přinese Akademii a zda lze očekávat změny v organizaci české vědy se dozvíte v následujícím rozhovoru.

14. 4. 2019

Akademie věd ČR

Václav Hořejší je po letech v ředitelské pozici v Ústavu molekulární genetiky AV ČR opět v laboratoři a vědecká práce ho stále baví. S financemi do vědy to sice nevidí špatně, ale nechce být přehnaně optimistický. O byrokracii a administrativě ve vědě si ovšem myslí, že se stále zhoršuje.

11. 4. 2019

Vědavýzkum.cz

Po třinácti letech práce u chemických a farmaceutických gigantů se vrátil zpátky na akademickou půdu, aby pomohl s přenosem výsledků základního výzkumu do praxe. Začátky ale nebyly úplně jednoduché.

5. 4. 2019

Universitas

Podle Oty Novotného, ředitele xPORT Business Accelerator Vysoké školy ekonomické v Praze a vedoucího Katedry informačních technologií VŠE, je důležité nejen pomáhat startupům, ale také kultivovat tuzemské investory, aby se na začínající firmy více zaměřovali.

1. 4. 2019

BusinessInfo.cz

Martin Bunček je ředitelem Technologické agentury ČR. Tato vládní instituce z veřejných prostředků podporuje projekty aplikovaného výzkumu a vývoje. Investice by pak měly vést k výsledkům, které jsou prospěšné nebo užitečné pro společnost. Peníze směřují do akademických institucí i do soukromých podniků. Ve speciálním rozhovoru s Alešem Vlkem z portálu Vědavýzkum.cz byla řeč nejen o fungování agentury, ale i o silných a slabých stránkách českého výzkumu a vývoje.

20. 3. 2019
Youradio Talk
Array
(
)

Co se vám vybaví, když se řekne popálenina? Většina z nás asi ví, že popáleniny podle intenzity rozdělujeme do čtyř základních skupin. Ačkoli mohou být rozsáhlé popáleniny smrtelné, moderní způsoby ošetřování výsledky léčby výrazným způsobem zlepšily. Vědci v současné době pracují také na tom, abychom spálenou kůži dokázali zcela nahradit.

10. 3. 2019