Vytisknout tuto stránku

Dny vědy a techniky Západočeské univerzity v Plzni

30. 8. 2020
Dny vědy a techniky Západočeské univerzity v Plzni

Interaktivní výstava promění na dva dny plzeňské centrum — náměstí Republiky a prostor před Západočeským muzeem — ve vědeckou laboratoř. Přes třicet expozic představí vědecké obory z netradičního úhlu pohledu.

dvt logo

V ulicích města se zájemci mohout setkat s mnoha experimenty, vycházejícími z našeho běžného života, i s pokusy, které jinde neuvidíte. Řadu věcí si přitom můžete vyzkoušet na vlastní kůži. Kromě toho si budou návštěvníci moct hrát, závodit, soutěžit a přesvědčí se, že věda je opravdu pro každého a není třeba se jí bát.

Na programu je například expozice Techmania Science Center, kde si návštěvníci budou moci vyzkoušet sadu zapeklitých hlavolamů z expozice MáToHáček rozvíjejících logické a kombinační myšlení, koncentraci, paměť, postřeh, pozornost, motorické schopnosti a v neposlední řadě také fantazii a kreativitu. Simulátor zemětřesení z expozice Inženýr seznámí zájemce s principy budování mrakodrapů. Dalekohledy z Planetária poslouží pro pozorování Slunce, chromosféry, pozorování planet, základních mlhovin nebo měsíce. Spacebox zase umožní otestovat tíhu na různých planetách naší sluneční soustavy.

DVT ilustr

Nové technologie – výzkumné centrum Západočeské univerzity v Plzni zase například nabídne expozici 3D počítačových modelů lidského těla, které slouží k prevenci poranění v dopravě, zdravotnictví i ve sportu. S jejich pomocí se dá předpovídat a analyzovat zatížení a poranění při nehodách a nárazech v dopravních prostředcích. 

Ve spolupráci se společností Plzeňská teplárenská se návštěvníci mohou v sobotu 12. září 2020 vydat na exkurzi do spalovny ZEVO Plzeň v Chotíkově. V případě zájmu o exkurzi je však nutné rezervovat si termín pomocí rezervačního systému na webových stránkách ZEVO Plzeň. 

Dny vědy a techniky Západočeské univerzity v Plzni se budou odehrávat ve dnech 11. - 12. 9. 2020. Více informací o programu naleznete také zde

dvt3

 

Zdroj: DVT 2020